kominek w salonie
13
paź

Przytulne aranżacje góralskie

Uwielbiasz przywozić do domu pamiątki spod Tatr? Ukochanym otoczeniem są naturalne materiały, a zapach drewna jest Twoim ulubionym? Jeśli tak, sprawdź, jak stworzyć aranżację w stylu góralskim, tak aby poczuć ciepło kominka i zyskać nieprzemijalne wnętrze.

duże okna w salonie

Co wyróżnia klasyczny styl góralski?

Styl góralski w klasycznej formie cechuje się niepowtarzalną kompozycją architektoniczną, odwołującą się do historii Podhala, która zdobyła rzesze fanów również w pozostałej części kraju. Mieszkańcy tej południowej części Polski od wieków wykorzystywali w swoich domostwach głównie drewno świerkowe i sosnowe ze swych obficie zalesionych górskich terenów, tworząc z nich meble, podłogę, boazerię czy schody. Zachowywali przy tym jego pierwotny odcień, konserwując go tylko impregnatem bądź olejem. Co więcej, odnosząc się do górskiej flory, dekorowali je różnymi żłobieniami, a ich brzegi zaokrąglali, co ciągle budzi zainteresowanie na widok starych komód, witryn, kredensów, wielkich stołów, krzeseł czy też mniejszych stolików kawowych.

W asyście drewna znajdowały się inne naturalne surowce, takie jak: skóry i futra, wykorzystywane przy tworzeniu chodników, kap, płóciennych tekstyliów ozdobionych haftami oraz fragmenty kamieni. Dzięki nim góralskie wnętrza tworzyły wachlarz kolorów od ciepłych brązów poprzez beże i odcienie kremowe, aż po rozdzielające je intensywne tonacje, na przykład czerwieni.

Jak połączyć styl nowoczesny z góralskim?

Obecnie estetyka góralska jest najpopularniejsza w połączeniu ze stylem nowoczesnym, zwłaszcza w wariancie skandynawskim zawierającym komponenty industrialu. Tego typu wnętrza charakteryzują się minimalizmem, szczególnie biorąc pod uwagę nasycenie pomieszczeń meblami oraz paletą barw.

Standardowy styl góralski kojarzy się z ciepłą kolorystyką, więc mając na celu osiągnięcie jego modernistycznej wersji, powinno się zastosować zimniejsze tonacje, takie jak szarość zamiast boazerii, biel czy jasne drewno. Również meble są zdecydowanie mniej ozdobione niż ma to miejsce w klasycznej odmianie tego nurtu oraz nie zajmują tyle miejsca. Natomiast detale związane z ich dekoracją nie spełniają istotnej funkcji w aranżacji, a jeśli już są stosowane to w postaci szklanych lub metalowych uzupełnień. Jest to ciekawe rozwiązanie dla tych, którzy niepokoją się „efektem Cepelii”.

Wełniany dywan pośrodku salonu

Aranżacja salonu w stylu góralskim

Styl góralski może być głównym lub też uzupełniającym rozwiązaniem na zaprojektowanie wnętrza, zależnie od naszych preferencji i wymogów. Na pewno odmiennie wykonana zostanie aranżacja salonu w mieszkaniu w Warszawie niż w małym domu na Podhalu.

Istotne jest, aby w pomieszczeniu dominowało drewno, zwłaszcza w postaci mebli, a ich kształty mogą być nieregularne, gdyż sęki i prostota doskonale mieszczą się w charakterystyce tego stylu. Dobrym wyborem jest umieszczenie popularnych obecnie stolików w postaci plastra drewna. Fantastyczne wrażenie robią też mocne belki na suficie lub w pobliżu ścian, które możemy ozdobić podhalańskim ornamentami. Oprócz tego surowca w góralski nastrój wprawią nas haftowane tekstylia, takie jak: serwety, obrusy czy firanki — często ozdobione rustykalnym motywem. W fotelu lub na kanapie ciepło zapewnią nam rozłożone wełniane koce, a na podłodze dywan wykonany z futra.

Unikalny góralski wystrój wieńczy kominek, nawet elektryczny. W typowej wersji jest on otoczony kamieniami, ale można zamiast nich użyć oczywiście drewna. Zapewnia on ciepło zarówno dosłownie, jak i metaforycznie, gwarantując unikatową atmosferę. Gdyby nie można byłoby postawić go w salonie, to dopilnuj, aby do pomieszczenia wpadało światło, którego stonowane i przytulne promienie będą współtworzyły w ten sposób niepowtarzalny nastrój o wieczornej porze.

Jakie dodatki w stylu góralskim?

W hotelach i pensjonatach pod Tatrami goście często widzą wiszące na ścianach mapy, zdjęcia czy obrazy, na których zamieszczone są najważniejsze trasy i pejzaże gór. Mimo że możesz nie mieszkać w górskim terenie, będą one interesującą dekoracją, która pozwoli Ci się wczuć w klimat gór i pokonać drogę na każdy szczyt.

Oprócz ścian można wykorzystać dostępną powierzchnię na drewnianych półkach i kredensach, zajmując ją serwisem obiadowym wymalowanym w góralskim stylu, a w jej sąsiedztwie umiejscowić różne pamiątki, np. instrumenty czy figurki. Interesującym dodatkiem może być stylowa skrzynia wykonana z drewna, służąca również za schowek, np. dla mniej używanych tkanin czy materiałów. Zarzucony na nią ozdobny dywanik przyczyni się do zwiększenia wizualnego efektu.

Ciepło i tradycja góralskiego stylu

Wnętrze zaprojektowane w stylistyce góralskiej kojarzy się z:

  • ciepłem i domowym zaciszem o każdej porze roku,
  • nastrojowym komunikiem,
  • solidnymi belkami na suficie,
  • meblami rzeźbionymi w drewnie,
  • kolorowymi wzorami na ręcznie haftowanych lnianych tekstyliach,
  • elementami wełny lub futra zastosowanymi w tapicerce mebli bądź w dywanach,
  • reprezentatywnymi dla góralszczyzny rzeźbami i obrazami.
Wisząca mapa Tatr na ścianie

Góralska tradycja we wnętrzach

Zanurz się w góralskim uroku dzięki pomocy doświadczonego projektanta wnętrz MAZZANI. Nasz projektant, jako ceniony architekt wnętrz, przekształci Twoje wnętrze w oazę ciepła i tradycji. Styl góralski to solidne belki, drewniane meble i ręcznie haftowane tekstylia, które tworzą przytulność przez cały rok. Oferujemy kompleksową aranżację wnętrz, tworząc góralski klimat, który zaprasza do komfortowego życia. Odkryj magię stylu góralskiego z nami. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jak uniknąć „efektu Cepelii” w stylu góralskim?

Meble są zdecydowanie mniej ozdobione, niż ma to miejsce w klasycznym stylu oraz nie zajmują tyle miejsca. Natomiast detale związane z ich dekoracją nie spełniają istotnej funkcji w aranżacji, a jeśli już są stosowane to w postaci szklanych lub metalowych uzupełnień.

Jakie dodatki zastosować w stylu góralskim?

Na ścianach mogą to być mapy, zdjęcia czy obrazy nawiązujące do najważniejszych tras i pejzaży górskich. Na drewnianych półkach i kredensach można postawić wymalowany w góralskim stylu serwis, a w ich sąsiedztwie umiejscowić różne pamiątki, np. instrumenty czy figurki. Interesującym dodatkiem może być stylowa skrzynia wykonana z drewna, służąca również jako schowek.