przesuwne drzwi i parawany
14
kwi

Jak urządzić wnętrza w konwencji Kraju Kwitnącej Wiśni? 

Nowoczesne wnętrza upodobały sobie styl japoński. Charakteryzują się one harmonią, prostotą i minimalizmem, co pozwala cieszyć się ze swoich pomieszczeń. Energia zen, która wypełnia pokoje stylizowane na kraj samurajów, daje poczucie spokoju i relaksu. W takim środowisku można odpocząć po ciężkim dniu i wypracować spokój potrzebny do dalszego funkcjonowania. Jak uzyskać wnętrza w stylu Dalekiego Wschodu w europejskich standardach? Należy pamiętać o kilku zasadach podczas aranżacji mieszkania.  

Podstawowa architektura japońskiej stylistyki 

Japończycy przywiązują dużą uwagę do życia w zgodzie z naturą. Tym też charakteryzuje się tradycyjna japońska architektura. Każda dziedzina przejawia w sobie elementy naturalności. Dla mieszkańców Japonii nie jest ona przeciwnikiem i nie konfrontują się oni z nią, a wręcz dążą do zachowania harmonijnego współżycia. Filozofia skutkuje szerszym myśleniem na tematy związane z aranżacją wnętrz a przestrzeń postrzegana jest jako spajająca segmenty świata natury oraz człowieka.

W kraju samurajów ważny jest podział na to co wewnętrzne i zewnętrzne. Dom jako element wewnętrzny nie blokuje człowieka na przywiązanie z naturą i przyrodą. Pełni funkcje schronienia przed żywiołami takimi jak: deszcze, wilgoć czy upał. Widać to przede wszystkim w sposobie budowania domów. Na zachodzie najpierw stawia się mury i ściany a dopiero później dach. Japońskie domy stawiają na drewnianą strukturę, gdzie ciężar dachu opiera się na belkach – hashiru a zadaszenie tworzy się zanim pojawią się ściany wewnętrze i zewnętrzne. Wykorzystanie pięknego rodzaju drewna, do których Japończycy przywiązują dużą wagę estetyczną – układy słojów, połysk, zapach powodują, że wykończenie wnętrz jest wręcz idealne.  

Taka konstrukcja domów mieszkalnych prowadzi do tego, że podziały w japońskim domu nie są stałe i z góry ustalone. Pomieszczenia są bardzo praktyczne i w zależności od tego, jaki układ chcemy uzyskać, tak możemy przestawić ściany. Ułatwia to stosowanie lekkich, przenośnych mebli oraz akcesoriów. Cała transformacja i ciągła zmiana przestrzeni są ściśle powiązana z naturą. Tymczasowość w koncepcji japońskich domów ma swoje korzenie w buddyjskich naukach o niestabilności i przemijaniu życia. 

szklany stolik i kilka książek

Tradycyjny japoński wystrój wnętrz 

Klasyczny dom w Japonii nazywa się Nihon no ie, a typowo urządzony pokój to – washitsu lub nihon–ma. W dzisiejszych czasach zdecydowana większość mieszkańców wybiera domy stylizowane w zachodniej aranżacji. Chociaż nawet w takiej konwencji próbują oni wpleść elementy tradycyjnego projektowania pomieszczeń. Jest to przywiązanie do kultury i tradycji oraz szacunek dla przodków.  

Mieszkania w stylistyce japońskiej cechuje wielofunkcyjność, minimalizm oraz oczywiście bliskość z naturą. Przez dużą ludność mieszkańców tamtych rejonów, ludzie zmuszeni są zamieszkiwać w domach lub lokalach o niedużej powierzchni. Sytuacja sprowadza się więc do tego, że warto mieć umiejętność odpowiedniej aranżacji pomieszczeń. Według Japończyków przestrzenie muszą być swobodne i nie blokować ruchów, co wiąże się z ich wiarą w przepływ energii pomiędzy domowymi sprzętami.  

Charakterystyczne cechy dla japońskiego wystroju wnętrz: 

 • oszczędność miejsca, 
 • eliminacja niepotrzebnych rzeczy, 
 • naturalny dostęp do światła. 

Wymienione powyżej wzorce przekładają się na motywy stylistyczne. Związane są z nimi duże okna lub przeszklenia pozbawiające tym samym zbędnych zasłon i rolet w pokojach. Wyjątkiem od tej reguły są bambusowe żaluzje, które pomagają w momentach, gdy słońce pada zbyt mocno do wnętrz. Jak już wiemy kontakt z naturą w tej stylistyce jest bardzo ważny, dlatego też wykorzystanie materiałów pochodzenia naturalnego jest wskazane. Elementy takie jak: 

 • bambus, 
 • drewno, 
 • jedwab, 
 • papier ryżowy, 

są chętnie stosowane przez Japończyków w projektowaniu swoich mieszkań. Jeśli chcesz, aby Twoje pomieszczenia wyglądały podobnie, postaw na naturę. Ducha wspomnianej konwencji doda zamiana rodzimych gatunków drewna na czerwoną sosnę, klon czy cyprys. Innymi egzotycznymi gatunkami stosowanymi w aranżacji, są palisander, mahoń lub heban. 

sypialnia japandi

Japońska kolorystyka  

Monochromatyka to główny segment podczas doboru kolorów w stylu japońskim. Odcienie bazują zasadniczo na barwach ziemi. Wśród nich znajdą się:  

 • beże,  
 • szarości,  
 • brązy, 
 • dopełnienia mogą dodać kontrasty biało–czarne. 

Często stosowaną metodą jest dominanta kolorystyczna polegająca na stosowaniu barwy ognia, czyli czerwieni, żółci lub oranżu. Bardzo charakterystyczną cechą japońskich wnętrz jest wykorzystywanie triady kolorów. Biel, czerń i czerwień koegzystują ze sobą, tworząc znakomite i stanowcze przestrzenie. W praktyce wygląda to następująco, możemy zaprojektować biało–czarny salon z dodatkami czerwonych poduszek.  

Spokój i harmonia to cechy, które łączą wnętrza tradycyjne ze współczesnymi. Kolory naturalności tworzą estetyczną przestrzeń, w której można się wyciszyć i wypocząć. 

Wnętrza Kraju Kwitnącej Wiśni – meble i dodatki  

Największym zaskoczeniem w porównaniu naszych standardówi stylu japońskiego, jest rozmieszczenie mebli w pomieszczeniach. W kraju samurajów wyposażenie jest ulokowanie w centrum, a nie tak jak w naszych domach – pod ścianami. Charakterystyką mebli japońskich jest:  

 • prostota, 
 • geometryczne kształty, 
 • nieduża wielkość. 

Niskie stoliki to część wystroju, która stosowana jest po to, aby móc siedzieć na poduszkach podłogowych zamiast krzeseł. Łóżka zastępują wełniane lub bawełniane materace zwane futon. Są one zwijane w ciągu dnia w celu niezabierania cennej przestrzeni, która jest bardzo ceniona. Następna kwestia wystroju to przesuwne drzwi oraz parawany. Takie elementy wykonane są z drewnianych ram a ich geometryczne prześwity z papieru ryżowego powodują imitację ścian. W europejskich sklepach dostępne są drzwi przesuwne z mlecznego szkła, doskonale naśladujące te pochodzące z Japonii. Przy podłogach w tej stylistyce dominują drewniane lub bambusowe parkiety. Zamiennikami mogą być płytki z szarego kamienia oraz oryginalne bambusowe maty. To wszystko ze względu, że Japończycy nie używają do wypełnienia swoich pomieszczeń dywanów.    

Dodatki to rzecz, z którą nie należy przesadzać projektując mieszkanie w stylistyce japońskiej. Zbędna dekoracyjność nie jest dobrze postrzegana. Jeśli decydujemy się na uzupełnienie naszych wnętrz różnymi wstawkami zdecydujmy się na figurki Buddy lub wazony w orientalnym wzornictwie. Ściany możemy ozdobić okazałymi wachlarzami lub obrazem ze sztuką z Dalekiego Wschodu. Natomiast nieodzownym wyposażeniem przestrzeni są rośliny. Idealnie wpasuje się tutaj palma, bambus, drzewko bonsai, storczyk lub orchidea. Oczywiście należy również wziąć pod uwagę, żeby nie przesadzić z dodatkami florystycznymi. Nie zamieniajmy naszego wnętrza w dżunglę, ale nadajmy mu naturalności.  

Punktowe oświetlenie i rozproszenie światła w japońskich pomieszczeniach to efekt, który uzyskamy rezygnując z żyrandola lub innego mocnego źródła oświetlenia. Postawmy na lampiony, świece i mniejsze lampy.  

Wnętrza stworzone z pasją!

Zaaranżowanie mieszkania lub nawet jednego pomieszczenia w tradycyjnym stylu japońskim nie jest niemożliwe w naszych warunkach. Firma MAZZANI pomoże Ci w aranżacji wnętrz i zaprojektowaniu Twojego mieszkania tak, aby wszystko łączyło się w spójną całość. Nadaj swoim wnętrzom harmonii i spokoju, poczuj przepływającą energię zen i wprowadź zaskakującą naturalność do swojej przestrzeni.  

Pytania naszych klientów:

Jakie są charakterystyczne cechy aranżacji wnętrz w Japonii?

Głównymi zasadami, którymi należy kierować się przy projektowaniu pomieszczeń w stylu japońskim, są zachowanie oszczędności miejsca, eliminacja niepotrzebnych rzeczy oraz naturalny dostęp do światła. 

Jakie kolory dobrać w stylu japońskim?

Kolorystyka przeważająca w takiej estetyce wnętrz jest monochromatyczna. Wybór więc pada na: beże, odcienie szarości, brązy oraz kontrasty biało–czarne. Powszechne jest wykorzystywanie dominanty kolorów takich jak: czerwień, zółć czy oranż oraz triady kolorystycznej – biel, czerń i czerwień. 

Jakie meble do japoskiej stylistyki?

Głównie meble w pomieszczeniach są rozłożone inaczej niż na europejskie standardy przystało. Zamiast być rozmieszczone przy ścianach, w tym stylu powinny znaleźć się w centrum. Do uzupełnienia powierzchni wykorzystajmy niskie i proste meble. Takie cechy pozwolą na wykorzystanie ich w takich celach jak są używane w Japonii.