salon z beżową kanapą
04
paź

Co to jest wabi-sabi?

Wabi-sabi jest japońską epoką designu, oraz filozofią opartą na poszukiwaniu piękna w niedoskonałości i cieszeniu się prostymi przyjemnościami życia. Powstała w XV wieku jako odpowiedź na modne w tamtym czasie trendy polegające na nadmiernym zdobnictwie, wykorzystywaniu drogich materiałów oraz bogactwie stylów. Ludzie, którzy ją praktykują, dążą do autentyczności we wszystkich aspektach życia. Wabi-sabi jako zasada życiowa polega na akceptacji rzeczy takich, jakie są i niemarnowaniu czasu na poszukiwanie czegoś lepszego tylko dostrzeganie pozytywów w niedoskonałych sytuacjach. W nazewnictwie “wabi” oznacza prostotę zaś “sabi” piękno wynikające z upływu czasu.

Charakterystyka stylu

Zarówno ubiór, jak i wnętrza, powinny być proste, funkcjonalne i pozbawione przepychu. Dużą wagę przywiązuje się do autentyczności. W stylu wabi-sabi ważna jest asymetria, prostota, szorstkość, skromność, surowość, oszczędność, intymność, a przede wszystkim naturalność. Bardzo istotne jest dążenie do wyeksponowania oraz wydobycia uroku, jaki mają rzeczy używane, które są nośnikiem pewnej historii. Wabi-sabi stawia na akceptację naturalnego cyklu dojrzewania, przez co upływający czas działa na korzyść przedmiotów wybieranych do aranżacji wnętrz. Zarówno styl, jak i filozofia, skupiają się na odnajdywaniu piękna w niedoskonałościach, które niesie za sobą starość. Japończycy wierzą w dobrą energię, którą mają przedmioty z przeszłością.

Czym różni się styl wabi-sabi od innych

Wabi-sabi w pewnym stopniu nawiązuje do poprzednich nurtów oraz stylów projektowania wnętrz. Jest jednak całkiem nowym kierunkiem tworzącym własne założenia będące reakcją na poprzednie trendy w aranżacji. Wabi-sabi różni się od stylu vintage dążeniem do ładu, nie jest bowiem eklektyczną mieszanką używanych rzeczy z pchlego targu. Od minimalizmu różni się faktem, że odrzuca perfekcjonizm. Styl ten nie jest również kontynuacją rustykalnego stylu shabby, gdyż wabi-sabi ceni sobie autentyczność bez odnawiania starych rzeczy.

Tworzywa i barwy

Wnętrza w stylu wabi-sabi wypełnione są naturalnymi materiałami. Prawdziwe, organiczne tworzywa są bardzo cenione. Między innymi surowe drewno, marmur, ceramika z gliny, szkło, kamień, beton, metal, naturalne tkaniny, jak len czy bawełna oraz wiele innych. By wnętrze nabrało charakterystycznego, japońskiego stylu, warto zastosować ekologiczne, papierowe fototapety, które występują w szerokiej gamie orientalnych motywów. Można również sięgnąć po tapetę bambusową jako bardzo egzotyczny dodatek. Unikamy plastiku, wybierając na przykład większe opakowania kosmetyków i przelewając je do zwykłych, ceramicznych bądź szklanych pojemników. Stawiamy na ekologię.

Przy wyborze farb warto pamiętać, że styl wabi-sabi czerpie inspiracje z natury. Szare odcienie gór, ziemi i neutralne barwy pustyni łączone z bielą, są charakterystycznymi kolorami dla tego trendu. Kolorystyka powinna być uspokajająca, harmonijna, wyciszająca, a przede wszystkim autentyczna, taka jak występuje w przyrodzie.

dodatki dekoracyjne w stylu wabi-sabi

Dodatki

Jako dodatki do wystroju będą pasować żołędzie w misce, liście do dekoracji stołu, gałęzie w wazonach czy rośliny doniczkowe, które z pewnością dodadzą świeżości i urozmaicą pomieszczenie. Rękodzieło, czyli na przykład ozdobne miski i tace, idealnie sprawdzą się we wnętrzach w stylu wabi-sabi. To samo dotyczy przedmiotów ozdobionych techniką kintsukuroi, która polega na naprawianiu potłuczonej ceramiki przy pomocy laki z dodatkiem sproszkowanych metali szlachetnych. Do tego stylu będzie również pasować zwykły kubek z odpadającym uszkiem, wyszczerbione miski czy przedmioty z innymi niedoskonałościami. Dobierając dodatki, warto poszukać rzeczy na wystawach rzemieślniczych, targach staroci czy w niezależnych sklepach, unikając hipermarketów. Główną zasadą stylu jest bowiem docenienie tego, co stare i dzięki temu bardziej urokliwe. W elementach wyposażenia są widoczne charakterystyczne dla stylu: brak perfekcji, oznaki upływu czasu oraz ślady użytkowania. Wszystkie dodatki i dekoracje dopełniają wnętrze, tworząc przytulną całość i wpływają na odczucia domowego klimatu. Należy jednak pamiętać, żeby nie przesadzić z dekorowaniem z pomieszczeń, by nie wprowadzić chaosu.

Co warto wiedzieć?

Kierując się stylem wabi-sabi, nie trzeba martwić się prasowaniem zasłon czy obrusów, porysowaną podłogą, odpadającym tynkiem ze ściany, nieidealnie nałożoną farbą, lub uszkodzonym parkietem. Doceniamy to, co mamy. Wystarczy, że wszystko jest czyste i świeże, proste i funkcjonalne. Projektując wnętrza, skupiamy się na istniejących niedoskonałościach i do nich aranżujemy resztę wystroju. Nie trzeba bać się pozostawiania niedokończonych elementów, bowiem to one tworzą harmonijny styl wabi-sabi. Jeżeli nawet nie jesteś gotowy na pełne przyjęcie stylu, niektóre z zasad mogą stać się idealnym punktem wyjścia i połączenia elementów wabi-sabi w swoim domu. Będzie on rewelacyjnie pasował do minimalistycznych wnętrz, jak również idealnie wkomponuje się do nurtu retro i vintage. Wabi-sabi można także wykorzystać w pomieszczeniach industrialnych czy inspirowanych folklorem wszystkich kultur.

Pomysły aranżacyjne

Nie chcąc wprowadzać stylu wabi-sabi w całym domu, można z powodzeniem go wykorzystać w wybranym przez siebie pomieszczeniu.

  • Nieregularnie odpadający tynk ze ścian, pod którym znajdują się cegły będzie znakomicie wyglądać w salonie. 
  • Elementy metalowe z plamami rdzy dopełnią klimat wnętrza.
  • Niebieska siatka tynkarska prześwitująca spod tynku, a na nim kolejne warstwy, dadzą efekt upływu czasu i niedokończonych prób zatrzymania go.
  • Jako meble i dodatki, sprawdzą się wiklinowe meble, drewniana podłoga, gliniane ozdoby oraz zielone kwiaty doniczkowe.
  • Ściana z odpadającymi kafelkami w łazience, pozostawiona w takim stanie przedstawiać będzie akceptację starzenia się.

Piękno wabi sabi w mieszkaniu

Zapraszamy do odkrycia piękna stylu wabi sabi w swoim mieszkaniu. Nasz doświadczony projektant wnętrz z MAZZANI jest gotów pomóc w projektowaniu i aranżacji wnętrz, aby stworzyć unikalne, harmonijne przestrzenie. Dzięki jego wiedzy i kreatywności Twoje mieszkanie stanie się miejscem spokoju i prostoty, a projektowanie wnętrz w stylu wabi sabi stanie się dla Ciebie łatwiejsze niż kiedykolwiek. Skorzystaj z naszych usług i przekształć swoje mieszkanie w oazę spokoju i elegancji. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Czym charakteryzuje się styl wabi-sabi?

Styl wabi-sabi docenia prostotę, nieidealne wykończenia wnętrz oraz pracę rzemieślniczą. Nie przywiązuje dużej wagi do symetrii ani regularności. Woli to, co naturalne, autentyczne i stare. 

Jakie dodatki wybrać do stylu wabi-sabi?

Dodatki z naturalnych materiałów, najlepiej takich, które mają widoczne ślady użytkowania. Przedmioty wykonane ręcznie, jak ozdobne miski i tace, będę rewelacyjnie pasować do wystroju. Dobierając dekoracje do naszego wnętrza, lepiej unikać hipermarketów i poszukać ich na wystawach rzemieślniczych lub targach staroci. 

Jakie materiały pasują do tego stylu?

Tworzywa, jakie są wykorzystywane w stylu wabi-sabi, są jak najbardziej naturalne. Można korzystać z surowego drewna, betonu, kamienia czy innych materiałów. Szkło czy ceramika będą również idealnie pasowały jako dodatki.