Trzy obrazy, okno, biała ściana
11
kwi

Dekoracja domów za pomocą obrazu

Nie od dziś wiadomo, że dodatki potrafią uzupełnić każde wnętrze, dodać mu charakteru lub wywierać wrażenie na gościach. Nie inaczej jest w przypadku obrazów, które stanowią ważny element dekoracyjny i są jednymi z najpopularniejszych dodatków w naszych domach czy mieszkaniach. 

Aranżacja obrazu 

Poza samym doborem obrazu, powinno się zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. Mianowicie na: 

  • umiejscowienie obrazu, 
  • współgranie z innymi dodatkami, 
  • kolorystykę, 
  • wysokość na jakiej zawiśnie, 
  • wielkość obrazu. 

Zaczynając od doboru miejsca dla obrazów, trzeba pamiętać o tym, że te znajdujące się w ramie i na płótnie powinny być zestawione z małą ilością innych dekoracji, tak aby zostały możliwie jak najbardziej wyeksponowane. Same obrazy pod względem kolorystyki powinny współgrać z otoczeniem, stonować żywe kolory lub przeciwnie – tchnąć w pomieszczenie życie. Jeżeli chodzi o wysokość, na jakiej obrazy powinny zostać powieszone, należy uważać. Po wejściu do pokoju powinny być dobrze widoczne. Te mniejsze obrazy, które znajdą się zbyt wysoko lub nisko, mogą zostać przeoczone, dlatego najlepiej powiesić je mniej więcej na wysokości oczu. Z kolei duże obrazy w wielu sytuacjach się wybronią, jednak zaleca się, by dobierać je wyłącznie do naprawdę sporych pomieszczeń. Sprawdzą się tam równie dobrze jak galeryjki, czyli skupiska wielu obrazów, będących najczęściej różnej wielkości. 

Puste ramki na niebieskiej ścianie

Obrazy w salonie 

Salon stanowi najczęściej największe pomieszczenie w naszym domu lub mieszkaniu. To właśnie w nim spędzamy najwięcej czasu i przyjmujemy gości. Powinniśmy więc szczególnie zadbać, aby dobrany obraz był pięknie wyeksponowany. Z racji wielkości salonu, możemy sobie pozwolić na obrazy o większych rozmiarach, które nie spowodują optycznego pomniejszenia przestrzeni. Dobierając obrazy do tego pomieszczenia, należy pamiętać, aby nie były one kolorystycznie identyczne z całym pomieszczeniem, ponieważ spowoduje to poczucie monotonii, a same obrazy będą mniej widoczne i nieciekawe. Zaleca się, aby wyszukać obrazy, które mają jakiś kolor wspólny z pozostałą przestrzenią, co da poczucie spójności, a jednocześnie pozwoli na odpowiednią ekspozycję. Trzeba tutaj również zwrócić uwagę na meble. Gdy kanapa jest szeroka, nad nią powinien zawisnąć obraz panoramiczny, który będzie uzupełnieniem dla przestrzeni. 

Obrazy w kuchni i w jadalni 

Do kuchni i pomieszczeń jadalnianych najczęściej dobiera się obrazy o tematyce kwiatowej lub takie, które są związane z gotowaniem i jedzeniem. Powinny one zachęcać do skosztowania dań, przywoływać klimaty sielskie, prowansalskie, wpływać na wyobraźnię osób przebywających w pomieszczeniach. Na widok takich obrazów powinno się przypominać sobie konkretne zapachy, aromaty, smaki. Obrazy z takimi motywami występują w szerokiej gamie kolorystycznej, są najczęściej wesołe i dają przyjemne skojarzenia. 

Oczywiście w kuchni mogą występować kafelki, najczęściej w jednym kolorze. Może to wywoływać wrażenie monotonii i rutyny, którą warto przełamać kolorami obrazów. Najlepszą przestrzenią dla nich są miejsca pomiędzy szafkami, gdzie ściana jest gładka. Wówczas najlepiej zawiesić tam obraz. 

Obraz, fotel, lampa, stolik

Obrazy w sypialni 

Sypialnia to miejsce naszego odpoczynku i relaksu. Obrazy, które się tam znajdą nie powinny być nasycone nazbyt intensywnymi barwami, do tego typu pomieszczeń zaleca się te bardziej stonowane. W przypadku sypialni urządzonej w stylu skandynawskim doskonałe okażą się wszelkie sielankowe obrazy, które dotyczyć będą natury, wiejskiego życia. Sprawią, że będziemy bardziej odprężeni. Jeżeli zaś sypialnia wlicza się w nurt nowoczesny, warto postawić na abstrakcję lub minimalistyczne, czarno-białe grafiki. 

Obrazy w korytarzu 

Korytarz, który zazwyczaj wykończony jest w jednej gamie kolorystycznej, warto ożywić jakimś obrazem. Może znajdować się na nim powitanie lub jakaś konkretna, związana z domownikami grafika. Warto jednak znaleźć zdjęcia lub obrazy w podobnej kolorystyce i stworzyć z ich pomocą mini galerię. Dobrym miejscem na umieszczenie fotografii i obrazów jest również klatka schodowa, której nada się z ich pomocą ciepłej atmosfery i przytulności. 

Obrazy w pokoju dziecka 

Z kolei w pokoju dziecięcym idealnie sprawdzą się proste obrazy o intensywnym zabarwieniu. Należy jednak pamiętać, że kolory oddziałują w szczególności na dzieci, zaleca się więc zredukowanie odcieni czerwieni i pomarańczy. Obrazy w pokoju dziecka wpłyną również pozytywnie na jego wyobraźnię i kreatywność. Powinny również wprowadzać radosny nastrój i nie przytłaczać przestrzeni. Przede wszystkim jednak muszą podobać się samemu dziecku, żeby czuło się dobrze w swoim pokoju. 

Dwa obrazy, ława, koc

Daj swojemu domowi nowe życie!

Obrazy, podobnie jak fotografie, we wnętrzach naszych domów i mieszkań zawsze były bardzo popularnymi dodatkami. Aby nadały one wnętrzu charakteru, stworzyły odpowiednią atmosferę i zwyczajnie ozdobiły przestrzeń, należy przed zakupem przemyśleć kwestię ich doboru, MAZZANI służy pomocą. 

Pytania naszych klientów:

Gdzie powiesić obraz święty?

W domach osób religijnych bardzo częstą praktyką jest wieszanie świętych obrazków. Powinny się one znajdować zarówno w pokoju dziennym, jak i w sypialni, a więc w sercu domu oraz w miejscu ustronnym, będącym naszą strefą osobistą. 

Jakie są obecnie najmodniejsze obrazy?

Do zdecydowanie najmodniejszych obrazów zaliczamy obecnie te, które zawierają motywy figur geometrycznych, roślin lub te będące wizerunkami zwierząt. Ma na to wpływ stosowany dziś w wielu domach minimalizm i upodobanie do symetrii. 

Jakie obrazy sprawdzą się w urządzonym klasycznie pomieszczeniu?

Obrazy ulokowane w pomieszczeniach urządzonych klasycznie również powinny nawiązywać do klasyki. Idealne zatem będą te, które przedstawiają martwą naturę, portrety czy pejzaże. Mogą to być kopie znanych dzieł sztuki, chociażby „Słoneczniki” Van Gogha.