salon z czerwonym dywanem
06
kwi

Styl loft

Loft to nie tylko styl, ale przede wszystkim przestrzeń. Urządzając mieszkanie we wnętrzu poprzemysłowym, ważne jest, aby zachować jego industrialny charakter, a jednocześnie stworzyć przytulny i funkcjonalny projekt. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie dobranie mebli, oświetlenia i dodatków. 

Krótka historia loftów 

Początkowo nie był to tak naprawdę styl, a potrzeba zagospodarowania opuszczonych budynków po fabrykach, które nie przetrwały kryzysu lat 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Puste budynki zajmowali najpierw bezdomni, a później artyści, którzy w nich nie tylko mieszkali, ale i pracowali. Często z braku pieniędzy wykorzystywali w swoich wnętrzach przedmioty znalezione na miejscu – meble do pracy, stare urządzenia czy oświetlenie. Z czasem w tych amatorsko zaaranżowanych przestrzeniach dodano nowe wygodne meble, przyjazne tkaniny i dekoracje. Te specjalne pracownie przyciągały bogatszych ludzi i projektantów, którzy szybko dostrzegli w nich potencjał. I tak zrujnowane, puste budynki stały się skomplikowanymi, często bardzo drogimi mieszkaniami. 

Nadanie wnętrzu charakteru 

Aby wykorzystać przestrzeń w lofcie, warto postawić na meble o jasnych kolorach, które optycznie powiększą pomieszczenie. Duże, przeszklone okna to kolejny atut, dlatego warto zdecydować się na minimalizm w aranżacji i zachować wokół nich odpowiednią przestrzeń. Warto także zainwestować w meble modułowe, które pozwolą na elastyczne konfigurowanie przestrzeni.  

Dobierając materiały, skup się głównie na drewnie, cegle lub betonie. Dodatkowo warto pamiętać o odpowiednim doborze tkanin, które mogą nadać wnętrzu przytulności. Miękkie i ciepłe pledy, grube zasłony czy tkaniny na meblach stworzą przytulną atmosferę, która będzie przyjazna dla domowników i odpowiednio wyważy surowość wnętrza. Należy także zwrócić uwagę na ogólną kolorystykę w pomieszczeniach – postaw na jasne i neutralne barwy, które będą stanowiły tło dla mebli i dodatków. Unikaj natomiast ciemnych i przytłaczających kolorów, które sprawią, że wnętrze będzie wydawać się mniejsze i mniej przestronne.  

salon z dużymi, fabrycznymi oknami

Dodatki i oświetlenie 

Jeśli chodzi o elementy dekoracyjne, postaw na prostotę i minimalizm. Unikaj nadmiaru ozdób i dekoracji, które mogą niepotrzebnie ograniczyć przestrzeń. Wybierz kilka ważnych dla siebie elementów, takich jak:  

  • plakaty,  
  • obrazy,  
  • rzeźby.  

Będą one stanowiły kluczowe akcenty w aranżacji. Pamiętaj, że mniej znaczy więcej i odpowiednio duża powierzchnia jest jednym z najważniejszych aspektów mieszkania w lofcie.  

Bardzo ważną kwestią jest prawidłowe dobranie oświetlenia. W loftach często brakuje naturalnego światła, dlate gowarto zastosować jego różne źródła, na przykład:  

  • punktowe,  
  • sufitowe,  
  • podłogowe. 

W ten sposób stworzysz różnorodne strefy, inną dla każdego pomieszczenia. Oświetlenie powinno być zarówno funkcjonalne, jak i dekoracyjne, dlatego warto zdecydować się na lampy o industrialnym designie, które będą stanowiły ozdobę wnętrza. 

kuchnia z kamienną ścianą

Dobrze wykorzystana przestrzeń 

Wracając jeszcze do tematu przestrzeni, warto zastanowić się, które ściany można zdemontować, jak poszerzyć drzwi czy jakie przestrzenie wewnętrzne należy połączyć lub otworzyć. Polecanym rozwiązaniem jest otwarta kuchnia w salonie, która wnosi świeżość i nowoczesność. Świetne są też duże okna – zwłaszcza z czarną metalową ramą (zwaną też loftową lub industrialną). Przy urządzaniu loftu zaleca się rozdzielenie konkretnych sfer służących do pracy, spotkań i wypoczynku. Jeśli np. w sypialni potrzebna jest większa prywatność, warto zainwestować w zasłony lub parawany. 

Nie bójmy się także myśleć kreatywnie. Nietuzinkowe elementy wystroju i wyposażenia, takie jak stolik kawowy z silnika samochodowego, fabryczna klatka schodowa czy fragment dźwigu w salonie, podkreślają nowoczesność i industrialny klimat, a meble i detale o bardziej tradycyjnym charakterze (wiklinowe kosze, doniczki i zioła, eleganckie lampy i kominek w stylu retro) ocieplają wystrój oraz tworzą komfortową atmosferę. 

Podsumowując, aranżacja loftowego mieszkania to przede wszystkim kwestia odpowiedniego doboru mebli, dodatków i oświetlenia. Ważne jest zachowanie industrialnego charakteru oraz stworzenie komfortowego i funkcjonalnego wnętrza. Zastosowanie jasnych kolorów, surowych materiałów oraz minimalizmu w aranżacji pozwoli na optyczne powiększenie przestrzeni i stworzenie przyjaznego dla domowników mieszkania. 

kominek w loftowym mieszkaniu

Odkryj potencjał swojego mieszkania!

W MAZZANI zajmujemy się aranżacją całych mieszkań i domów. Nie wiesz, jak zaaranżować własną przestrzeń?  Dla naszych specjalistów to nic trudnego. Pomożemy z dobraniem mebli i dodatków oraz dopasowaniem stylu. Działamy na terenie Warszawy i w okolicznych miejscowościach, a zdalną usługę projektowania wnętrz oferujemy w całej Polsce.  

Pytania naszych klientów:

Czym jest loft?

Loft to termin, który pochodzi z języka angielskiego i oznacza przestronne, otwarte pomieszczenie, zwykle zlokalizowane w starych, przemysłowych budynkach. To przede wszystkim przestrzeń, dlatego charakteryzuje się wysokimi sufitami, dużymi oknami oraz brakiem ścian działowych.  

Jak stworzyć mieszkanie w lofcie? 

Aby stworzyć mieszkanie w lofcie, ważne jest zachowanie industrialnego charakteru i przestrzeni. W tym celu należy zdecydować się na minimalizm w aranżacji i postawić na meble w jasnych kolorach, które optycznie powiększą pomieszczenie.  Warto także zainwestować w wyposażenie modułowe, które pozwoli na elastyczne konfigurowanie przestrzeni. 

Jakie dodatki dobrać do mieszkania w lofcie? 

Aby dopasować odpowiednie dodatki do mieszkania w lofcie, warto skupić się na prostocie i minimalizmie. Posługuj się surowymi materiałami, takimi jak beton, cegła, drewno czy metal, które nadadzą wnętrzu industrialnego charakteru. Możesz wykorzystać je jako elementy dekoracyjne na ścianach, podłogach czy suficie.