drewniana podłoga, lniana kanapa, kwiaty w donicach
16
paź

Organiczny styl inspirujący się naturą

Bardzo modna i popularna jest obecnie troska o środowisko naturalne. Natura od zawsze inspirowała malarzy, muzyków czy pisarzy, a ostatnio zawitała do naszych domów i mieszkań, dzięki architektom i projektantom, którzy chętnie czerpią z niej wzorce. Stonowana kolorystyka, naturalne materiały to trend, który nie wychodzi z mody od sezonów. Decydując się na niego, zapraszasz do swojego domu jednocześnie ład i harmonię. Ten styl nazywamy organicznym i spróbujemy przybliżyć Wam, jak stworzyć z jego pomocą zachwycające wnętrze.

roślinne motywy, drewniane meble w jadalni

Co wyróżnia wnętrza w stylu eko?

Każdy człowiek dla swojego prawidłowego rozwoju potrzebuje kontaktu z przyrodą, który przywróci równowagę pomiędzy naturą, a technologicznymi rozwiązaniami. Z racji tego, że spędzamy w swoim mieszkaniu najwięcej czasu, warto zainwestować w naturalne projektowanie, abyśmy czuli się w domu swobodnie i komfortowo. Takie pomieszczenia stanowią schronienie przed gwarem codzienności, pomagają odzyskać harmonię i sprzyjają wyciszeniu. Jak urządzić mieszkanie bliskie naturze?

Jak łączyć barwy natury?

Wchodząc do mieszkania, pierwsze na co zwrócimy uwagę to barwy. W projektowaniu naturalnym odgrywają one bardzo ważną rolę. Ogromną zaletą kolorów ziemi jest ich uniwersalność. Odcienie są w większości ciepłe, co tworzy przyjemny klimat domu w stylu eko. Neutralna kolorystyka to przede wszystkim biel, czerń, beże, brązy, roślinna zieleń i czerwienie – kolory, które naturalnie występują w przyrodzie. Jasne barwy optycznie powiększą pomieszczenie, natomiast ciemne, jaskrawe sprawią, że zyskamy głębię i wyrazistość.

Urządzając salon czy sypialnię w odcieniach ziemi, zwróć uwagę, by uzupełnić styl mebli i akcesoriów z naturalnych materiałów o dużą liczbę zielonych roślin. Sprzyja to nie tylko względom estetycznym, ale także zdrowotnym. Zieleń odpręża, pomaga się zrelaksować, a żywe kwiaty, m.in. areka, fikus sprężysty, grubosz drzewiasty, sansewieria (szczególnie sprawdzą się w sypialni) produkują tlen, oczyszczając pomieszczenie. Najlepiej będą wyglądały w donicach czy osłonkach wykonanych z filcu, trawy morskiej, wikliny i rattanu. Doskonale sprawdzą się też wszelkie akcesoria z roślinnymi motywami, np. poduszki, obrazy, zasłony.

surowa cegła, jasne meble

Naturalne kształty i materiały inspirowane przyrodą

Meble i akcesoria w stylu organicznym nie mają kątów prostych, ponieważ w przyrodzie takie nie występują – ich kształty są owalne, opływowe, faliste, dzięki czemu nawet masywna sofa wygląda na lekką i miękką. Brak symetrii i dokładności, nieregularne formy – tym charakteryzuje się natura.

Wybierając materiały do naszych pomieszczeń, decydujemy się na drewno – najlepiej z widocznymi słojami i naturalnymi pęknięciami, szkło, stal czy też kamień. Świetnym pomysłem będą meble vintage, z odzysku. Dając im drugie życie zadbamy również o środowisko, nie zużywając niepotrzebnie kolejnych zasobów. Doskonale będą też tutaj pasowały meble z wikliny, rattanu jak również z bambusa.

Takiemu wyposażeniu często towarzyszy drewniana podłoga. Warto, by była nielakierowana, co tym bardziej podniesie piękno surowca, z którego jest wykonana, lepiej zdecydować się na drewno olejowane bądź woskowane. Dobrej jakości materiały są odporne na niszczący wpływ czasu, dzięki czemu pomieszczenie będzie ponadczasowe i eleganckie.

Światło w pomieszczeniach organicznych

Aranżacje w stylu eko uwielbiają światło naturalne. Podstawą są tutaj duże okna, które umożliwią dostanie się go jak najwięcej do środka. Źródło światła sztucznego powinno jak najwierniej imitować światło naturalne, więc warto, by było zmienne, o różnej intensywności w zależności od pory dnia. Styl eko wymaga oświetlenia podkreślającego jego wyjątkowy charakter.

Najlepiej sprawdzą się lampy rustykalne lub z drewna. Punkty świetlne mogą mieć różnorodny charakter, od gołych żarówek zawieszonych na linie po klosze wykonane ze sklejki lub papieru. Ciekawie wyglądają też abażury nawiązujące do sprzętów codziennego użytku, jak wiadro, czy też przypominające kształtem roślinne motywy, np. kwiatowe kielichy. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie lamp z możliwością samoczynnego przyciemnienia, jak również luster odbijających światło.

Wnętrza organiczne cieszą się ogromną popularnością. Dobrze urządzone mieszkanie pomoże odzyskać spokój i harmonię. Poczucie bliskości z przyrodą uzyskamy poprzez zaokrąglone formy drewnianych mebli, dodatki z naturalnych materiałów i roślinności w naszym salonie czy sypialni. Takie pomieszczenia będą idealnym pomysłem dla minimalistów, osób ceniących ekologię i dbających o środowisko. Oto kilka powodów, dla których pokochacie taki styl:

  • kolory natury nie wychodzą z mody – dzięki czemu nie musimy kupować nowych mebli czy dodatków;
  • barwy takie jak w naturze są minimalistyczne i uniwersalne – łatwo je ze sobą zestawić i stworzyć efektowną aranżację;
  • naturalne materiały są trwałe i ekologiczne, podlegają recyklingowi i nie zaśmiecają środowiska.
sypialnia z tapetą w zielone liście

Projektowanie wnętrz z pasją i doświadczeniem

Odkryj harmonię i piękno stylu organicznego w swoim mieszkaniu! To połączenie natury z nowoczesnością, tworzące spokojną i ekologiczną atmosferę. Nasz doświadczony projektant wnętrz MAZZANI pomoże Ci stworzyć unikalny projekt, dostosowany do Twoich potrzeb. Dzięki naszemu architektowi wnętrz, aranżacja wnętrz w stylu organicznym będzie pełna naturalnych materiałów i przyjazna dla środowiska. Przekształć swoje wnętrza w oazę spokoju i eko-estetyki. Odkryj piękno organicznego stylu z pomocą naszego projektu! Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jakie są charakterystyczne cechy stylu organicznego? 

Styl eko to przede wszystkim naturalne materiały, nielakierowane podłogi, meble wykonane z drewna lub innych surowców ekologicznych. Wnętrza pięknie uzupełnią neutralne kolory naturalnie występujące w przyrodzie. 

Czym ożywić wnętrza w tylu eko?

W takich pomieszczeniach dominują kolory ziemi, a więc beże, brązy, zielenie. Dla dodania gnębi używa się czerni i czerwieni w dodatkach lub malując nimi jedną ze ścian. Trend ekologiczny pięknie podkreślą rośliny zielone w donicach i osłonkach wykonanych z filcu, rattanu, wikliny i trawy morskiej. 

Dla kogo jest styl ekologiczny? 

W tym trendzie najlepiej odnajdą się osoby, które oczekują od swojego mieszkania poczucia bezpieczeństwa, spokoju, które pozwoli uciec od zgiełku codzienności. Jest idealnym pomysłem dla minimalistów i osób, którym szczególnie bliska jest ochrona o środowisko naturalne.