przestronna łazienka z mnóstwem zieleni
06
kwi

Zielony dom

Biophilic design to obecnie jeden z najbardziej modnych stylów wnętrzarskich. Dzięki biophilic design, możecie urządzić swoje mieszkanie w duchu natury. „Żywe ściany”, minerały, mnóstwo kwiatów i naturalne tkaniny – to one pozwolą stworzyć w domu klimat, dzięki któremu będziemy mogli poczuć się jak na łonie natury. To z kolei korzystnie wpływa na zdrowie i komfort psychiczny domowników.  

Czym jest biophilic design?

Biophilic design jest trendem wnętrzarskim, polegającym na tworzeniu przestrzeni jak najbardziej zbliżonej do natury. Chodzi tu głownie o wprowadzenie do mieszkania bądź domu dużej ilości roślin, naturalnego oświetlenia, tkanin i tekstur, wzorów roślinnych, kolorów natury czy tak zwanej „żywej ściany”. Obecnie jest to jeden z wiodących stylów wnętrzarskich, który przekształca zwykłe mieszkanie w strefę komfortu, sprzyjającą poprawie zdrowia psychicznego.  

Biophilic design w mieszkaniu 

Jak zapewne łatwo można się domyślić, na początku powinniśmy wprowadzić do naszego wnętrza jak najwięcej zielonych roślin. Ciekawym pomysłem będzie też stworzenie tak zwanej „żywej ściany”, czyli po prostu wyłożenie ściany roślinnością (np. mchem) lub utworzenie kwietnika z ulubionymi roślinami.  

Kolejnym ważnym elementem wnętrz w tym stylu, jest oczywiście oświetlenie. Stawiamy tu na światło naturalne, którego brak może spowodować depresję czy spadek aktywności, dlatego dbamy o maksymalne nasłonecznienie. Grube i cienkie zasłony idą w odstawkę, a w ich miejsce pojawią się delikatne firanki lub rolety.  

"żywa ściana" w kuchni bądź przedpokoju

Meble inspirowane naturą  

Materiały naturalne lub te stworzone w duchu natury, są idealnym wyposażeniem wnętrza w stylu biophilic. W tym designie ważne są materiały, z których zrobione są nasze meble, stawiamy tu na drewno, szkło i metaleDrewno o widocznym zarysie słojów, naturalny kamień czy tkaniny o surowej teksturze (len czy bawełna) – na to właśnie stawiają projektanci i dekoratorzy. Dodatkowo, bardzo ważne są meble takie jak fotele czy sofy w ciepłych odcieniach: 

  • zieleni,  
  • brązu,  
  • żółci, 
  • barw ziemi.  

Ciekawym rozwiązaniem jest też wprowadzenie do wnętrza tapety czy fototapety, przedstawiającej krajobrazy lub po prostu, ornamenty roślinne.  

Salon w stylu biophilic  

Skoro znamy już podstawy stylu biophilic, to spróbujmy zaprojektować salon w tym stylu.  

Głównym celem naszego designu jest stworzenie czegoś w rodzaju „zielonej przystani”, miejsca spokoju, które pozwoli nam odzyskać wewnętrzną harmonię po całodniowym dniu pracy.   

Przede wszystkim musimy postawić na podłogę z drewnianych paneli, ściany pokryć ciepłym kolorem lub tapetą. W salonie powinna oczywiście znaleźć się wygodna sofa w naturalnym kolorze, stolik kawowy z kamiennym lub szklanym blatem i oczywiście drewniane meble. Ciekawym dodatkiem będą poduszki lub koc z motywem roślinnym. Pamiętajmy też, by dużo miejsca przeznaczyć na żywe rośliny, najlepiej w ciężkich, kamiennych donicach. Nie tylko podkreślą one estetykę wnętrza, ale także kojąco wpłyną na nasze samopoczucie. 

kwiaty w doniczkach na komodzie

Wyjątkowe wnętrza dla wyjątkowych ludzi

Jeśli chcesz w swoim domu stworzyć wystrój, który zbliży Cię do natury, skorzystaj z usług profesjonalnego architekta. Specjaliści MAZZANI zaaranżują Twoją domową przestrzeń w stylu biophilic, dbając o to, aby całość była nie tylko piękna, ale również funkcjonalna. 

Pytania naszych klientów:

Kto jest twórcą biophilic design?

Ideę biophilic design spopularyzował amerykański biolog Edward O. Wilson w publikacji “Biophilia” z 1984 roku. Zasugerował w niej, że skłonności ludzi do relacji z naturą ma podłoże genetyczne, według niego człowiek miał stały kontakt z naturą przez większą część życia. Dlatego właśnie nasze funkcjonowanie jest bardziej produktywne, gdy jesteśmy otoczeni zielenią. 

Czym charakteryzuje się biophilic design?

Przede wszystkim zielenią, meblami z naturalnych materiałów i obfitością dziennego światła słonecznego we wnętrzu.

Czy w biophilic design można postawić na fototapety w kuchni?

To zdecydowanie idealne rozwiązanie. Fototapety czy ekrany zieleni, to wręcz podstawa stylu biophilic. 

Czy biophilic design jest dobrym rozwiązaniem dla poprawy psychicznej stabilności?

Tak, to idealne rozwiązanie dla każdej osoby, która we własnym wnętrzu chce stworzyć sobie coś w rodzaju „zielonego azylu.”. To zdecydowanie poprawi komfort psychiczny.