stolik z palet
14
kwi

Ekologiczna aranżacja wnętrz

Stylistyka eko wykształciła się w dużych miastach poprzez tęsknotę za naturą. Wnętrza w tym stylu to naturalne podtrzymanie trendów, w których człowiek jest świadomy pielęgnowania środowiska oraz stawia na rozważną konsumpcję. Jasna kolorystyka, naturalne materiały i meble hand made to cechy, które idealnie opisują estetykę ekologicznych aranżacji. Od dłuższego czasu w trendach światowych kształtuje się ekologiczny lifestyle, ekologiczne jedzenie lub odzież więc przyszła pora również na wnętrza w tej konwencji. Jak zatem stworzyć takie miejsce? Jakie kolory pasują do stylu naturalnego i co kształtuje ten nurt? 

Eko wnętrza – charakterystyka 

Styl eko w urządzaniu pomieszczeń to poszerzenie mody technologicznej i żywieniowej, które istnieją już od dłuższego czasu na świecie. Wpasuje się w gusta osób ceniących energooszczędność, zdrowy tryb życia, który jest zgodny z naturą. Aranżacja mieszkania w tej estetyce może być pracochłonna i wymagać od nas dużej ilości czasu. Jeśli decydujemy się na odnowienie starych, zniszczonych mebli lub stworzenie ich z palet zamiast kupowania nowych będzie wymagało to więcej pracy oraz wydłuży realizację naszych działań.  

Ekologiczne wnętrza łączą dwa style – nowoczesny i klasyczny. Ten design, jak każdy kierunek w architekturze, ma swoje prawa. Nowoczesne mieszkanie w tylu eko powinno stawiać na: 

 • jasne kolory, 
 • naturalne materiały i dodatki, 
 • odświeżone meble, 
 • ogólną prostotę. 

Powyższe elementy stanowią główne cechy ekologicznego nurtu. Stawiając na minimalistyczną formę i zgodność z przyrodą, możemy wprowadzić do naszych pomieszczeń energię, która pozwoli nam poczuć się swobodnie i zrelaksować się już po przekroczeniu progu domu.  

Naturalne materiały ekologiczne 

Główne surowce wykorzystywane w projektowaniu wnętrz w tej stylistyce to inspirowane naturą:  

 • drewno, 
 • kamień, 
 • bawełna, 
 • wełna, 
 • len, 
 • rattan, 
 • juta, 
 • bambus, 
 • korek. 

Dwa ostatnie wspomniane elementy są bardzo polecane ze względu na to, że szybko rosną, przez co częstotliwość ich odnawiania jest dużo większa. Takie komponenty pozwolą na urządzenie mieszkania w stylu eko. Materiały, które swoje zaczepienie mają w przyrodzie, są jak najmniej przetworzone co powoduje doskonałe wpasowanie się w ekologiczne trendy. Rodzi się pytanie, czy takie składniki nie spowodują nastania monotonii w aranżowanym wnętrzu? Otóż nie, kamienie oraz drewno mogą występować w przeróżnych odcieniach, dając wrażenie, że nie jest to identyczne tworzywo. Komponując więc zestawy do naturalnego wykończenia domu, nie musimy się martwić, że będą one jednolite. Odpowiedni ich dobór do wybranej przez nas kolorystyki ścian i podłóg stworzy porywającą i pełną ponadczasowości przestrzeń.  

Wprowadzenie do pomieszczeń różnych rodzajów drewna jako elementów wykończeniowych wyposażenia spowoduje większe urozmaicenie projektowanego miejsca. Na podłodze i ramach okna idealnie wpasuje się jasny koloryt drewna. Może być to na przykład dąb lub jesion w wersji bielonej. Takiego rodzaju podłoga doskonale będzie współgrać z drewnianymi drzwiami w ciemniejszym odcieniu np. ciemnego orzecha, spowoduje to dużą kontrastowość pomiędzy wspomnianymi obiektami i nada im dopełnienia.  

dziecięcy namiot indiański

Ziemiste barwy 

Projektując wnętrza w stylu eko, powinniśmy się zastanowić, jaka jest dominująca w nim kolorystyka. Oczywiście typowe dla tej estetyki będą występujące w naturze barwy ziemi, takie jak: 

 • naturalne beże,  
 • szarości, 
 • delikatne brązy, 
 • jasne, ale przygaszone zielenie oraz błękity. 

Takie kolory nie tylko sprawią, że mieszkanie wpasuje się genialnie w trendy, ale też wprowadzą do niego spokój i harmonię, co jest nawiązaniem do symbiozy z przyrodą. Stonowane barwy będą tworzyły znakomite tło do ekologicznych dodatków. Należy zrezygnować z żywych i intensywnych odcieni takich jak: róż, fiolet, żółć. Nie są one dobrym wyborem, jeśli chodzi o aranżacje wnętrz w typowym eko stylu.  

Dużą popularnością ostatnich sezonów cieszą się “zielone ściany”, a są to roślinne konstrukcje wypełniające przestrzeń od ziemi, aż po sam sufit. Takie pionowe ogrody nie tylko prezentują się bardzo dobrze, ale i poprawiają jakość powietrza w przestrzeniach domowych. Są również elementem wpływającym na lepsze samopoczucie i zwiększenie wydajności pracy.  

Kolejnym elementem wystroju ścian w stylu eko jest korek. Tego rodzaju surowiec może pojawić się na ścianie dominującej w salonie czy sypialni za łóżkiem. Takie rozwiązanie idealnie sprawdza się w domowych biurach czy kuchniach. Można wykorzystać ścianę w praktyczny sposób, gromadząc na niej wszelkiego rodzaju notatki i zapiski, ciesząc się równocześnie z estetycznego patentu.  

Ściany w ekologicznym stylu można udekorować też deskami. Do stworzenia takiej struktury można wykorzystać drewno z odzysku lub trójwarstwowe deski podłogowe. Szczegóły w postaci drewna, jak wiemy, są bardzo pożądane przez eko estetykę, dlatego też jest to detal, który możemy wprowadzić do naszych pomieszczeń.  

duża liczba roślinności

Ekododatki i ekomeble 

Stosunkowo niedrogie wyposażenie wnętrz w stylu eko jest ściśle związane z polityką jego aranżacji. Efektowne meble wykonane bardzo niskim nakładem finansowym z palet wpisują się doskonale w charakter tej konwencji. Jest to często wyróżniający się element wystroju mieszkania, a jednocześnie bardzo oryginalny. Palety to niezwykle praktyczny surowiec do tworzenia ekomebli. Z jednego materiału można równocześnie stworzyć ramę do łóżka, stolik, a także siedzisko. Budulec można konserwować za pomocą farby do drewna, ale także, jeśli tylko chcemy, możemy go wybielić lub pomalować na dowolnie wybrany przez nas kolor.  

Hand made to przewodnie hasło w stylu ekologicznym. Pozwala on udekorować przestrzeń w taki sposób, jak tylko chcemy oraz daje szansę na puszczenie wodzy fantazji i zatracenie się w tworzeniu ulubionych mebli. Można też odrestaurować stare krzesła, fotele czy stoliki. Nadadzą one pomieszczeniom charakteru, a nam przyniosą wiele zadowolenia z wykonanej pracy. Design to dzisiaj wszystko, co tylko możemy sobie wyobrazić. Drabina jako półki na książki, stara walizka jako schowek na drobne rzeczy. Kreatywne osoby nie będą miały problemu ze stworzeniem idealnego miejsca dla siebie, przez co mieszkanie w stylu eko prezentowało się będzie rewelacyjnie.  

Popularnym motywem oświetlenia w stylu eko są tak zwanecotton balls. Źródło pięknego światła, a jednocześnie dekoracja, którą możemy zawiesić na naturalnej gałęzi zdobiącej salon, ramie lustra czy luźno rozłożyć na komodzie. Nieważne, gdzie je ułożymy – dają efekt nastrojowy oraz wprowadzają w subtelną aurę. 

ziemiste kolory

Od marzeń do rzeczywistości w kilku krokach!

Zespół projektantów MAZZANI to pasjonaci wnętrz, którzy pomogą zaaranżować mieszkanie zgodnie z Twoimi oczekiwaniami.  Pozwól dać swoim czterem ścianom nowe życie! Nasza firma dokłada wszelkich starań, aby sprostać życzeniom każdego klienta. Przemień razem z nami swój dom i ciesz się wymarzonym miejscem!  

Pytania naszych klientów:

Co to jest styl Eko?

Nawiązując do trendów technologicznych i żywnościowych w aranżacji wnętrz wykształcił się styl ekologiczny. Łączy on ze sobą elementy związane z naturą i wykorzystywanie surowców zgodnych z przyrodą. 

Jakie kolory w stylistyce ekologicznej?

W eko stylu głównie korzysta się z kolorów ziemi, takich jak: beże, szarości, delikatne brązy lub jasne, ale przygaszone błękity i zielenie.

Co to są ekomeble?

Styl eko wykreował wyposażenie wnętrz w stylu hand made. Elementami doskonale wpasowującymi się w tę estetykę będą meble z palet oraz odnowione stare krzesła, stoliki czy fotele.