Białe ściany, czekoladowa kanapa
11
kwi

Pokrótce o kolorze czekoladowym 

Są takie barwy, które zdecydowanej większości z nas kojarzą się dobrze. Bez wątpienia zalicza się do nich kolor czekoladowy, który według psychologii pogłębia poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Zastosowany w aranżacji wnętrz, dodaje przytulności i wprowadza ciepło. Sam kolor brązowy, którego odcieniem jest czekolada, to zachowanie elegancji, przy jednoczesnym przełamaniu sztywności. Czym jeszcze się wyróżnia? Z czym go łączyć? Jak zaaranżować mieszkanie, w którym czekoladowy brąz będzie elementem spajającym? 

Kolorystyka pasująca do czekoladowego brązu 

Czekolada stanowi doskonałą wręcz alternatywę dla innych odcieni brązu, między innymi koloru orzechowego, miodowego czy miedzianego. Jest to kolor od nich nieco głębszy, a przy tym intensywniejszy. Połączeń czekolady z innym barwami, które wyglądają wyśmienicie, jest naprawdę wiele! Wszystko zależy oczywiście od efektu, jaki chcemy osiągnąć oraz od pomieszczenia, jakie akurat aranżujemy. Do czekoladowej barwy brązu pasują jednak najlepiej: 

  • biel,  
  • turkus, 
  • róż, 
  • szałwia, 
  • indygo, 
  • turkus, 
  • mięta, 
  • żółć, 
  • pomarańcz. 

W szczególności, zestawienie bieli z czekoladą może posłużyć stworzeniu eleganckiego wnętrza. Pozostałe połączenia mogą stanowić elementy sprawnie dobranej kompozycji, która nieraz będzie zaskakiwać, a na pewno nie nudzić. Jeżeli zależy nam na przykład na osiągnięciu efektu świeżości, ożywienia wnętrza, nadaniu mu lekkości, to rozsądnym będzie skorzystanie z połączenia czekolady i mięty, szałwii, indygo lub turkusu. Takie zestawienie uspokaja i sprzyja kreatywnemu myśleniu. Czekolada z pomarańczą, żółcią lub różem, wbrew pozorom nie sprawi wrażenia chaotycznego wnętrza, które będzie przytłaczać. Przeciwnie, pomieszczenia zyskają więcej dynamizmu i witalności, a osoby, które będą w nich przebywać, będą pozytywnie energetyzowane.  

Kanapa, czekoladowe koce i poduszki

Style, z którymi współgra czekolada 

Czekolada bez większego problemu może się odnaleźć w wielu stylach aranżacji wnętrz. Z pewnością najlepiej będzie się prezentować we wnętrzach eklektycznych, w których nie ma sztywnych zasad, a dobór wystroju i kolorystyki jest w pełni zależny od upodobań architekta. Poza tym kolor czekoladowy byłby idealnym dopełnieniem dla pomieszczeń urządzonych w stylu art deco lub eko, które łączą w sobie klasykę z nowoczesnością. Nurty te upodobały sobie biele, beże, zielenie, ale i brązy! Również do stylu skandynawskiego można przemycić czekoladowe akcenty. Bardzo popularnymi barwami, wykorzystywanymi w tym nurcie aranżacyjnym, są turkus i mięta, których połączenie z czekoladą będzie idealnym dopełnieniem kompozycyjnym.  

Kolor czekoladowy w salonie 

Czekoladę można zaimplementować do bardzo wielu elementów wystroju salonu. Zacznijmy jednak od bazy. Kolor czekoladowy może być dominującym, jeżeli bardziej niż na przestrzeni zależy nam na poczuciu przytulności i budowie samej atmosfery. Wówczas możemy użyć go do pomalowania jednej lub kilku ścian. Istnieje jednak ryzyko stworzenia poczucia przytłoczenia. Czekoladę możemy jednak odpowiednio wyeksponować, gdy mamy z nią do czynienia w postaci mebli. Stolik kawowy, komoda, kredens czy sofa wykonane w tym odcieniu brązu, będą stanowić idealny kontrast z białymi ścianami. Również dodatki w postaci poduszek, wazonów, sztukaterii, ram na obrazy, będą sprzyjać budowie przytulności w salonie. 

Wieloletni kredens w kolorze czekoladowym

Kolor czekoladowy w sypialni 

Czekolada świetnie sprawdza się również w sypialni. Nie tylko w formie dodatków, ale i przede wszystkim na ścianach. Tapeta, w której dominującym kolor będzie czekoladowy brąz, urozmaici i ociepli wnętrze, może wpłynąć relaksująco. Brąz działa kojąco i daje poczucie bezpieczeństwa. Poza oczywistym wyposażeniem, jakim są łóżko, szafa i komody, w sypialni powinien też znaleźć się wygodny, czekoladowy fotel ze stoliczkiem. Wolnostojąca, wysoka lampa może mieć drewnianą nóżkę pomalowaną właśnie na ten kolor. Całości kompozycji dopełnią oczywiście dodatki w formie poduszek, pościeli, zdjęć w czekoladowych ramach, zasłony lub rolety. 

Kolor czekoladowy w kuchni 

Kolor czekoladowy w kuchni ma szerokie pole do popisu. Bardzo często jest wykorzystywany we frontach szafek i zabudowań kuchennych, w mozaice z kafelków lub jako kolor stołu, krzeseł, blatów. Zdecydowanie rzadziej można natrafić na naczynia wykonane w tym kolorze, jednak turkusowa zastawa z pewnością będzie współgrać z brązem w wystroju. Dobrze byłoby również, gdyby ściany pozostawały jaśniejsze od mebli, co pozwoli osiągnąć poczucie przestronności i powiększyć optycznie kuchnię. Pomimo tego zachowana pozostanie cała przytulna atmosfera jaką, dzięki użyciu koloru czekoladowego, uda się osiągnąć. 

Fronty szafek w kuchni w kolorze czekolady

Kolor czekoladowy w łazience 

Łazienka to pomieszczenie naszego relaksu. Nie spędzamy tam dużo czasu, jednak wieczorna kąpiel powinna być dla nas jak najbardziej przyjemna. Pomieszczenie to musi być więc przytulne, ciepłe i powinniśmy być z niego zadowoleni, czuć się w nim komfortowo. Dlatego też kolor czekoladowy będzie w nim wręcz idealny! Jako że łazienka zazwyczaj ma najmniejszy metraż spośród wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu, dobrze, aby jedna ze ścian była wyłożona płytkami lub pomalowana w tym kolorze. We wnętrzu łazienki zestawienie czekolady i mięty bądź turkusu może być nie tylko eleganckie, ale też wnosić pewną świeżość. Wszelkiego rodzaju dodatki takie jak ręczniki i organizery na kosmetyki z pewnością dopełnią kompozycji. 

Twoje wnętrze, Twoja historia, nasza pasja

Przed podjęciem się aranżacji wnętrza domu czy mieszkania, warto jest zastanowić się nad dobraniem kolorystyki, mebli, stylu wykonania. Warto również podjąć współpracę z doświadczonymi specjalistami, dysponującymi ogromną wiedzą w tematyce projektowania pomieszczeń. Takimi właśnie ludźmi dysponuje firma MAZZANI, której architekci są gotowi do pomocy przy aranżowaniu wnętrz. 

Pytania naszych klientów:

Czy kolor czerwony pasuje do czekoladowego?

Chociaż czekoladowy brąz świetnie komponuje się w większością barw, zarówno jasnych, jak i ciemniejszych, w przypadku łączenia go z czerwienią należy uważać. Jest to nieoczywiste zestawienie, które równie dobrze może zachwycić, co przytłoczyć.  

Czy kolor czekoladowy jest modny?

Kolor czekoladowy zdecydowanie jest modny i w ostatnim czasie wiedzie prym w aranżacjach wnętrz. Podobnie zresztą jak ciemne i głębokie brązy, chłodne beże oraz odcienie koloru miodowego i rudego.