Embed HTML not available.
23
lut

Róż, błękit … i co dalej? Jaki kolor wybrać do pokoju dziecka?

Norweski pisarz pokusił się kiedyś o stwierdzenie, że „za każdym razem, gdy na świat przychodzi dziecko, świat jest tworzony od nowa”. Choć z pewnością myśl Gaardera ma głębokie przesłanie, to bez wątpienia możemy potraktować ją nieco dosłownie i stwierdzić, że nie tylko nasz wewnętrzny świat jest tworzony od nowa, ale również fizyczny, a w tym jedno pomieszczenie w naszym domu.   

Urządzając własną przestrzeń, sam decydujesz o wyborze konkretnych kolorów i akcesoriów. Wybierasz te, które wprawiają Cię w dobre samopoczucie i trafiają w Twoją estetykę.  

Co w przypadku urządzania pokoju dziecka? Musisz zmierzyć się z podjęciem decyzji w imieniu małego, rozwijającego się człowieka. Warto podejść do tego tematu z pełną świadomością. Przestrzeń, która należy do malucha, jest wielofunkcyjna. W nocy to przede wszystkim cichy azyl, dający poczucie bezpieczeństwa, a w dzień przemienia się w statek piracki, rakietę czy bezludną wyspę. 

Warto więc zaaranżować tę przestrzeń w taki sposób, aby wpływała odpowiednio zarówno na nastrój, jak i rozwój małego odkrywcy. Pochylmy się nad tematem i zastanówmy, które barwy będę najbardziej trafne, biorąc pod uwagę zarówno funkcjonalność, jak i estetykę. 

pokój dla dziecka w odcieniach zieleni

Kolor w pokoju dziecka — czy płeć ma znaczenie? 

Powiedzmy to głośno: era różu i błękitu minęła! Kto z nas nie spotkał się z założeniem, że płeć dziecka to najważniejszy czynnik decydujący o doborze kolorów? Jeszcze nie tak dawno, wchodząc do pokoju dziewczynki tonęliśmy w cukierkowych, słodkich niczym wata cukrowa odcieniach różu — od barw pudrowych, przez brudne róże, aż po fuksje. Z kolei wszelkie błękity i niebieskości zwiastowały, że w pokoju zamieszka chłopiec. Odchodząc od przypisywania konkretnych kolorów płciom, coraz częściej decydujemy się na odcienie jasne, np. beże i szarości. Powiększają one optycznie metraż, a dodatkowo pozwalają na szaleństwo podczas wyboru dodatków. Trudno zatem nie być zwolennikiem palety neutralnych barw. 

Jeśli beż, biel czy szarość wydają Ci się zbyt mało fantazyjne, aby wykorzystać je w dziecięcym pokoju, mamy dla Ciebie rozwiązanie. Neutralne barwy możesz zastąpić stonowanymi odcieniami zieleni czy błękitu. Ucieknij w pastele – będą odpowiednie bez względu na płeć, dodadzą pokojowi charakteru, a jednocześnie uda Ci się zachować delikatną estetykę.  

pokój dziecięcy z konikiem na biegunach

Wybór koloru a wiek dziecka  

Kolejnym dylematem, z którym mierzą się rodzice podczas aranżacji dziecięcego wnętrza, jest dobór koloru w zależności od wieku malucha. Czy warto brać pod uwagę etap rozwoju dziecka, skoro rośnie tak szybko, a jego upodobania ulegają ciągłym zmianom? O ile płeć nie powinna mieć wpływu na naszą decyzję, o tyle wybór barw w zależności od wieku jest niezwykle istotny. Niemowlak czy przedszkolak odbiera świat zupełnie inaczej niż dojrzały i świadomy pierwszoklasista.  

W pokoju nowonarodzonego dziecka warto postawić na kolory zbliżone do dobrze mu znanych barw, takich jak beże. Kojarzą się one ze skórą matki — działają więc kojąco i wpływają na poczucie bezpieczeństwa. Pamiętajmy jednak, że niemowlęta dostrzegają kontrasty. Przełam beżowe, subtelne ściany dodatkami o mocnych, kontrastujących odcieniach. Z pewnością wpłynie to pozytywnie na rozwój Twojego malucha! 

A co w przypadku przedszkolaka? Dziecko z czasem staje się coraz bardziej samodzielne, wzrasta poziom jego kreatywności i ciekawości. Wesprzyj ten ważny etap rozwoju odpowiednimi barwami. Tak naprawdę świetnie sprawdzą się niemal wszystkie wesołe kolory – od niebieskiego, przez zielony, aż do żółtego czy pomarańczowego. Jest to moment, w którym zdecydowanie możesz popuścić wodze fantazji. Wybór podejmij w oparciu o to, jak oddziaływują konkretne kolory na nastrój dziecka. 

W kolejnych etapach dziecko powinno mieć prawo do decydowania o wystroju swojej przestrzeni. Pozwól wybrać mu kolor ścian lub skonsultuj z nim paletę odcieni, jaką zamierzasz zastosować w jego pokoju. Nie zapominajmy, że jest to przestrzeń małego człowieka, w której on ma się czuć dobrze. Nawet jeśli wybrany przez niego kolor nie wpisuje się w aktualne trendy, pozwól mu na odrobinę samodzielności i szaleństwa. 

Nie tylko estetyka — wpływ kolorów na samopoczucie 

Nie jest tajemnicą, że kolory, choć pełnią głównie funkcję estetyczną, mają duży wpływ na nasze samopoczucie. Należy pamiętać o tym szczególnie w momencie wybierania palety barw do pokoju przedszkolaka. Jest to etap intensywnego rozwoju malucha, dlatego w zależności od tego, co chcemy osiągnąć, wybierzmy barwy o odpowiednim oddziaływaniu. Jeśli zależy Ci na uspokojeniu temperamentu malca, sięgnij po odcienie zieleni czy błękitu. Z kolei, jeśli pragniesz wzbudzić ciekawość i kreatywność, zdecyduj się na żółcie lub pomarańcze.  

Dobór kolorów to istotny etap w aranżacji każdego wnętrza. Należy jednak pamiętać, że w przypadku pokoju dziecięcego wybór kolorów jest zdecydowanie jedną z najważniejszych kwestii. To odcienie wpływają na samopoczucie i rozwój maluchów. Przed ostatecznym udaniem się do sklepu budowlanego warto poznać psychologię kolorów i być świadomym swoich decyzji. Z kolei przypadku starszego dziecka skonsultuj z nim swój wybór i spróbuj dojść do porozumienia. Pamiętaj, że jest to przede wszystkim przestrzeń, która ma służyć Twojemu dziecku.  

pokój dziecka z biało - niebieskimi dodatkami

Stwórz z nami wnętrze dla Twojego dziecka

W przypadku pytań lub jakichkolwiek innych problemów z aranżacją wnętrz, zespół MAZZANI pozostaje do Państwa dyspozycji. Prosimy o kontakt, a my ustalimy wszelkie dalsze kroki współpracy. Postaw na profesjonalizm — postaw na MAZZANI