kuchnia, jasna, minimalistyczna
27
lut

Niewielka kuchnia 

Jeżeli jesteś mieszkańcem mieszkania w bloku, małego domku albo po prostu masz mały metraż, na pewno wiesz, jakie wyzwanie stanowi aranżacja kuchni. Starsze mieszkania dodatkowo utrudniają to zadanie, gdyż ich projekt zazwyczaj nie stawiał na wygodę i funkcjonalność. Nasze wybory często są nietrafione i chcąc polepszyć sytuację, tylko ją pogarszamy, stosując np. ciężkie i ciemne szafki. 

Jakie kolory powinny królować w kuchni? 

Nie od dziś wiadomo, że w małych przestrzeniach najlepiej sprawdzają się jasne i naturalne barwy. Dodatkowo, nowe trendy wskazują, iż w naszym domu powinniśmy stawiać na naturalność i jedność. 

Dlatego jeżeli stoisz przed wyborem artykułów do nowo wybudowanej kuchni, zalecamy kontakt z naszym specjalistą, który przeprowadzi Cię przez cały proces aranżacji – od wykończenia ścian, po dekoracje. Dzięki nam oszczędzisz sobie nerwów oraz stresu podczas urządzania przestrzeni. 

Jeżeli jednak marzy Ci się remont, aby nareszcie cieszyć się swoim wymarzonym kątem, zalecamy zastanowić się, w jakim stylu pragniesz go urządzić. Ważne jest odpowiednie dobranie kolorystyczne, w celu uniknięcia niepotrzebnego chaosu. Małe przestrzenie dodatkowo wymagają większej uważności, gdyż łatwo można je przytłoczyć. Postaw na biel, beż lub odcienie szarości. Jeśli chcesz wprowadzić nieco ciepła, polecamy dodać elementy wykonane z drewna.  

Pamiętaj, aby blaty były równe oraz kolorystycznie nie odstawały zbytnio od frontów. Zachowanie spójności zagwarantuje Ci przytulny wystrój i niepowtarzalny charakter.  

Postaw na lekki wystrój, unikaj ciężkich i mosiężnych mebli. Możesz postawić na fronty wykonane ze szkła, ale w tym przypadku należy pilnować porządku we wnętrzu. Widoczny bałagan może dodatkowo obciążać przestrzeń, a nie jest to zdecydowanie Twoim celem. 

Odpowiednie ustawienie mebli 

W zależności od metrażu naszej kuchni, możemy wybierać spośród kilku sposobów ustawania mebli. Jednak w przypadku niewielkich przestrzeni, najlepiej sprawdza się układ dwurzędowy lub w kształt litery U, gdzie szafki są umieszczone wyłącznie wzdłuż ścian. Niestety w większości musimy pożegnać się z marzeniem o wielkiej wyspie kuchennej, ale dobrze zagospodarowany blat kuchenny może nam to nieco zrekompensować. 

W tym przypadku praktyczne mogą okazać się narożniki kuchenne, które pomagają wykorzystać maksymalnie przestrzeń pomieszczenia. Pozwala to wygospodarować miejsce na przykład na wymarzony ekspres do kawy. 

Warto wykorzystać obecność okna i w jego pobliżu ustawić zlew. Dodaje to nieco luksusu i otwartości całemu pomieszczeniu, w dodatku możliwość obserwowania przyrody podczas użytkowania sprzętu to kolejny plus.  

Innowacyjne pomysły pomagają nam w pełni wykorzystać daną przestrzeń i tak na przykład możemy skorzystać z wykorzystania głębokich szuflad. Dodatkowo na rynku dostępne są szafki z systemem półek wysuwanych lub obrotowych. Oprócz rozwiązań dotyczących przechowywania, warto zwrócić uwagę na odpowiednie ustawienie sprzętów AGD. I tu na przykład lodówka powinna stać w odległości 120-210 cm od zlewozmywaka, a ten z kolei 120-210 cm od płyty grzewczej. Te i inne wytyczne spokojnie zrealizujesz wraz z naszym specjalistą. 

Szafki w zabudowie po sufit

Co z szafkami? 

Meble to zdecydowanie, najbardziej widoczny, element w wyposażeniu pomieszczenia. Dlatego to właśnie im powinniśmy poświęcić dużo uwagi i zadbać o każdy szczegół.  

  • Górna zabudowa naszej kuchni powinna sięgać aż do sufitu, gdyż tylko w taki sposób zagwarantujemy sobie maksymalne wykorzystanie miejsca.  
  • Pamiętamy jednak o odpowiednej kolorystyce – jasne barwy i odbijające światło materiały dodatkowo powiększą przestrzeń.  
  • Niestety nie w każdej kuchni decyzja o szafkach wiszących będzie dobrym pomysłem. U niektórych zdecydowanie lepiej sprawdzą się zwykłe, niezabudowane półki. Można na nich ustawić np. kubki, talerze czy reprezentacyjną zastawę. Jedna należy pamiętać o tym, że w tej sytuacji ważne będzie zachowanie porządku. 
  • Pod zabudową warto umieścić oświetlenie, świetnie sprawdzą się ledy, których intensywność możemy zmieniać z pozycji pilota do regulacji. Zapewni nam do dostosowanie światła do danej sytuacji i wprowadzenia unikatowego klimatu. 

Zagospodarowanie blatów 

W tak małej kuchni zależy nam na jak największej możliwej powierzchni użytkowej. Dlatego na blatach powinno znajdować się absolutne minimum rzeczy. Zrezygnujmy z niepotrzebnych bibelotów i zainwestujmy w pojemniki do szuflad, aby to właśnie w nich posegregować wszystkie przedmioty. Na widoku zostawmy tylko rzeczy niezbędne, takie jak czajnik, przybornik czy ręcznik wielorazowy. Na przyprawy możesz wykorzystać wieszane półeczki, a rośliny umieścić w wiszących doniczkach. Nie dość, że zyskasz więcej miejsca, to jeszcze nadasz klimat pomieszczeniu.  

Jak powiększyć przestrzeń? 

Taki metraż wymaga wielu poświęceń i kompromisów. Nie w każdej kuchni zmieści się zlew dwukomorowy, czasami należy wymienić go na zwykły, z głębokim dnem. To samo tyczy się kuchenki lub zmywarki – ich powierzchnię również warto zmniejszyć, szczególnie jeśli możesz sobie na to pozwolić. Jeżeli posiadasz okno, a przy nim parapet, to wykorzystaj ten fakt. Za jego pomocą zwiększ blat roboczy, umieść na nim ten sam materiał. W przestrzeni pomiędzy blatem a wiszącymi szafkami, możesz zamontować lustro bądź aplikacje z materiału odbijającego światło. Warto również zainwestować w zabudowaną lodówkę czy zmywarkę. Optycznie powiększy to przestrzeń i zagwarantuje harmonię oraz jedność. 

minimalistyczne blaty, lodówka w zabudowie

Postaw na odpowiednie oświetlenie  

Cały sekret tkwi w odpowiednim naświetleniu oraz jego natężeniu. Zamiast dużych i przytłaczających lamp, warto wybrać te mniejsze, skromniejsze. Skupmy się na oświetleniu blatu roboczego, zapewni to optyczne poszerzenie powierzchni. W pozostałej części pomieszczenia postawmy na subtelniejsze lampki, np. ledy. Zapewnijmy sobie komfort oraz przyjemny klimat podczas gotowania. 

Co zamiast stołu? 

Jeżeli zawsze marzyły Ci się rodzinne śniadania czy kolacje, ale niestety Twój metraż nie pozwala Ci na realizację tego pragnienia, to warto przyjrzeć się meblom mobilnym. Ich konstrukcja oraz wykonanie pozwalają na swobodne przesuwanie lub składanie. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem wyspy kuchennej, to spokojnie możesz dostawić do niej stołki barowe. Dzięki nim zyskasz miejsce na wspólny posiłek i gotowanie. W przypadku, gdy nie możesz pozwolić sobie na takie rozwiązanie, warto zamontować na ścianie składany blat. Taki stół nie zabiera w ogóle miejsca, dopóki nie zdecydujemy się go rozłożyć. A gdy już to zrobimy, będziemy mogli cieszyć się naszą wymarzoną jadalnią do wspólnych posiłków z rodziną. 

kuchnia z dużymi oknami

Jak możesz zauważyć, mała kuchnia nie musi oznaczać trudu i niedogodności. Jeżeli dobrze ją zagospodarujemy, to możemy sprawić sobie przytulne i kompaktowe wnętrze. Dodatkowo z naszą pomocą nie musisz zrezygnować z wymarzonego wystroju oraz sprzętów. Zapewnimy Ci kompletny projekt wnętrz, które nie tylko będą funkcjonalne, ale i piękne oraz eleganckie.

Jak zadbać o dobre oświetlenie, gdy nie posiadamy okna w kuchni?

W tym przypadku warto skupić się na odpowiednim oświetleniu. Zadbać nie tylko o ciepłe, ale i zimne barwy żarówek. Połączenie tych kolorów może sprawić, że da to wrażenie światła wpadającego z zewnątrz. Zaplanuj odpowiednią ilość lamp nad blatem oraz pod szafkami.

Czy muszę rezygnować z niektórych sprzętów AGD?

To niestety zależy od metrażu, ale na rynku istnieje wiele rozwiązań, które pozwalają nam cieszyć się wszystkimi sprzętami. I tu na przykład mamy na myśli piekarnik z funkcją mikrofali, 2-palnikowe kuchenki czy lodówki podblatowe. W dodatku zawsze można postawić na mniejsze produkty, np. minimalistyczny ekspres czy czajnik.