szafa w stylu gotyckim
14
kwi

W skrócie o gotyku

Gotyk narodził się około 1144 roku w Paryżu, a następnie rozpowszechnił się na całą Europę. Każdy naród dodawał do tego stylu coś od siebie, przez co w każdym kraju możemy znaleźć różne odwzorowania wyglądu gotyku. Najczęściej używano go przy budowie kościołów, katedr czy pałaców. Rzadko kiedy stosowano ten styl do urządzenia zwyczajnego domu rodzinnego. Dopiero niedawno ludzie postanowili go dodać do aranżacji mieszkań. 

Najpiękniejsze budowle w stylu gotyckim: 

 • katedry angielskie w Salisbury,Wells, Lichfield, 
 • kaplica zamkowa Sainte Chapelle w Paryżu, 
 • bazylika Mariacka w Gdańsku, 
 • zamek w Malborku, 
 • kościoły w Lubece i Stralsundzie. 

Czarny to (nie) wszystko

Ludzie dzielą się na dwie grupy: ci, co uważają, że w gotyku przeważa tylko czerń, oraz ci, co kojarzą go z kościołami wybudowanymi setki lat temu. W obu teoriach jest ziarno prawdy, jednak obie są już dawno przereklamowane. W dzisiejszych czasach te dwie skrajności się ze sobą łączą, tworząc kontrastowe ze sobą wnętrza, które dopasowują się do większości upodobań.  

czerwona cegła jako tapeta na ścianie

Najczęściej używane kolory w gotyku: 

 • czerń; 
 • biel; 
 • czerwień; 
 • złoto; 
 • szarość; 
 • purpura; 
 • ciemna zieleń. 

 
Choć paleta barw jest zróżnicowana, jaskrawe kolory są niedopuszczalne. Mogą zepsuć elegancję, którą dają nam neutralne odcienie.   

Oprócz ciemnej palety barw styl gotycki uwielbia cegłę w każdej postaci: naturalnej lub w formie tapety. Podkreśla ona styl oraz nadaje wnętrzu niepowtarzalnego klimatu. Najlepiej, aby miała ona odcień czerwieni, jednak w zależności od tego, w jakich barwach wymarzyłeś sobie dom, możesz wybrać kolory, które odpowiadają twoim gustom.  
Oprócz wzoru cegły jako tapety na ścianę również dosyć popularny jest motyw roślin bądź róż. 

Duże meble oraz minimalistyczne dodatki


Styl gotycki należy do grupy stylów, których charakterystyczną cechą są drewniane meble. W gotyku wyposażenie wnętrza łączy w sobie duży rozmiar przedmiotów i minimalistyczne, eleganckie wykonanie z drobnymi zdobieniami. Meble w tym stylu często mają wiele łuków oraz ciekawe kształty, jeżeli posiadasz jakieś po dziadkach lub pradziadkach, to możesz je wykorzystać do swojego wnętrza. Na pewno będą tam pasować! 
Fotele, kanapy czy pufy mają obramowania również wykonane z drewna, a do obić dobrze sprawdza się aksamit, jedwab i satyna. Te materiały są także wykorzystywane w całym mieszkaniu jako poszewki do poduszek i kołder, a także jako pościel. 

salon ciemny

Oświetlenie to nie tylko żarówki  

Żeliwne, ogromne żyrandole lub ozdobne lampy są piękną atrakcją, jednak stosuje się je, aby stworzyć ciekawy klimat we wnętrzu, kiedy zapada zmrok. Dużo większą rolę odgrywają okna, która stanowią większą część budynku. Powiększają przestrzeń i rozjaśniają pomieszczenie, sprawiając, że wnętrze staje się przytulniejsze i bardziej eleganckie. 
 

Nie bój się tych dodatków 

Żaden projekt nie obejdzie się bez dodatków. To one dodają do wnętrza niezwykły klimat. W stylu gotyckim najlepiej sprawdzą się:  

 • pozłacane lustra – są akcentem, który się wyróżnia spomiędzy drewnianych i neutralnych kolorów. Dzięki niemu tworzy się w pomieszczeniu kontrast, który jest miły dla oka.   
 • antyczne ramy – będą pasować idealnie. Gotyk sam został stworzymy kilkaset lat temu, więc jakiekolwiek odniesienia do tych czasów będą dobrym wyborem.  
 • zegar wahadłowy – jest duży i głośny, ale za to elegancki oraz pasuje do stylu gotyckiego. Nieważne, czy wybierzesz nowoczesną jego wersje lub starszą, będzie dobrze wpasowywał się do wnętrza.   
 • witraże – pewnie kojarzą ci się tylko z kościołem lub pałacami, jednak nasz projektant z chęcią ci pokaże, jak niesamowicie mogą wyglądać w nowoczesnym wnętrzu. lzdobione lampy – które idealnie podkreślą charakter miejsca. 

Zobacz niebo bez wychodzenia z domu

Mimo że gotyk jest minimalistyczny w dodatkach, to uwielbia wielkie przestrzenie. Sklepienie żebrowe lub ostrołuku podtrzymywane drewnianymi belkami idealnie wpasuje się w aranżacje miejsca w stylu gotyckim, a ty poczujesz się lekko, jak na otwartej przestrzeni. Postaw też na dużą ilość okien, które mogą zajmować większość ściany. 

Funkcjonalne i nowoczesne wnętrza dla Twojego domu

Jeżeli podoba ci się nowoczesny styl gotycki, napisz do MAZZANI. Nasi specjaliści chętnie ci doradzą i podpowiedzą, jakie rozwiązania najlepiej sprawdzą się w Twoim wnętrzu. Zaprojektujemy mieszkanie idealne dla Ciebie.

Pytania naszych klientów:

Jakie kolory pasują do stylu gotyckiego?

Jeśli chodzi o kolory, styl gotycki jest uniwersalny. Zależnie od twoich gustów możemy użyć jasnej lub ciemnej palety barw. Wszystko zależy od naszych preferencji.

Czym charakteryzuje się styl gotycki?

Styl gotycki charakteryzują przestrzenne wnętrza z dużą ilością okien. Królują w nim ciemne dodatki i meble wykonane z drewna.