Szklany stół, dywan, sofa
11
kwi

Pokrótce o stylu paryskim 

Dla wielu osób pierwsze skojarzenie z krajem, jakim jest Francja, to oczywiście jej stolica, a zatem Paryż. Miasto to historycznie miało ogromny wpływ na kształtowanie się stosunków politycznych na świecie, modę, kulturę oraz architekturę. Nie każdy jednak wie, że istnieje nawet nurt w aranżacji wnętrz, którego nazwa pochodzi właśnie od Paryża. Styl paryski zyskuje na popularności. Zdarza się, że zwiedzając Paryż chcemy jego cząstkę przenieść również do swojego domu, a nawet jeśli nigdy nie byliśmy w tym mieście, to i tak możemy się poczuć jakbyśmy je zwiedzili, korzystając z rozwiązań tego stylu. 

Cechy charakterystyczne stylu paryskiego 

Styl francuski posiada wiele odmian, w tym paryską. Charakteryzuje się ona większym wysublimowaniem i niewymuszoną elegancją. Jest ona osiągana poprzez odpowiednie dobranie mebli i niepozornych dodatków, które stworzą razem spójną kompozycję. Najważniejsza dla tego stylu jest architektura. Wysokie sufity i okna będą dawać niepowtarzalny efekt przestronności, toteż mieszkania w zabytkowych kamienicach z pewnością będą sprzyjać aranżacji w stylu paryskim.

Nie zmienia to jednak faktu, że nurt ten można zaaplikować nawet do bardziej nowoczesnych przestrzeni. Styl paryski lubi łączyć epoki. Mariaż nowoczesności z tradycją będzie jak najbardziej odpowiedni. W pewien sposób nurt ten pokrywa się z eklektyzmem. Nie ma w nim co prawda pełnej dowolności, występują pewne zasady, jednak na wiele można sobie pozwolić. Paryż bywa nazywany kolebką sztuki. W mieszkaniu urządzonym w stylu paryskim nie może więc zabraknąć obrazów, rzeźb czy figur, które będą pełnić funkcje dekoracyjne i urozmaicą wnętrze. Różnorodność w kwestii sztuki jest bardzo mile widziana.  

Białe meble, kominek, lampa

Głównymi założeniami stylu paryskiego są: 

  • niewymuszona elegancja, 
  • przestronność, 
  • korzystanie ze sztuki i artyzmu, 
  • przestronność pomieszczeń, 
  • łączenie stylów i epok. 

Kolorystyka w stylu paryskim 

Styl paryski, podobnie jak inne nurty aranżacji wnętrz, posiada preferowaną paletę barw. Nie sprawdzą się w nim krzykliwe, ostre kolory. Biel powinna być dominująca i stanowić bazę dla całej aranżacji. Nie musi ona występować w jednym odcieniu. Może być na przykład alabastrowa, mleczna lub perłowa. Poza bielą, doskonale pasować będą również eleganckie szarości, pastele, smolista czerń oraz antracyt. Wykorzystanie tak zawężonej palety kolorów doda wnętrzu eleganckiego charakteru i smaku. Stworzy atmosferę ekstrawagancji i luksusu, co w pewien sposób może przywodzić na myśl styl glamour. Prawdą jest jednak, że styl paryski czerpie i korzysta z wielu nurtów aranżacyjnych, w kwestiach metrażu ma podobne wymagania, jak na przykład loft. 

Meble w stylu paryskim 

Jednym z założeń stylu paryskiego jest zachowanie niewymuszonej elegancji. Osiąga się ją przede wszystkim poprzez odpowiednie dobranie mebli i dodatków. Wyposażenie mieszkania urządzonego w nurcie paryskim powinno wyglądać lekko i wytwornie, zostać wybrane z poczuciem smaku. Należy mieć jednak na względzie umiar, nie należy doprowadzić do zagracenia pomieszczeń. W stylu paryskim liczy się bowiem przestronność. Aby uniknąć efektu przytłoczenia nadmiarem mebli, należy wybierać modele o opływowych kształtach, na przykład okrągłe stoliki ze szklanymi blatami, fotele z pikowanymi oparciami, sofy o półkolistym oparciu. Doskonale sprawdzą się również meble na giętych nogach. Wszelkie zdobienia na meblach są bardzo pożądane. W końcu diabeł tkwi w szczegółach. Takie smaczki dodają elegancji i ekskluzywności. 

kryształowy żyrandol

Dekoracje w stylu paryskim 

Bardzo ważnym dodatkiem we wnętrzach urządzonych w stylu paryskim, są lustra. Mają one stworzyć iluzję większej przestrzeni, a jednocześnie dodać elegancji. Szczególnie dobrze, jeśli lustra są zawieszane w złotych ramach. Niemniej, wszystko zależy od gustu i upodobań. Rama może być drewniana i misternie zdobiona, cienka, wykonana z metalu lub właśnie złota, co ma się kojarzyć z luksusem. W tym kolorze mogą zostać również dobrane świeczniki, klamki, ramy obrazów, których nie powinno brakować. W końcu do paryskiego mieszkania musi zostać zaimplementowana jakaś forma artyzmu. Przede wszystkim, obrazami mogłyby zostać ozdobione korytarze. Jest to przestrzeń zazwyczaj mało wymagająca, w której spędzamy bardzo mało czasu. Korytarz to pomieszczenie typowo przechodnie, niemniej warto je ozdobić i dodać mu charakteru oraz elegancji.  

Pomimo tego, że wnętrze musi sprawiać wrażenie przestronnego, nie należy zapominać, że powinno być również przytulne. W końcu jest to nasz dom. Klimat ciepła i przytulności da się zbudować za pomocą tkanin. W salonie i sypialni nie powinno zabraknąć dywanów i poduszek o wyrazistych wzorach, dodających charakteru. W oknach powinny zawisnąć zasłony z gładkiego materiału, które najlepiej, aby opadały do samej podłogi.  

Parapet, lampa, wazon

Styl paryski – dla kogo? 

Styl paryski jest dedykowany ludziom o niebanalnym guście i poczuciu smaku. Nie każdy będzie w stanie się w nim odnaleźć. Trzeba lubić otaczać się sztuką, elegancją i sprawnie łączyć style oraz epoki. Pomijając fakt budżetu, który wcale nie byłby mały, aby w pełni zaaranżować mieszkanie na wzór tych wywodzących się z Paryża, zwyczajnie nie wszyscy dysponują większym metrażem lub czują się dobrze w otwartej, wielkiej przestrzeni. Jest wiele osób preferujących mniejsze, przytulniejsze wnętrza o bardziej swojskim charakterze. Kluczowa jest również kwestia kolorystyki. Styl paryski ma sztywne ramy w kwestii wykorzystywanych barw.  

Zaprojektuj swoje wnętrze z nami!

Styl paryski nie jest najprostszym nurtem w aranżacjach wnętrz. Aby w pełni móc wykorzystać potencjał tego stylu, jak i metrażu, którym się dysponuje, powinno się zaczerpnąć porad u specjalistów, którzy mają doświadczenie w dziedzinie projektowania przestrzeni. Firma MAZZANI dysponuje całym zespołem architektów gotowych wspomóc dobrą radą. Z powodzeniem zaprojektujemy wnętrze Twojego domu lub mieszkania. 

Pytania naszych klientów:

Jakie kolory dominują w stylu paryskim?

Kolorami najczęściej wykorzystywanymi w stylu paryskim są biel (jako kolor bazowy) oraz wszelkie szarości i intensywna czerń. Dzięki nim tworzy się atmosferę elegancji i porządku. 

Jakie są główne założenia stylu paryskiego?

Styl paryski opiera się na kilku założeniach. Są to: zachowanie niewymuszonej elegancji, przestronność, łączenie stylów i epok, wykorzystywanie sztuki. Dzięki tym cechom, styl ten nabiera unikalnego charakteru.