kuchnia w kolorze indygo
11
kwi

Indygo pasuje do każdego wnętrza

Niekiedy planując przearanżowanie wnętrza domu lub mieszkania, zastanawiamy się nad wyborem koloru przewodniego, który będzie dominował, ale również sprawiał, że aranżacja będzie spójna. W doborze takiego koloru najczęściej kierujemy się obecną modą czy własnymi upodobaniami. Warto również postawić na kolory, które wpasowują się do każdego wnętrza i nadają mu pewnej głębi oraz klimatu. Takim kolorem jest indygo! 

Indygo – co to za kolor? 

Indygo, nazywany również ultramaryną to kolor balansujący na pograniczu między fioletem, a niebieskim. Jego nazwa pochodzi od indygowca barwierskiego – rośliny krzewiastej występującej naturalnie w Afryce. Kolor ten jest doceniany w świecie mody i architekturze. Można go łączyć z wieloma innymi barwami, świetnie się sprawdza w dopełnianiu aranżacji wnętrz, co czyni go uniwersalnym, a ponadto jest ponadczasowy. Każdy kolor wpływa na człowieka w określony sposób, nie inaczej jest w przypadku indygo. Według psychologów oddziałuje on na ludzi w sposób uspokajający, kojący, a także pobudza nas do kreatywnego myślenia. 

salon z dodatkami w kolorze indygo

Z jakimi stylami współgra indygo? 

Indygo to kolor uniwersalny, który jest w stanie wpasować się wszędzie, do każdego wnętrza. Jako że działa uspokajająco, nie trzeba się przejmować, czy przesadzimy z jego ilością. Ponadto większość kolorów świetnie się prezentuje w zestawieniu z indygo. Ten odcień niebieskiego doskonale sprawdzi się w aranżacjach wnętrz w stylu klasycznym, w którym idealnie współgrał z beżem i bielą. Poza tym również w lofcie, czy też w stylu industrialnym. Wniesie powiew świeżości i nieco ożywi nowoczesną przestrzeń, sprawi, że będzie bardziej przytulniejsza. W stylu skandynawskim przeważają biel, beż i ecru.

Jednak, aby urozmaicić kompozycję, często zestawia się te kolory dominujące z innym wprowadzającymi kontrast, w tym celu indygo nada się świetnie. Styl Hampton i marynistyczny są do siebie dosyć podobne, znacząca różnica jest jednak taka, że ten pierwszy jest bardziej elegancki. Ich stylistyka, w której buduje się kompozycję charakterystyczną dla nadmorskiego kurortu i przywołującą na myśl ocean, musi zawierać również odcień indygo, który wręcz kojarzy się z wodą. Innym stylem, do którego ten odcień niebieskiego pasuje jest glamour elegancki, mający kojarzyć się z luksusem, wykorzystujący paletę barw, z którymi indygo może współgrać. Bardzo popularnym w aranżacji wnętrz stylem jest również eklektyzm. Nie ma w nim ograniczeń, osoba projektująca wnętrze robi to według własnych upodobań, istnieje w nim więc pełna swoboda wyboru. 

Kuchnia w kolorze indygo 

Kolor indygo w kuchni jest dosyć rzadko spotykany, najczęściej występuje w salonie, gdzie dodatków jest najwięcej. Nie zmienia to jednak faktu, że kuchnia, szczególnie przestronna, zaaranżowana w tymże kolorze, może wyglądać naprawdę świetnie. Szczególnie dobrze wypadną jasne meble w odcieniach bieli bądź beżu, na tle ścian w kolorze indygo. Sytuację można oczywiście odwrócić, wówczas fronty szafek, krzesła, stół kuchenny, lodówka i inne elementy wyposażenia kuchni, będą kontrastować z białym tłem. 

sofa, poduszki, koc

Łazienka w kolorze indygo 

Indygo w tym pomieszczeniu może, ale nie musi być dominujący. Szczególnie dobrze prezentuje się w białej łazience jako element dodatków. Oczywiście może być wykorzystany w różnych nurtach, wprost idealnie sprawdzi się w łazience aranżowanej w stylu glamour, gdzie będzie tłem dla złoceń i kontrastem dla różu, czy bieli. Niemniej indygo odnajdzie się w prawie każdym stylu. Fronty mebli łazienkowych w tym kolorze są zyskującym popularność rozwiązaniem. 

Sypialnia w kolorze indygo 

Kolor indygo działa uspokajająco, wobec czego jest wprost idealnym kolorem do sypialni. Jest to przecież strefa naszego odpoczynku. Może pojawić się oczywiście na ścianach, jednak ostatnimi czasy bardzo popularne stały się meble, wykonywane właśnie w tym kolorze: łóżka, pufy czy fotele do kącika czytelniczego w sypialni. Dodatków w tym kolorze również jest pełno. Wśród nich znajdują się:  

  • klosze lamp na wysokich nóżkach,  
  • pościele,  
  • poszewki,  
  • dywany,  
  • koce, 
  • ramki na obrazy.  

Salon w kolorze indygo 

W salonie, ściany w kolorze indygo mogą stanowić doskonałe wręcz tło dla jasnych mebli, w tym kanap, foteli, pomalowanego na biało stołu oraz komód. Niemniej warto jest zachować jasne kolory ścian, nadające pomieszczeniu przestronności. Coraz więcej mebli jest produkowanych w kolorze indygo, wobec czego w dzisiejszych czasach o wiele łatwiej jest je znaleźć i zastosować we wnętrzu swojego domu czy mieszkania. Idealnie skontrastują się z bielą ścian, a dodatki w kolorze indygo stworzą wyśmienitą atmosferę dla relaksu. Mogą to być zegary, poduszki, wazony, lampy, doniczki czy świece. Oczywiście dobór stylu zależy w pełni od naszych upodobań, salon jest idealnym miejscem do eksperymentowania pod tym względem. 

kafelki w kolorze indygo

Odkryj potencjał swojego mieszkania!

Zaprojektowanie wnętrza z wykorzystaniem koloru indygo cieszy się obecnie coraz większą popularnością i zainteresowaniem. Przed urządzeniem swoich czterech kątów z wykorzystaniem tego, jak i innych kolorów, warto jest wszystko dokładnie przemyśleć i zaplanować. W aranżacji wnętrz, swoim doświadczeniem chętnie pomoże zespół profesjonalistów z MAZZANI. Odmienimy Twój dom lub mieszkanie! 

Pytania naszych klientów:

Z jakimi kolorami łączyć indygo? 

Indygo jest kolorem uniwersalnym, który sprawdzi się doskonale w różnych stylach i połączeniu z innymi barwami. Szczególnie dobrze prezentuje się w zestawieniu z kolorami ciepłymi – czerwienią i fuksją, odcieniami żółtego oraz na tle bieli i beżu. 

Czym jest kolor indygo?

Indygo jest to kolor powstały na skutek połączenia niebieskiego z fioletem. Uzyskuje się w ten sposób głęboki, żywy kolor. 

Na co ma wpływ kolor indygo?

Kolor ten odpowiada za wzmożoną aktywność twórczą, a co za tym idzie za kreatywność. Ponadto głęboko uspokaja i relaksuje.