dywan w geometryczne wzory
06
kwi

Feng shui – czym jest?

Feng shui to starożytna sztuka aranżacji przestrzeni, która polega na dostosowaniu wnętrza do naturalnych przepływów energii. Aby urządzić mieszkanie zgodnie z zasadami feng shui, należy przede wszystkim zadbać o przestronność i czystość. Niezbędne jest odpowiednie rozmieszczenie mebli i dekoracji. Ważne jest również, aby mieszkanie było dobrze oświetlone i wentylowane. 

Feng shui – podstawy 

Istotnym elementem jest odpowiednie określenie poszczególnych stref w mieszkaniu. Według feng shui, najważniejsze pomieszczenia takie jak sypialnia czy salon, powinny znajdować się w strefie spokoju i relaksu, podczas gdy kuchnia i łazienka powinny znajdować się w strefie energii i aktywności. Równie ważne jest też zadbanie o odpowiedni kolor i styl dekoracji oraz o odpowiednią ilość roślin czy nawet zwierząt, które planujemy posiadać. 

Meble powinny być rozmieszczone tak, aby tworzyły przestronną przestrzeń, a jednocześnie umożliwiały swobodny przepływ energii. Unikaj także gromadzenia niepotrzebnych przedmiotów, ponieważ mogą one ów przepływ blokować. Kolory takie jak błękit, zieleń i beż są uważane za korzystne, natomiast czerwień i żółć za mniej odpowiednie. Warto również zwrócić uwagę na styl dekoracji, który powinien być zawsze spójny z Twoimi osobistymi upodobaniami. 

zestaw do herbaty na stoliku

Rozkład mebli i akcesoriów 

Metodą na rozkład mebli i dekoracji w pokoju jest odniesienie do kompasów feng shui. Według niego, poszczególne strefy mieszkania są powiązane z konkretnymi kierunkami geograficznymi i mają różne znaczenie. Na przykład, północ wiąże się z karierą i sukcesem, zachód z rodziną, a południe z dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Równie ważne jest zwrócenie uwagi na elementy naturalne takie jak woda, ogień, ziemia, metal i drewno. Są to bowiem chińskie żywioły. Wszystkie te elementy odgrywają ważną rolę i powinny znaleźć swoje zastosowanie w aranżacji wnętrza. 

Porządek to podstawa 

Feng shui to także sztuka harmonii i równowagi. Dlatego ważne jest, aby utrzymywać równowagę między przestrzenią do pracy i odpoczynku, przedmiotami przydatnymi i ozdobnymi, jasnymi i ciemnymi kolorami, czy wreszcie pomiędzy meblami i przestrzenią. Nie bez znaczenia pozostaje też równowaga między naszymi potrzebami, a potrzebami innych osób, które mieszkają z nami.  

To także sztuka ciągłego dostosowywania się do zmieniających się okoliczności. Nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania, które będzie pasować do każdego wnętrza i sytuacji. Należy zatem pamiętać, aby ciągle kontrolować i w miarę możliwości przekształcać przestrzeń, dostosowując ją do aktualnych potrzeb. 

salon z roślinami doniczkowymi

Energia i symbole ważne w feng shui 

Niezwykle ważne jest również zwrócenie uwagi na bramy i wejścia do mieszkania. Według feng shui, są one “ustami” mieszkania i odpowiednie ich rozmieszczenie pozwala na swobodny przepływ energii. Dlatego ważne jest, aby wejście było czyste, schludne i dobrze oznaczone, a także aby było łatwo dostępne i dobrze oświetlone. 

Feng shui opiera się przede wszystkim na zasadzie przyciągania pozytywnych i odpychania negatywnych energii. Dlatego ważne jest, aby mieć w mieszkaniu symbole i przedmioty, które przyciągają tę dobrą energię. Są nimi:  

 • kwiaty,  
 • rośliny,  
 • fontanny. 

Należy unikać tych, które przyciągają negatywną energię, czyli ciemnych kolorów, nieoświetlonych kątów, itp. 

Światło jest ważną częścią aranżacji feng shui. Zgodnie z przyjętymi zasadami, pomieszczenia służące do codziennego życia, takie jak salon, naturalnie znajdują się w najbardziej nasłonecznionym miejscu. Do niczego nie trzeba się przyzwyczajać – pozytywny wpływ promieni słonecznych na zdrowie fizyczne i psychiczne znany jest od dawna, dlatego przy urządzaniu salonu powinno się pamiętać, żeby umieścić go w miejscu, w którym światło może swobodnie przenikać.  

Wschodnie dodatki 

Naturalne dodatki wspomagają harmonijny przepływ energii. Podstawą aranżacji wnętrz w stylu feng shui, jest uzupełnienie pomieszczenia bambusem, drewnem, płótnem i innymi naturalnymi materiałami. W stylizowanych wnętrzach doskonale sprawdzą się rośliny – nie tylko bonsai i bambusy, ale także bardziej domowe, znane nam już dobrze kwiaty. 

Dobrze jest poszukać orientalnych dodatków. Akcesoria wzorowane na kulturze wschodniej, to:  

 • akwaria,  
 • zegary chińskie,  
 • lustra do dekoracji wnętrz,  
 • kryształy,  
 • kadzidełka,  
 • obrazy pejzażowe,  
 • parawany,  
 • dzwoneczki.  
miękkie fotele i pufy

Wnętrza stworzone z pasją!

Dostosowanie domu do zasad feng shui, zwłaszcza jeśli nie miało się nigdy wcześniej z nimi do czynienia, może być dosyć trudne. W MAZZANI zajmujemy się profesjonalną aranżacją wnętrz. Nasi specjaliści pomogą Ci dobrać meble i dodatki zgodnie z Twoim gustem, a przy tym zrobią to tak, aby wyglądały rzeczywiście oryginalnie i stylowo. Działamy na terenie całej Warszawy oraz realizujemy projekty wnętrz online w całej Polsce. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi usługami!  

Pytania naszych klientów:

Czym jest feng shui?

Feng shui to chińska filozofia, dotycząca aranżacji przestrzeni, która ma na celu poprawienie przepływu energii w pomieszczeniach. Wierzy się, że odpowiednie ustawienie mebli, dekoracji i innych elementów może przynieść pozytywne skutki dla zdrowia, szczęścia i sukcesu. Zasady feng shui zakładają, że przestrzeń powinna być przestronna, czysta i dobrze oświetlona, a także dostosowana do potrzeb i preferencji użytkowników. 

Jak urządzić mieszkanie według zasad feng shui?

Aby urządzić mieszkanie według zasad feng shui, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad: swobodny przepływ naturalnego światła, harmonijny dobór kolorów, równowaga wszystkich przedmiotów oraz dostosowanie się do odpowiednich stron świata, aby umożliwić dotarcie do wnętrza pozytywnej energii. 

Czy wprowadzenie zasad feng shui jest trudne?

Wprowadzenie zmian nie musi być trudne. Istnieją specjaliści w tematyce feng shui, którzy mogą pomóc w dostosowaniu mieszkania do jego zasad. Mogą oni określić niekorzystne miejsca w mieszkaniu, pomóc w doborze odpowiednich mebli i dekoracji oraz doradzić, jakie zmiany wprowadzić, aby przyniosły one pozytywne skutki dla zdrowia, szczęścia i sukcesu. Warto poszukać firmy, które profesjonalnie zajmuje się aranżacją wnętrz.