Parapet, doniczki, żywe rośliny
11
kwi

Pokrótce o stylu eko 

Chociaż zwykło się uważać inaczej, eko nie jest jedynie stylem życia. Określenie to dotyczy również pewnego nurtu w aranżacji wnętrz oraz wartości, którymi powinno się kierować podczas procesu projektowania i zagospodarowywania przestrzeni. W szczególności teraz, w okresie wielkich zmian klimatycznych i walki o ochronę środowiska, styl eko jest wybierany jako forma aprobaty, poparcia dla działań proekologicznych. Nie zmienia to faktu, że wiele osób decyduje się na niego również ze względu na niebanalny wygląd i oczekiwany efekt naturalności.  

Główne założenia stylu eko 

Podobnie jak każdy inny styl aranżacji wnętrz, eko rządzi się swoimi prawami. Można go odróżnić od pozostałych na podstawie jego indywidualnych cech. Jednak niektórymi z nich może pokrywać się na przykład ze stylem boho, z którym ma wiele wspólnego. Głównymi założeniami nurtu eko są: 

  • minimalizm, 
  • dążenie do naturalności, 
  • zdyscyplinowana kolorystyka, korzystanie z barw ziemi, 
  • wykorzystanie naturalnych surowców (w tym drewna, bambusa, rattanu, wikliny, lnu, bawełny), 
  • używanie mebli wykonanych z tworzyw sztucznych pod warunkiem, że są one uzyskane z recyklingu lub nadają się do ponownego przetworzenia, 
  • zaimplementowanie technologii energooszczędnych. 

Jak więc widać, styl eko może pokrywać się po części z boho ze względu na wykorzystywane materiały czy kolorystykę. Podobnie sprawa się ma ze stylem prowansalskim i skandynawskim. Wzajemnie od siebie czerpią i poszczególnymi elementami się przenikają. Pewnego rodzaju ascetyzm i naturalność to cechy przypisywane również nurtowi eko. 

Łóżko, rośliny w donicach, ściana

Kolorystyka w stylu eko 

Najbardziej polecanymi kolorami przy aranżacji wnętrz w stylu eko są barwy ziemi, a więc takie, które przywodzą na myśl naturę. W związku z tym poza żywą zielenią nie może zabraknąć również bieli, brązu, beżu, ecru, szarości czy rozbielonego błękitu. Należy mieć na uwadze, że jeżeli w stylu eko aranżowane jest całe mieszkanie, warto zadbać o pewną spójność kompozycyjną, najłatwiej ją osiągnąć poprzez wyselekcjonowanie barwy dominującej i kolorów uzupełniających. Wprowadzenie brązów do pomieszczeń aranżowanych w nurcie eko będzie zasadniczo najłatwiejsze. Ze względu na zachowanie naturalności, drewniane i wiklinowe meble powinny pozostać w swoim pierwotnym kolorze. Nie należy bać się różnych odcieni, styl eko pozostawia tu pewną dowolność i swobodę, docenia jednak różnorodność. Meble wykonywane z różnych gatunków drzew nie będą łamać zasad tej estetyki, a raczej stanowić kolorystyczne urozmaicenie. 

Salon w stylu eko 

Salon jest pomieszczeniem, w którym zazwyczaj spędzamy najwięcej czasu. Powinniśmy czuć się w nim komfortowo i móc się zrelaksować. Styl eko dąży do przestronności i minimalizmu, jednak nie może to kolidować z naszym poczuciem wygody i wiązać się z rezygnacją z przytulności. Mimo niewielu mebli nie powinno zabraknąć sofy tapicerowanej naturalnymi materiałami, drewnianego stołu, komód oraz foteli wykonanych na przykład z wikliny. Aby salon był oryginalny i miał swój charakter, w jego tworzeniu z pewnością pomogą rustykalne dodatki, wliczając w to: drewniane lampy, ramki oraz wiklinowe kosze. Na jednej ze ścian może znajdować się fotorealistyczna tapeta przedstawiająca jakiś skrawek natury. Całość kompozycji dopełnią żywe rośliny, nie tylko te znajdujące się na parapetach, ale przede wszystkim ulokowane w różnych częściach pomieszczania. Dodatki, mimo że niepozorne, mogą odmienić każde wnętrze i nadać mu wyjątkowy charakter. 

Meble wykonane z wikliny

Kuchnia w stylu eko 

Kuchnia z założenia powinna być praktyczna, a przy tym minimalistyczna. Wręcz idealnie sprawdzą się w niej kamienne blaty oraz wszelkiego rodzaju akcesoria, organizery wykonane z drewna. Drewniane meble mogą idealnie komponować się z płytkami ceramicznymi wyłożonymi na podłodze czy z kafelkami na ścianach. Dobierając dodatki, warto zwrócić uwagę w szczególności na zioła. Zamiast kupować je ususzone, warto samemu podjąć się ich uprawy. Przełoży się to nie tylko na smak potraw, ale doda kuchni charakteru i będzie to ciekawa forma jej ozdoby. 

Łazienka w stylu eko 

Łazienka jest zazwyczaj jednym z najmniejszych pomieszczeń w domu i mieszkaniu. Styl eko dąży jednak do stworzenia poczucia przestronności, toteż jednym z najważniejszych dodatków w tej przestrzeni będzie duże lustro powiększające optycznie przestrzeń.

Najważniejsza jest jednak dbałość o środowisko, więc oświetlenie energooszczędne, system podwójnego spłukiwania wody czy kran o niskim przepływie sprawdzą się idealnie. Będą zarówno spełniać wartości, jakie niesie styl eko, jak i dbać o stan naszych portfeli. Najważniejszym elementem łazienki jest oczywiście prysznic lub wanna. Preferowany jest ten pierwszy ze względu na szybszą kąpiel przy jednoczesnym mniejszym zużyciu wody. Wszystko jednak zależy w pełni od naszych upodobań. Styl eko wymaga również wkomponowania w aranżację żywych roślin. W niektórych łazienkach nie ma okien, polegamy w nich jedynie na sztucznym oświetleniu, niemniej dobrym rozwiązaniem w takich przypadkach będą storczyki. Poradzą sobie nawet w takich warunkach. 

Sypialnia w stylu eko 

Sypialnia to miejsce naszej regeneracji i odpoczynku, dlatego też warto zaaranżować ją w taki sposób, aby mogła temu sprzyjać. W tym pomieszczeniu podobnie jak w salonie idealnie sprawdzi się fotorealistyczna tapeta na ścianie przedstawiająca pejzaż, naturalny krajobraz. Alternatywą mogą być zwierzęce lub roślinne wzory. Jeżeli chodzi o meble, nie może zabraknąć oczywiście drewnianego łóżka, szafy i komody. Świetnie się sprawdzą również wiklinowe bądź rattanowe fotele, w których będzie można zasiąść z herbatą i dobrą książką. Podstawowym dodatkiem powinny być oczywiście różnorodne kwiaty, najlepiej byłoby, gdyby rośliny oczyszczały i nawilżały powietrze. Innymi dodatkami, których nie może zabraknąć w sypialni eko, są naturalne tkaniny: wełniane koce, bawełniane pościele i poszewki. Wazony i świeczniki powinny być wykonane z porcelany. 

Tapeta na ścianie z motywem lasu

Architektura wnętrz dla Twojego domu

Przed aranżacją pomieszczeń zawsze warto gruntownie przemyśleć kwestię spodziewanego efektu, doboru materiałów, kolorystyki, funkcjonalności. Dobrym rozwiązaniem jest zwrócić się o pomoc do specjalistów w kwestii projektowania wnętrz. Takimi właśnie doświadczonymi osobami dysponuje firma MAZZANI, która chętnie pomoże i udzieli porad w projektowaniu Twojego mieszkania lub domu! 

Pytania naszych klientów:

Co znaczy, że coś jest „eko”?

Pojęcie „eko” lub „eco” to przymiotnik, będący skrótem od słowa „ekologiczny”. Oznacza wszystko to, co jest bezpieczne dla środowiska, a jego pochodzenie jest naturalne. 

Z jakimi stylami przenika się konwencja eko?

Eko przenika się ze stylami takimi jak boho, skandynawski, prowansalski, rustykalny. Oczywiście nie pokrywają się w pełni, jednak posiadają wiele cech wspólnych, które są dla nich uniwersalne.