Tapeta w motylki na ścianie
11
kwi

Aranżacja pokoju dziecięcego

Projektowanie pokoju dziecięcego wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się początkowo wydawać. Wymaga to przemyślanych decyzji i stosowania odpowiednich rozwiązań. W końcu nie chcemy, aby dziecko szybko znudziło się przestrzenią, w jakiej przebywa lub czuło się w niej źle. Co zrobić, aby tego uniknąć? 

Meble w pokoju dziecka 

Meble powinny być bezpieczne i spełniać swoje funkcje. Aranżując pokój dziecka z zamysłem, aby nie zmieniać aranżacji zbyt często, warto jest zainwestować w meble o regulowanej wysokości i odpowiedniej szerokości, długości. W ten sposób dziecko zbyt szybko z nich nie wyrośnie i nie będzie potrzebowało kolejnych. Niezbędne w dziecięcym pokoju są: łóżko, szafa, miejsce do przechowywania zabawek i książek, biurko oraz krzesło. 

Najważniejsze w każdej sypialni jest oczywiście łóżko. W pokoju dziecka spełnia ono wiele ról, nie służy wyłącznie do spania, ale również do przesiadywania. Na nim dziecko surfuje po Internecie, ogląda filmy oraz czyta. To właśnie na łóżku spędza znaczną część doby. Dlatego ważne jest, aby mebel był odpowiednio miękki oraz miał zagłówek, o który dziecko oprze się plecami. W przypadku, gdy zagłówka nie ma, warto jest przysunąć łóżko do ściany i ułożyć wzdłuż niej poduszki. Warto również zainwestować w estetyczną narzutę, którą na co dzień łóżko będzie okrywane. W przypadku, gdy w jednym pokoju mieszka rodzeństwo, a mamy do czynienia z małym metrażem, warto zainwestować w łóżko piętrowe. 

Warto się zastanowić, jakie rozwiązanie byłoby lepsze – szafa czy zabudowana przestrzeń do przechowywania nie tylko ubrań, ale i zabawek lub dekoracji. Szafa nie pomieści wielu rzeczy i jest przeznaczona przede wszystkim dla ubrań. Na książki i zabawki przydałby się osobny regał czy też biblioteczka, natomiast w zabudowanej przestrzeni z wydzielonymi półkami z pewnością miejsca nie zabraknie i w ten sposób łatwiej będzie zachować porządek, co bywa trudne w pokoju dziecka. 

Planując zakup biurka, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego wymiary. Aby taki mebel był wystarczający na wiele lat, należy zastanowić się nad większymi biurkami, które pomieszczą laptop lub komputer, zeszyty, podręczniki, lampkę, przybory szkolne. Ważne, aby dziecku wciąż starczało miejsca i było mu wygodnie przy nim pracować. Fotel, na którym dziecko siądzie przy biurku, powinien być regulowany, tak aby w miarę potrzeby obniżać lub zwiększać jego wysokość. 

Łóżko, zabawki, dywanik

Dodatki w pokoju dziecka 

Pokój dziecka, podobnie jak inne w całym domu czy mieszkaniu, to nie tylko meble i gołe ściany – to również dodatki. To one w znacznym stopniu budują atmosferę i ocieplają wnętrze. Nie może ich zabraknąć w pokoju dziecięcym! Takimi dodatkami są przede wszystkim: 

  • obrazy, 
  • książki, 
  • zabawki, 
  • rośliny, 
  • dywan. 

Na gołych ścianach warto zawiesić obrazki lub fotografie w różnokolorowych ramkach. Na półkach, komodzie, górze szafy, aby wypełnić pustkę można ustawić wiele rzeczy w zależności od wieku dziecka. Jeżeli jest ono wciąż w wieku wczesnoszkolnym, na pewno ma swoje ulubione zabawki. Im starsze dziecko, tym mniej ich będzie, jednak książki mogą posłużyć na długo. Poza tym oczywiście mogą znaleźć się również rośliny w doniczkach o różnych kształtach, fakturach i kolorach. Jeżeli dziecko jest jednak małe, warto postawić roślinkę wysoko, aby przypadkiem nie strąciło ono doniczki. Miękki i puszysty dywan na środku pokoju może okazać się doskonałym miejscem dla zabaw naszych pociech.  

Kolory w pokoju dziecka 

W pokojach dziecięcych powinny przeważać kolory ciepłe i radosne. Obecnie bardzo popularnymi są złoto, róż pudrowy, biel, beże oraz kolory ziemi. W pokojach dla dziewczynek idealnie sprawdzą się fiolety i bordo. W chłopięcych można wybrać odcienie zieleni i granatu. Warto jednak pamiętać, że kolory mają wpływ na ludzi, a konkretnie na nasze samopoczucie. Mogą nas pobudzać, przytłaczać, wyciszać. Kolor niebieski pozwala się dziecku lepiej skupić, zielony wspomaga kreatywność, a czerwony znacznie pobudza i energetyzuje. Dlatego też zaleca się, aby pokoje dziecięce były urządzane w stonowanych barwach. Oczywiście należy zapytać dziecko o to, jakie kolory mu się podobają, w końcu to ma być jego przestrzeń i to ono będzie w niej spędzać najwięcej czasu. Ważny jest również wiek dziecka, jeżeli jest ono bardzo małe, a pokój urządzony będzie w odcieniach bieli, może istnieć ryzyko, że na ścianach i meblach pojawią się rysunki. 

Na ścianach sprawdzą się również tapety, które powinny przedstawiać wzory i obrazy zgodne z upodobaniami dziecka, w ten sposób nie znudzi się nimi. Taka tapeta może być ciekawym akcentem w pokoju, pewnym przełamaniem dla dominującej barwy i zwyczajną inspiracją dla dziecka. 

Kolorowy pokój z pełnym wyposażeniem

Współpraca z nami to gwarancja indywidualnego podejścia

Jeśli masz jakieś pytania, które dotyczą projektowania pokoju dziecięcego, szukasz porad lub inspiracji – skontaktuj się z zespołem naszych profesjonalistów z MAZZANI. Chętnie pomogą w każdej kwestii, zarówno przy projektowaniu pojedynczych pomieszczeń, jak i całego mieszkania. 

Pytania naszych klientów:

Czy warto jest kupować komplety mebli do pokoju dziecięcego?

Jest to z pewnością ułatwienie. Zamiast osobno dobierać każdy mebel, można zakupić komplet. Minusem jest jednak to, że do pokoju dziecka wkrada się wówczas pewna rutyna. Owszem meble do siebie pasują i współgrają ze sobą, jednak warto jest mieszać różne style, kolory i dodawać nowe dekoracje. 

Które kolory zdecydowanie nie powinny przeważać w pokoju dziecka?

Każdy kolor w zdroworozsądkowej ilości będzie dobry i urozmaici wnętrze. Są jednak barwy, z którymi nie powinniśmy przesadzać, a mianowicie – czerwień i pomarańcz. Nadmiernie energetyzują one wnętrze i wpływają na samopoczucie dziecka w znacznym stopniu. W połączeniu z innymi kolorami mogą dawać poczucie chaosu w pokoju dziecięcym. Jeżeli natomiast czerwień czy pomarańcz znajdą się na dodatkach, będą ciekawą alternatywą dla innych, dominujących barw.

Jak odpowiednio oświetlić pokój dziecka? 

Jeżeli dziecko jest w wieku szkolnym, najlepiej będzie, jeśli światło wewnątrz pokoju zostanie odpowiednio rozproszone. Poza tym, dbając o wzrok dzieci, warto jest zainwestować w wiele źródeł światła w pokoju.