Wabi sabi
04
paź

Czym jest wabi–sabi?

Chociaż w projektowaniu i aranżacji wnętrz przyjął się taki termin, jak wabi–sabi to nazywanie go stylem aranżacyjnym jest nie do końca poprawne. Jest to bowiem sposób patrzenia na świat, branie go takim, jakim jest i akceptowanie jego elementów. Wabi–sabi to tradycyjna japońska estetyka, która wręcz podkreśla i akceptuje niedoskonałości, a także ulotność tego świata. Najlepiej tę filozofię opisują 3 stwierdzenia: nic nie jest doskonałe, nic nie jest skończone, nic nie trwa wiecznie. Nurt ten podkreśla istotę życia w zgodzie i bliskości z naturą oraz pozytywną samotność.

Liczy się naturalność, prostota i autentyzm. Jak widać, nie jest to tylko styl w urządzaniu wnętrz, ale również albo przede wszystkim filozofia życia i sposób na obserwację oraz interpretację otaczającego świata. Mieszkanie urządzone w takim stylu ma wiele plusów, przede wszystkim spokój, harmonię, poczucie życia w zgodzie z naturą, docenianie tego, co się ma i akceptowanie tego, co wokół, między innymi poprzez widzenie piękna tam, gdzie zazwyczaj większość widzi wady, na przykład w rysach czy starych meblach, na których widać upływ czasu.

łazienka wykończona drewnem

Zasady filozofii wabi–sabi

Wabi–sabi dla Japończyków nie jest jedynie nurtem wnętrzarskim, ale przede wszystkim pomysłem na życie. Jest on też pewnego rodzaju manifestem przeciwko technologiom, które napędzają kulturę konsumpcjonizmu. Poniekąd w opozycji, filozofia wabi–sabi promuje równowagę, zachwyt nad życiem i egzystencję w zgodzie z naturą, dlatego właśnie zyskuje coraz większą popularność. Styl ten skupia się na pielęgnowaniu relacji z innymi, do czego przyda się przyjazny dom.

Charakterystyka stylu wabi–sabi

  • Kolory

Dominują naturalne kolory, takie jak: biele, ecru, brązy, zmatowiałe zielenie, szarości. Mają być pewnego rodzaju bazą, dyskretne i nierzucające się w oczy, nierozpraszające. Dodatki mogą być nieco ciemniejsze, w tych samych kolorach.

  • Materiały

Filozofia wabi-sabi to pewnego rodzaju odwrotność nowoczesności, zatem skupia się na tym, co stare, naturalne i sprawdzone. Typowe są gołe ściany, pokryte jedynie tynkiem lub cegłą, co może przypominać styl industrialny, jednak w tym przypadku ściany nie są niczym ozdabiane tylko pozostawione same sobie. Charakterystycznymi materiałami dla tego stylu są wełna, drewno i len.

mieszkanie wabi sabi
  • Wzory

Dużo drobnych niedoskonałości jest pozostawiona sama sobie, niemniej naprawia się również na bieżąco te, które pojawią się w mieszkaniu. Nie warto się jednak nimi przejmować, gdyż taka jest kolej rzeczy i niedoskonałości w żaden sposób nie oszpecają pomieszczenia. Stosuje się często farby strukturalne, które dają efekt niejednolitej powierzchni krycia, poprzez to tworzą naturalny efekt. Preferowane są ubytki, nierówności, postarzane meble, które sugerują godzenie się z upływem czasu.

  • Dekoracje

Zazwyczaj wykonane są ze szkła lub drewna. Na ścianach mogą znajdować się obrazy, niemniej bardzo proste w swej formie, np. czarno białe kompozycje na płótnie. Charakterystyczne są również szklane lub metalowe wazony, a także lampiony na świece ustawione na niskich parapetach. Wnętrze ma być proste, zatem dekoracje są bardzo minimalistyczne.

  • Meble

Powinny być oryginalne i mieć duszę, dlatego warto użyć takich, które są już wiekowe z widocznymi śladami użytkowania. Ponadto zarówno one, jak i akcesoria najlepiej, aby były drewniane, ale mogą również być wykonane z kamienia.  Meble powinny mieć proste linie i być i funkcjonalne, bez żadnych fantazyjnych zdobień czy wycięć.

Łazienka wabi sabi

Jak wprowadzić styl wabi–sabi do wnętrza?

Właściwie to nurt wabi–sabi z lekka przypomina połączenie stylu industrialnego ze skandynawskim. Jednak tutaj elementy wystroju nie są specjalnie postarzane, a niedoskonałości powinny być skutkiem upływu czasu, który powoduje naturalne starzenie się. Zdecydowanie jest to styl, z którym trzeba się oswoić, niemniej można zacząć po prostu od charakterystycznych w tym nurcie mebli i dodatków.

Twój dom, Twoja oaza spokoju

Styl wabi-sabi to nie tylko charakterystyczna aranżacja wnętrza, ale również bądź przede wszystkim styl życia. Serdecznie zapraszamy do współpracy osoby zainteresowane profesjonalnym wystrojem wnętrza, nie tylko w tym, ale również w innych stylach. Zespół Mazzani jest w stanie wykonać pracę zdalnie, dlatego zapraszamy osoby nie tylko z Warszawy i okolic, ale również z innych miejsc. Z naszej strony gwarantujemy, że zrobimy wszystko, aby zaprojektowana przestrzeń Państwu służyła i inspirowała do spokojnego i lepszego życia.

Pytania naszych klientów:

Skąd się wziął styl wabi–sabi?

Styl wabi–sabi przywędrował z Japonii i nie jest to tylko charakterystyczny wystrój wnętrza, ale przede wszystkim styl życia i postrzegania świata. Zakłada on szacunek do natury, bliskich czy starości, której ślady są podkreślane aniżeli ukrywane.

Czym charakteryzuje się styl wabi–sabi?

Styl wabi–sabi charakteryzuje się delikatnymi i naturalnymi kolorami, eksponowaniem niedoskonałości, prostymi dekoracjami i meblami. Nawiązuje on zarówno do stylu industrialnego, jak i skandynawskiego, natomiast w dużo bardziej minimalistycznym wydaniu. 

Czy styl wabi–sabi jest dla każdego?

Ze względu na to, że styl ten jest dosyć specyficzny, to nie będzie raczej dobrym wyborem dla osób, które cenię sobie perfekcjonizm i nowoczesne wnętrza. Sprawdzi się raczej dla ludzi, którzy lubią oryginalne rzeczy, na których widoczny jest upływ czasu.