pokój dziecka, łóżeczko
13
paź

Przestrzeń do rozwoju

Nie od dziś wiadomo, że przestrzeń, w jakiej dorastają nasze dzieci ma ogromny wpływ na ich rozwój. Pokój naszej pociechy powinien umożliwiać jej odkrywanie, jak i późniejsze rozwijanie swoich pasji. To właśnie w nim spędza stosunkowo najwięcej czasu, więc warto zadbać o odpowiednie warunki. Dobrze sprawdza się system wyznaczania stref, które będą w odpowiedni sposób przystosowane do wyznaczonych im celów. Możemy wyróżnić trzy najważniejsze:

  • strefa nauki,
  • strefa wypoczynku,
  • strefa zabawy.

Jasna granica między nimi sprawi, że wykonywane w nich czynności będą znacznie bardziej efektywne. Dziecko nauczy się oddzielać naukę od zabawy oraz snu, co w przyszłości pomoże mu poradzić sobie np. w szkole.

szafka z biurkiem

Strefa nauki 

W tej części warto umieścić biurko, przy którym nasza pociecha będzie mogła odrobić lekcje, rysować czy poczytać. Oczywiście musimy zadbać o to, aby dobrać jego odpowiednią wysokość do wzrostu dziecka. Dodatkowo, do kompletu powinniśmy wybrać krzesło, które również będzie spełniało te wymogi. Co ciekawe i warte zainteresowania, na rynku dostępne są warianty z wyprofilowanym oparciem. Wybór mebla jest jednak sprawą indywidualną i należy dodać, że zwykłe krzesło, odpowiednio dostosowane do potrzeb, również spełni swoje zadanie.

Zastosowanie się do powyższych porad pozwoli nam uniknąć problemów z kręgosłupem, jakie mogą wystąpić u naszego dziecka, gdyby siedziało nieprawidłowo. Dodatkowo, powinniśmy zadbać o oświetlenie, jakie jest potrzebne podczas korzystania z biurka. To tego celu świetnie sprawdzą się lampki biurowe, które uprzednio dopasujemy do, np. lewo lub praworęczności. W tej strefie dobrze jest umieścić różnego rodzaju tablice, na których w łatwy sposób będzie można umieścić ważne informacje. Do wyboru mamy te na magnesy, pineski, kredę lub markery. Wspieranie pasji naszego dziecka jest niezwykle istotnie i nie pomijajmy tego faktu podczas aranżacji jego pokoju. Strefa, którą wyznaczyliśmy, jest idealnym miejscem na rozwój i powinniśmy mu to umożliwić. Dlatego, jeśli nasza pociecha fascynuje się malarstwem, to obowiązkowo zadbajmy o wstawienie do pokoju sztalugi bądź stolika, na którym będą kredki lub farby. Z kolei, jeśli w dziecku rozwija się miłość do czytania, zaaranżujmy małą biblioteczkę, w której będą umieszczone jego ulubione pozycje literackie.

Strefa wypoczynku

To przestrzeń na odcięcie się od nauki i zabawy, więc powinna być jak najbardziej spokojna i wyciszająca. Kluczowym meblem jest łóżko, które dostosujmy do wieku, jak i preferencji naszego dziecka. Dobrze jest myśleć przyszłościowo i już dziś wprowadzić elementy, które mogą okazać się potrzebne za rok czy dwa. I tu na przykład warto wybrać mebel z zagłówkiem, który maluchom nie będzie robił żadnej różnicy. Natomiast nieco większym dzieciom przyda się np. podczas oglądania filmów lub rozmów z przyjaciółmi. Bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem jest ukryty schowek pod łóżkiem. Można w nim schować pościel, poduszki lub inne przedmioty. Dobrą opcją jest wysuwane spod łóżka miejsce do spania. Sprawdzi się świetnie w przypadku nocowania kolegów, które jest tak uwielbiane przez nastolatków.

pokój dla braci

Warto tutaj podarować dziecku szansę na nieco indywidualności. Na przykład umieścić puste ramki, które w łatwy sposób można wypełnić zdjęciami. Należy dać dziecku przykład, jak w gustowny sposób prowadzić swój pokój. Dzięki temu zacznie się u niego rozwijać poczucie estetyki i harmonii.

Strefa zabawy

Nieważne w jakim wieku jest Twoje dziecko, zawsze warto wprowadzić taką strefę. Pozwala ona całkowicie oddać się zabawie i czerpać z niej najwyższy poziom satysfakcji. Dobrze jest sprawić, aby myśl o obowiązkach i nauce nie przeszkadzała naszemu brzdącowi w relaksowaniu się. Jeśli chodzi o meble, to w tym przypadku najlepiej sprawdzi się komoda, która pomieści wszystkie zabawki. Najlepiej wybrać wariant z dużą ilością szuflad oraz półek, które będą zamykane. Ważne jest dopilnowanie, aby każdy przedmiot miał swoje miejsce. W przeciwnym razie wizja odkładania rzeczy z powrotem, nie będzie dla dziecka w ogóle do zrealizowania. Dobry pomysłem będzie zorganizowanie miejsca na pluszaki. Pozwoli to na zachowanie ich w czystości oraz zapobiegnie zgubieniu ulubionego misia. W tej strefie warto wstawić wszelkie pufy i małe siedziska, które sprawdzą się podczas zabaw klockami czy układania puzzli. Warto wstawić co najmniej dwa egzemplarze w razie, gdyby nasze dziecko miało gości. Jeśli chodzi o barwy, to powinny być spójne z całym pokojem. Oczywiście, dzięki zabawkom nie zabraknie tu koloru, ale nie powinno to zaburzać całej kompozycji.

Kolorystyka pokoju

Obecnie popularne są wszelkie odcienie bieli, beżu i szarości. Jasne i stonowane barwy wprowadzą spokój oraz harmonię i sprawią, że przebywanie w pokoju stanie się relaksujące. Na żywsze kolory stawia się bardzo rzadko i często są to jedynie dodatki oraz dziecięce akcesoria. Odchodzi się od rozgraniczania płci i zaczyna zwracać większą uwagę na estetykę. Dodatkowo, jeśli już od początku postawimy na uniwersalność, to w przyszłości wszelkie zmiany i modyfikacje będą znacznie prostsze.

żółte dodatki

Piękno i funkcjonalność

Stworzenie idealnego pokoju dziecięcego to sztuka, a doświadczony projektant wnętrz MAZZANI jest Twoim sprzymierzeńcem. Nasz architekt wnętrz z pasją projektuje, tworząc miejsce, które wspiera rozwój i wyobraźnię dzieci. Dbamy o ergonomię, funkcjonalność i bezpieczeństwo, tworząc jednocześnie przestrzeń pełną kolorów i pomysłowości. Z nami każdy pokój staje się królestwem dziecięcych marzeń. Odkryj, jak możemy pomóc w idealnej aranżacji pokoju Twojego dziecka. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Moje dziecko ma mnóstwo zabawek i nie wiem, jak je uporządkować.

W takim przypadku najlepiej sprawdzą się pudełka, w których kategoriami poukładamy zabawki. Im więcej tym lepiej, ponieważ każdy przedmiot będzie miał swoje miejsce. Warto cały proces przeprowadzać wraz z dzieckiem, aby od samego początku uczyło się porządku. 

Jak w prosty sposób mogę wyremontować pokój mojego dziecka, aby był bardziej na czasie?

Na samym początku warto przemalować ściany na beż, biel lub odcienie szarości. Następnie usunąć wszelkie nieestetyczne dywany oraz meble. Wszelkie zabawki powinny zniknąć z podłogi i znaleźć się w szafkach. Łóżko warto zaścielić jednolitą i estetyczną narzutą. To tylko proste i uniwersalne rady, których wprowadzenie może przynieść oczekiwane skutki. Jeśli jednak potrzebujesz profesjonalnej pomocy, to zapraszamy do kontaktu.