biophilic design
27
lut

Jak zaprosić naturę do wnętrza?

Wprowadzenie natury do naszego otoczenia związane jest z tęsknotą człowieka za dziką przyrodą. Nadmierna cyfryzacja i szybki tryb życia powodują, że tracimy więzi z naturą. Termin biofilii przypomina nam o tym, jak ważne dla naszego zdrowia jest utrzymanie tego kontaktu. Na pomoc przychodzi zastosowanie wspomnianego nurtu w projektowaniu wnętrz. Sprawdź na czym opiera się biophilic design i jak przenieść naturę do swojego domu!

Powstanie idei biofilii

Biofilia spopularyzowana została przez amerykańskiego biologa Edwarda Osborne’a Wilsona. Uważał on, że ludzie są biologicznie połączeni ze światem przyrody. Nakreślił swoją filozofię, która głosiła umiłowanie życia i jego form. Biofilia przedstawia przywiązanie i miłość do natury. Mówi o niespełnionej ludzkiej potrzebie odczuwania wspólnoty ze środowiskiem przyrodniczym. Dzisiejszy sposób funkcjonowania sprawia, że odczuwamy głęboką tęsknotę i zaczynamy dostrzegać w swoim życiu pewne braki. Większość z nas spędza 90% swojego czasu w pomieszczeniach, dlatego znalezienie przestrzeni na jakikolwiek kontakt z naturą jest konieczne dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. W celu ułatwienia tych relacji, w architekturze wnętrz powstał nurt zwany biofilią, z angielskiego biophilic design. Jego głównym zadaniem jest zaspokojenie potrzeb na odbudowę więzi człowieka z naturą poprzez zastosowanie się do kilku reguł.

rośliny w łazience

5 zasad biophilic designu

 1. Wprowadzenie natury do wnętrza

  Natura we wnętrzu to kluczowy element biofilii. Dzisiejsze mieszkania są sterylne i martwe, brak w nich nawiązania do środowiska przyrodniczego. Zastosowanie wyposażenia i dodatków zrobionych z naturalnych materiałów oraz udekorowanie wnętrza roślinami, pozwala wprowadzić do naszego życia naturę.

 2. Światło dzienne i świeże powietrze

  Odpowiedni dostęp do światła dziennego to cecha charakterystyczna biophilic designu. Występują tutaj duże okna, wprowadzające do środka słońce, które sprawia, że wnętrza stają się jasne i radosne.  Biofilia zaleca częste wietrzenie pomieszczeń. Zapewni to świeże, orzeźwiające powietrze oraz pozwoli wprowadzić do środka dźwięki natury. Jeżeli nie mieszkasz przy zatłoczonej ulicy, warto od czasu do czasu uchylić okno by posłuchać szumu drzew, śpiewu ptaków czy stukających kropel deszczu.

 3. Rytm dobowy

  Zrównoważony rytm dobowy pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i jakość życia. Dużą rolę odgrywa tutaj dobry dostęp do światła dziennego. Przestrzenie urządzone zgodnie z biofilią mają pomieszczenia dopasowane do przemieszczającego się światła.

 4. Wykorzystanie naturalnych form

  Użycie w projektach roślinnych motywów, to z pewnością rozwiązanie wpisujące się w ideę biofilii. Bardziej istotne są jednak zastosowane formy. Nowoczesne wnętrza charakteryzują się prostymi, kanciastymi i ostrymi kształtami, które z naturą mają niewiele wspólnego. Biophilic design skupia się na odwzorowaniu linii ze środowiska przyrodniczego. Inspiracją są morskie fale, rośliny czy muszle.

 5. Różnorodność przestrzeni

  Środowisko naturalne bogate jest w ekosystemy i zapewnia rozmaitą budowę oraz kompozycję terenu. Idąc tym tropem, biophilic design stawia na zapewnienie przestrzeniom wszechstronności. Wprowadza to do pomieszczeń ład, który powoduje, że wnętrze ma swoje wydzielone obszary, a każdy z nich odpowiada za spełnienie konkretnych potrzeb. Wszystkie z miejsc dostosowane są do różnych zadań i nastrojów.

ściana z roślin

Materiały i kolorystyka

Biofilia inspiruje się naturą, dlatego zastosowane surowce i barwy muszą być zaczerpnięte ze środowiska. Do materiałów, które używane są w aranżacjach zgodnych z tym nurtem, należą:

 • drewno,
 • rattan,
 • wiklina,
 • kamień,
 • bawełna,
 • len.


Kolorystyka to stonowane barwy kojarzące się z naturą. Wnętrza biophilic design obfitują w różne odcienie brązu, beżu, zieleni oraz szarości.

Roślinny must have

We wnętrzach aranżowanych zgodnie z nurtem biofilii, nie może zabraknąć roślin. Można je postawić samotnie, umieszczając w wiklinowej donicy lub skupić razem w spójną kompozycję. Sprawdzą się do tego drewniane regały i podwieszane kwietniki z makramy. Prawdziwym hitem są również zielone ściany i sufity z podwieszanymi roślinami pnącymi. Jako dopełniającą dekorację można wykorzystać żywe obrazy robione z sukulentów lub mchu.

Strefa wellness

Szybkie tempo życia i nadmiar bodźców wpływają na nas negatywnie, oddalając od naturalnego biegu życia. Jesteśmy zmęczeni, zestresowani i nie mamy na nic czasu. Filozofia biofilii uświadamia nam, jak ważne w obecnych czasach jest dbanie o swoje zdrowie i psychikę. Każde wnętrze zaaranżowane zgodnie z tym nurtem, powinno mieć specjalną strefę relaksu. Może być to wygodny fotel, hamak zawieszony między roślinami lub wolna przestrzeń, na której rozłożysz matę do jogi. Ważne, by było to miejsce służące wyłącznie do odpoczynku i regeneracji.

domowe biuro z roślinami

Stwórz idealne wnętrze

Wprowadzenie natury do wnętrz przynosi wiele korzyści. Nie od dziś wiadomo, że kontakt z roślinami uspokaja i obniża stres, dlatego warto umieścić je w swojej przestrzeni mieszkalnej. Zastosowanie naturalnych dodatków i inspirowanych przyrodą wykończeń sprawi, że zyskamy idealne miejsce do regeneracji i to bez wychodzenia z domu! Zanurz się w naturze we własnym domu. Nasz doświadczony projektant wnętrz z MAZZANI przy projektowaniu w stylu biophilic design połączy Twoje mieszkanie z otaczającym światem. Odkryj korzyści harmonii z naturą – spokój, zdrowie i estetykę. Daj swojemu wnętrzu nowe życie z MAZZANI. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Co to jest biofilia?

Biofilia to nurt filozoficzny, który nawołuje do przywrócenia więzi z naturą. Odnalazł on swoje odzwierciedlenie w aranżacji wnętrz i występuje pod nazwą biophilic design. 

Skąd wziął się biophilic design?

Biophilic design został spopularyzowany przez biologa Edwarda O. Wilsona. Jego zdaniem człowiek jest biologicznie połączony ze środowiskiem naturalnym. Z tego powodu sposób, w jaki żyje i mieszka, ma wpływ na jakość i komfort jego życia. 

Jakie kolory we wnętrzu biophilic design?

Biofilia preferuje paletę kolorów ziemi. W takich wnętrzach znajdziemy odcienie brązów, beży, zieleni oraz szarości. 

Biofilic design – dodatki

Dodatki powinny być wykonane z naturalnych materiałów. Mogą być to wiklinowe kosze i doniczki, dekoracje z makramy czy drewniane, ozdobne naczynia. Koniecznie powinny pojawić się rośliny doniczkowe, samodzielnie lub w kompozycjach.