wiklinowe koszyki w salonie
06
kwi

Wystrój boho

Styl boho to połączenie wyrazistych kolorów, naturalnych materiałów i eklektycznych dodatków. Urządzenie wnętrza w tym nurcie to przede wszystkim odważne zestawienia i brak schematów. W takim wnętrzu królują tkaniny, drewno, kamienie i rośliny. Kluczowym elementem jest swoboda i niepowtarzalność, dlatego ważne jest, aby wybrać przedmioty, mają dla Ciebie znaczenie. 

Podstawy stylu boho 

Aby stworzyć wnętrze w stylu boho trzeba zacząć od dobrych podstaw. Meble powinny być wykonane z naturalnych materiałów takich jak drewno lub rattan. Kolorystyka może być za to jasna i przyjemna dla oka z odważnymi akcentami w postaci ciemniejszych dodatków. Dobrze dobrać jest oświetlenie ciepłe i przytulne, rośliny natomiast dodadzą świeżości i akcent natury do wnętrza. 

Dodatki są równie ważne, ponieważ to one nadają charakteru i osobowości pomieszczeniu. W boho stylu warto postawić na eklektyczne przedmioty, w tym:  

 • kilimy,  
 • macrame,  
 • indyjskie płótna,  
 • ceramikę,  
 • kamienie i koraliki. 

W boho chodzi także o odniesienia do innych kultury i tradycji różnych narodów. Warto więc zastanowić się, czy chcesz odwołać się do konkretnego kraju czy regionu. Możesz wykorzystać motywy i elementy charakterystyczne dla danego kraju, np. tkaniny batik z Indonezji, kilimy z Turcji czy ceramikę z Maroka. 

łóżko przykryte kocami

Podstawowe elementy wystroju boho 

Jeśli chodzi o meble, to urządzanie domu w tym stylu stanowi również dobry pretekst, aby przeszukać sklepy z używanymi meblami czy antykwariaty. Często znajdziemy tam unikalne przedmioty, które nadadzą charakteru naszemu wnętrzu. 

Możesz także zastosować technikę mix & match, czyli połączenie różnych stylów i motywów, np. łączenie nowoczesnego wzornictwa z elementami etnicznymi. Boho to również połączenie naturalnych materiałów i odważnych kolorów. 

Ważne jest również, aby pamiętać o osobistych upodobaniach i preferencjach. Stworzenie wnętrza, które odpowiada Twoim potrzebom i jest zgodne ze stylem życia, pozwoli Ci czuć się swobodnie i komfortowo w swoim domu. 

Wzory, tkaniny i dekoracje 

Jednym z ważniejszych elementów w stylu boho jest tkanina. Mogą to być płótna, dywany czy tekstylia na kanapach i łóżkach. Powinny one być przede wszystkimwykonane z naturalnych materiałów, czyli:  

 • bawełny,  
 • lnu,  
 • juty.  

Warto zwrócić uwagę na printy i wzory. Mogą to być motywy kwiatowe, geometryczne czy etniczne. Rośliny również mogą stanowić ciekawy akcent dekoracyjny, a jednocześnie pozytywnie wpływają na jakość powietrza w pomieszczeniach.  

Jeśli chodzi o oświetlenie, w boho istotne jest światło ciepłe i przytulne. Dobrym pomysłem będzie więc poszukanie lamp, które nadadzą przyjemnego klimatu. Mogą to być lampy z drewna, kamienia czy ceramiki, a także ze wspomnianych wcześniej naturalnych tkanin, na przykład z lnianymi abażurami. 

Styl boho to również odniesienie do rękodzieła. Jeśli już szukamy dodatków, dobrze jest wybrać te, które są ręcznie robione. Mogą to być: 

 • ceramika,  
 • wiklinowe kosze,  
 • ręcznie tkane dywany,  
 • ręcznie malowane przedmioty. 

Sztuka rękodzieła jest nie tylko piękna, ale również ma swoją historię i duszę. To właśnie te elementy nadają wnętrzu charakteru i osobowości. 

salon z wieloma roślinami doniczkowymi

Komfort i atmosfera 

Nie bez znaczenia pozostaje też kolorystyka. Barwy powinny być jasne i przyjemne dla oka, z odważnymi akcentami w postaci ciemniejszych dodatków. Warto postawić na:  

 • beże,  
 • brązy,  
 • zielenie,  
 • błękity. 

Ostatecznie, styl boho to również przestrzeń do eksperymentowania i tworzenia wnętrz, które są odzwierciedleniem Twojej indywidualności. Nie martw się o to czy wszystko jest idealnie dopasowane – to właśnie niedoskonałości i brak symetrii sprawiają, że wnętrze jest ciekawe i pełne życia. Daj się ponieść swojej wyobraźni i odważ się na konkretne rozwiązania. Efekt końcowy z pewnością Cię zaskoczy i zachwyci. 

beżowa kanapa w salonie

Stwórz idealne miejsce do życia!

MAZZANI profesjonalnie zajmuje się aranżacją wnętrz domów i mieszkań. Dostosowujemy każdy styl do naszych klientów. Posiadamy bogatą ofertę, a wszystkie prace wykonuje zespół doświadczonych fachowców. Jeżeli jesteś zainteresowany stylem boho lub jakimkolwiek innym, chętnie służymy radą i pomocą.  

Pytania naszych klientów:

Czym jest styl boho?

W odniesieniu do aranżacji wnętrz, styl boho oznacza połączenie różnych elementów, takich jak naturalne materiały, odważne kolory, eklektyczne dodatki, odniesienia do natury i przyrody oraz rękodzieło. Celem jest stworzenie przytulnego, ciepłego i pełnego życia wnętrza, które jest odzwierciedleniem indywidualnych upodobań. 

Jak urządzić dom w stylu boho?

Wybieraj naturalne materiały jak drewno, rattan, bawełna, len czy juta. Zwróć uwagę na odważne kolory oraz printy takie jak motywy kwiatowe, geometryczne czy etniczne. Zadbaj też o rośliny oraz ciepłe oświetlenie. Do dodatków i dekoracji wykorzystaj rękodzieła.