feng shui w salonie
13
kwi

Od początku o feng shui

Feng shui to dawna chińska sztuka aranżacji wnętrz, która ma na celu stworzenie harmonijnej przestrzeni mieszkalnej. Według zasad feng shui, wnętrze domu powinno być urządzone w taki sposób, aby sprzyjało dobremu przepływowi energii QI, co pozwoli na osiągnięcie harmonii i równowagi między otoczeniem a mieszkańcami. 

Sztuka ta skupia się na harmonijnym połączeniu pięciu elementów natury: drewna, ognia, ziemi, metalu i wody, co ma wpływ na równowagę energii w pomieszczeniu. Zgodnie z zasadami feng shui, odpowiednie rozmieszczenie mebli i dodatków, kolorów ścian, oświetlenia, a także ich forma i materiał, mogą pomóc w uzyskaniu równowagi energetycznej i stworzeniu przyjaznej przestrzeni. 

Ma ono również zastosowanie poza sferą aranżacji wnętrz, np. w planowaniu ogrodów, projektowaniu budynków czy w biznesie. Współcześnie, feng shui jest popularną praktyką zarówno w Azji, jak i w krajach zachodnich, a jego zasady wykorzystywane są do poprawy jakości życia i pracy w różnych sferach. 

Wnętrze zgodne z zasadami feng shui 

Filozofia ta odnosi się do sposobu urządzania wnętrz zgodnie z zasadami chińskiej filozofii, aby stworzyć harmonijną przestrzeń dla mieszkańców. Zgodnie z nią, każde wnętrze ma miejsca nisko i wysoko energetyczne, a zastosowanie odpowiednich kolorów, wzorów, tekstur i przedmiotów może wpłynąć na równowagę przepływu energii QI. 

W kontekście feng shui wyróżnia się trzy koncepcje chińskiej astrologii. Pierwszą z nich są elementy żywiołów, czyli drewno, ogień, ziemia, metal i woda, które symbolizują różne aspekty życia i wiedzy. Drugą koncepcją jest yin i yang, czyli dwa przeciwstawne, ale uzupełniające się siły, które są w stałym ruchu i zmieniają się w czasie. Trzecia koncepcja mówi, że zgodnie z zasadami feng shui, wszystkie wnętrza powinny posiadać miejsca nisko i wysoko energetyczne. 

ściana udekorowana zgodnie z feng shui

Feng shui w biurze 

Biurko jest najważniejszym elementem każdego biura i powinno być ustawione w odpowiedni sposób, aby zapewnić optymalne warunki pracy. Według zasad feng shui, powinno być ono umieszczone tak, aby mieć za plecami ścianę, a nie okno, natomiast przed oczami wejście do pokoju. Taki układ pozytywnie wpływa na koncentrację i umożliwia lepszą kontrolę nad tym, co dzieje się w biurze. Feng shui zaleca również, aby biurko było ustawione po przekątnej w stosunku do drzwi, co umożliwia widok na to, co dzieje się w pomieszczeniu i kto do niego wchodzi. Należy również unikać siedzenia w przeciągu, który może zakłócać przepływ energii, a także siedzenia na wprost ściany, co może zablokować kreatywność.  

Kolejną ważną kwestią jest eliminacja kantów stołów, szafek czy ścian, które są skierowane w naszą stronę. Starożytni Chińczycy wierzyli, że mogą one powodować stres i problemy zdrowotne oraz utrudniać osiągnięcie sukcesu. Najprostszym sposobem na pozbycie się tych elementów jest zasłonięcie ich, np. za pomocą roślin lub firanek. Jeśli w biurze jest więcej niż jedno biurko, ważne jest również ich wzajemne ustawienie. Zgodnie z zasadami tego nurtu, osoba siedząca najdalej od drzwi wejściowych ma największy wpływ na wszystko, co dzieje się w firmie, ale zazwyczaj jest również najmniej obciążona pracą. 

Zasady feng shui dotyczą również ustawienia sprzętu biurowego, takiego jak drukarka czy kserokopiarka. Nie powinny one być umieszczone w centrum biura, ponieważ zakłócają przepływ energii. Najlepiej umieścić je na bocznych ścianach, po północnej, zachodniej lub północno-zachodniej stronie.  

sypialnia

 
Feng shui w sypialni 

Według zasad feng shui, sypialnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu, ponieważ to właśnie tam regenerujemy siły i odpoczywamy po ciężkim dniu. Oto kilka wskazówek, od których można zacząć aranżację sypialni zgodnie z zasadami feng shui: 

  • Wybierz odpowiednie miejsce na łóżko: zgodnie z zasadami feng shui, łóżko powinno być ustawione tak, aby mieć widok na drzwi, ale jednocześnie nie znajdować się bezpośrednio na osi drzwi wejściowych. Powinno być umieszczone na środku ściany, a nie pod oknem lub pod ścianą przylegającą do łazienki. 
  • Zadbaj o dobre oświetlenie: w sypialni warto postawić na naturalne światło i unikać zbyt mocnego oświetlenia. Jeśli chcemy umieścić w sypialni lampę nocną, warto wybrać ciepły, łagodny odcień światła. 
  • Unikaj zbyt wielu dekoracji: duża liczba dekoracji, obrazów i ozdób może przyczynić się do zakłócenia harmonii i spokoju w sypialni. Warto postawić na minimalizm i wybrać tylko kilka elementów dekoracyjnych, które będą harmonijnie komponować się ze sobą. 
  • Dbaj o porządek: to podstawa, ponieważ nie tylko wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie, ale także sprzyja przepływowi energii. Dlatego warto zadbać o to, aby sypialnia była zawsze schludna i uporządkowana. 
  • Unikaj technologii: w sypialni warto ograniczyć obecność urządzeń elektronicznych, takich jak telewizor czy laptop. Są one powiązane z aktywnością i przynoszą negatywną energię do przestrzeni, w której powinno panować spokojne i wyciszające otoczenie. 

Pamiętaj, że feng shui to tylko jedna z metod aranżacji przestrzeni, ale jeśli chcesz postawić na harmonię i równowagę w swojej sypialni, warto spróbować zastosować jej zasady. 

feng shui w sypialni

Nowoczesne i stylowe wnętrza od profesjonalistów

Podsumowując, jeśli chcemy nasze wnętrza zgodnie z zasadami feng shui, warto rozważyć zatrudnienie profesjonalnej firmy, takiej jak MAZZANI. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że projekt zostanie wykonany profesjonalnie i zgodnie z naszymi potrzebami. Nasza siedziba znajduje się w Warszawie, ale nasi specjaliści realizują projekty zdalnie na terenie całej Polski, co sprawia, że jesteśmy dostępni dla wszystkich zainteresowanych. 

Pytania naszych klientów:

Jak urządzić pokój według feng shui?

Według zasad feng shui, pokój powinien być urządzony w taki sposób, aby sprzyjał harmonii i równowadze energii QI. Ważne jest umieszczenie łóżka w odpowiednim miejscu, które zapewni spokojny sen i odpowiedni przepływ energii. Należy unikać umieszczania we wnętrzu ostro zakończonych przedmiotów, które mogą przyciągać negatywną energię i zakłócać harmonię w pokoju. 

Jak poprawić feng shui w domu?

Na swobodny przepływ energii ma wpływ powietrze, które powinno być jak najczęściej odświeżane. Bardzo ważne jest otwieranie okien i wietrzenie pomieszczenia. Najlepiej zamknąć drzwi, aby energia nie uciekła. Warto postawić na kolory pastelowe: biały, niebieski, zielony, brązowy lub aktywne: pomarańczowy, żółty lub czerwony. 

Co przyciąga pieniądze w feng shui?

W Feng Shui woda symbolizuje bogactwo i pieniądze, dlatego jej obecność jest wysoce zalecana. Jak już wspomnieliśmy, idealnym miejscem na ustawienie małej fontanny są drzwi wejściowe, salon lub teren wokół ogrodu.