salon i stolik
11
kwi

Kolor fuksji ożywi Twoje wnętrze

Fuksja, podobnie jak kolor różowy, może kojarzyć się stereotypowo z kobiecą barwą. I faktycznie, najczęściej korzysta z jej walorów płeć żeńska, niezależnie od wieku. Obecnie jest to bardzo pożądany i ceniony kolor, niemniej dosyć trudny w zastosowaniu. We wnętrzach dzisiejszych domów i mieszkań, w których królują biele, szarości i czerń, zdecydowanie warto jest się wyłamać i postawić na kolor! Szczególnie taki, który ożywi, ociepli i rozweseli wnętrze. Taką właśnie barwą jest fuksja. 

Fuksja – co to za kolor? 

Fuksja powstaje w wyniku połączenia koloru czerwonego z niebieskim w odpowiednich proporcjach. Jest to najjaśniejszy odcień purpury, który można definiować jako niezwykle intensywny róż z domieszką fioletu. Nazwa tej barwy pochodzi od rośliny rosnącej w Ameryce Południowej, obfitującej pięknymi kwiatami. Fuksja największy boom popularności przeżywała dwadzieścia lat temu, kiedy to została okrzyknięta kolorem roku. Wówczas królowała na wybiegach i w aranżacjach domów. Najczęściej wybiera się ją do pomieszczeń takich jak sypialnia czy pokoje dziecięce. 

Z jakimi kolorami łączyć fuksję? 

Nie da się ukryć, że fuksja nie należy do najprostszych w użyciu barw. Z tego względu jest nazywana „kolorem dla odważnych”. Sama w sobie jest mocna, intensywna i wyrazista. W bardzo łatwy sposób wprowadza do pomieszczeń żywiołowość. Nie zmienia to jednak faktu, że dzięki umiejętnemu zastosowaniu tego koloru, wnętrze może wydawać się bardzo eleganckie.  

Takie barwy jak fuksja, lubią dobrze dobrane i przemyślane towarzystwo. Najlepiej będzie zestawić ją z: 

  • bielą, 
  • granatem, 
  • szmaragdem, 
  • czernią, 
  • limonką, 
  • szarością, 
  • złotem, 
  • żółcią. 

Większość tych połączeń przywodzi na myśl konkretne style aranżacji wnętrz, dla których mogą być charakterystyczne. 

Dodatki w kolorze fuksji

W jakich stylach aranżacji wnętrz można odnaleźć fuksję? 

Stylami, które wykorzystują w swoich aranżacjach fuksję, są przede wszystkim glamour oraz eklektyzm. Nie ma wątpliwości, że fuksja w połączeniu ze złotem lub srebrem pozwoli osiągnąć efekt przepychu, luksusu i elegancji, który jest pożądany w stylu glamour. Jednym z najważniejszych elementów tego nurtu aranżacji wnętrz, jest specyficzna paleta barw, w której skład wchodzą przede wszystkim róże i fiolety. Są one zestawiane z subtelniejszymi lub bardziej stonowanymi kolorami – szarością, bielą, czernią, zielenią.

Drugim stylem wykorzystującym fuksję, jest oczywiście eklektyzm, w którym nie ma żadnych ograniczeń poza kreatywnością i inwencją projektanta lub właściciela danej przestrzeni, jaką chce zaaranżować. Fuksja powoli wraca do łask i na nowo chętnie się z niej korzysta, wobec czego jest popularniejszym rozwiązaniem w naszych mieszkaniach czy domach. Nie musi być motywem przewodnim, a na przykład elementem dodatków lub mebli. 

Meble w kolorze fuksji 

Fuksja jest bardzo mocnym kolorem i z tego względu wymaga bardziej stonowanego towarzystwa. Decydując się na zakup mebli w tym kolorze, powinniśmy również zadbać o otoczenie. Przykładowo idealnym kontrastem dla sofy, puf, kanapy czy foteli w tej barwie, będzie biel na ścianach i w dodatkach. W ten sposób osiągnie się efekt przestronności, przy jednoczesnym ociepleniu wnętrza fuksją. Jest to bardzo popularny kolor w sypialniach i pokojach dziecięcych, jednak nie zaleca się, aby z nim przesadzać.

Raczej powinno się poprzestać na dodatkach. Jako, że jest to bardzo żywiołowa, intensywna barwa, może na nas w nadmiernej ilości źle oddziaływać i wpływać na jakość snu. W tych pomieszczeniach warto ją raczej zastosować w formie dodatków, wówczas nie zdominuje przestrzeni. Z kolei aranżując kuchnię czy łazienkę, warto jest znaleźć balans, równowagę dla fuksji, poprzez zastosowanie szarości, granatu lub głębokiego błękitu. Wnętrze zachowa wystrój nowoczesny, ale jednocześnie będzie bardziej wyraziste. Szczególnie dobrze wypadnie, gdy pomieszczenie będzie bardzo dobrze oświetlone. Fronty szafek kuchennych lub meble łazienkowe w kolorze fuksji mogą energetyzować. 

Sofa, poduszki, ściana

Dodatki w kolorze fuksji 

Bardzo bezpiecznym rozwiązaniem przy aranżacji wnętrz z wykorzystaniem fuksji, jest zakup dodatków w tym kolorze. Niemniej, efekt nie musi być tak dobry, jak zastosowanie tego koloru również na ścianach czy meblach. Najpopularniejszymi dodatkami w tym odcieniu purpury, są wazony, poduszki, pościele, koce, zasłony, rolety, dywany. Dobrze jest jednak zachować pewien umiar w dodatkach wykonanych w kolorze fuksji. Należy mieć na uwadze, że jest to bardzo mocny kolor. 

Fuksja – dla kogo? 

Fuksja nie jest łatwym w użyciu kolorem. W prosty sposób można z nią przesadzić, co spowoduje, że wnętrze wyda się chaotyczne. W końcu nie bez powodu określa się ją jako kolor dla odważnych. Nie każdy zdecydowałby się na nią w mieszkaniu, ma jednak dobre strony i mimo wszystko warto jest z niej korzystać. Na pewno sprawdzi się w aranżacji przestrzeni każdego, kto odpowiednio przemyśli jej wykorzystanie i nie boi się nieszablonowych rozwiązań, a także chciałby ożywić wnętrze swojego domu lub mieszkania. 

Salon z meblami w kolorze fuksji

Przywróć życie swojemu domowi!

Fuksja nie należy do najprostszych w zastosowaniu barw. W jej przypadku, jak i w ogóle w kwestii szeroko pojętej aranżacji wnętrz, warto jest skontaktować się z kimś, kto ma w tej kwestii doświadczenie. Zespół profesjonalistów z MAZZANI zawsze chętnie służy pomocą! Odmienimy każde wnętrze na lepsze! 

Pytania naszych klientów:

Czy fuksja jest modna?

Jest to jeden z tych kolorów, które nigdy do końca nie wychodzą z mody. Sprawdza się w wielu aranżacjach, jeżeli jest umiejętnie wkomponowana. Jej użycie musi być dokładnie przemyślane, aby nie zdominowała wnętrza. Niemniej wciąż się ją wykorzystuje.   

Czy fuksja pasuje do różu?

Fuksja dobrze odnajdzie się w towarzystwie kolorów pokrewnych, to znaczy fioletu i różu. Najlepiej jednak w ich pudrowych odcieniach. Szczególną rolę odgrywa tutaj nasycenie tych barw. 

Czy fuksja współgra z czerwienią?

Nie powinno być to zaskoczeniem, że fuksja świetnie współgra z czerwienią. W końcu jest to kolor, który powstał z połączenia czerwonego z niebieskim w odpowiednich proporcjach.