fikuśny żyrandol w kuchni
14
kwi

Oświetlenie w domu

Aby dopełnić wygląd pomieszczenia, należy wybrać odpowiednie oświetlenie. Źle ulokowana żarówka i nieodpowiednia barwa światła mogą przysporzyć wiele problemów. Pomieszczenie nie będzie odpowiednio zaplanowane do naszych potrzeb, a kolory, które za dnia dawały dobry efekt, zbrzydną po zmroku. 

Zacznijmy od żarówki  

Od niej pochodzi światło i zależy zdrowie naszego wzroku, komfort pracy oraz wypoczynku. Żeby dobrze spełniała swoją funkcję, światło przez nią emitowane powinno być podobne do światła słonecznego. Przy jej wyborze musimy odhaczyć następujące punkty: 

Odpowiedni typ żarówki  

Mamy do wyboru: 

 • Tradycyjne żarówki – barwa ciepła dodają wnętrzu przytulności. Ich zakup jest najtańszy, jednak pobierają najwięcej prądu. 
 • Światła halogenowe – barwa przybliżona do ciepłej. Cechuje je największe natężenie światła przy tym samym poborze prądu oraz dłuższe działanie od tradycyjnej żarówki.  
 • Świetlówki – mogą dawać różne barwy światła, w zależności od ich rodzaju. Zaleca się montować świetlówki w pomieszczeniach, gdzie światło jest włączone przez długi czas, ponieważ potrzebują czasu na rozgrzanie się a częste włączanie i wyłączanie skraca ich żywotność. 
 • Diody led – energooszczędne, trwalsze od zwykłych żarówek. Ich barwa jest różna w zależności od rodzaju.  
   
podświetlane lustro w łazience

Barwa światła  

 • Barwa ciepła (WW) posiada wartość 2700K–3200K, jest przyjemna i sprzyja relaksowi. Przypomina światło słoneczne późnym popołudniem i wieczorem. Ta barwa pasuje do kuchni, jednak teraz zamienia się tradycyjne żarówki na żarówki led, które są energooszczędne. 
 • Barwa zimna (CW) to wartość powyżej 6000K, przypomina nieco niebieski kolor, pobudza organizm do pracy działania, dlatego najlepiej ulokować je przy naszym miejscu pracy. Przypomina światło dzienne w bardzo pogodny, letni dzień. 
 • Barwa neutralna biała (CDW) mieści się w przedziale 3300K–5000K. Pośredniczy między ciepłą a zimną i odpowiada światłu słonecznemu w zwykły dzień. Pasuje do łazienki i kuchni. 

Natężenie światła 

 • Do czytania 300–500 luksów, 
 • do bardziej precyzyjnych prac 600–1000 luksów, 
 • do pracy przy komputerze 500–750 luksów, 
 • do odpoczynku wystarczy nam 30 luksów, więc ledy sprawdzą się idealnie.  

Pamiętajmy, że zarówno zbyt duże, jak i zbyt małe natężenie światła też nam nie służy. 
 

 Lampka przy biurku

Warstwy światła 

Oświetlenie ma być nie tylko praktyczne. Jego zadaniem jest również dopełnianie wystroju wnętrza. Często oświetlenie jest kluczowym elementem aranżacji, więc powinno dopasowywać się do pomieszczenia swoją wielkością i kształtem. Architekci zgodnie kierują się zasadą, według której w każdym pomieszczeniu powinny znaleźć się co najmniej trzy warstwy światła.  

 • Oświetlenie ogólne. Najczęściej jest montowane na środku sufitu a jego zadaniem jest oświetlenie całego pomieszczenia. Trzeba dostosować ilość żyrandoli do wielkości wnętrza, aby światło dochodziło wszędzie.  
 • Oświetlenie funkcyjne. Montowane jest w strategicznych miejscach, gdzie wykonujemy najczęściej czynności dnia codziennego: lustra, blaty kuchenne lub biurka. Są one umieszczane wtedy punktowo, aby zwiększyć komfort wykonywanej pracy. 
 • Oświetlenie dekoracyjne. Jest potrzebne do eksponowania detali i nadawania wnętrzu odpowiedniego nastroju. Przykładem może być lampka imitująca zachód słońca. Pięknie prezentują się też ledy, które dają przygaszony efekt i małe lampki na karniszu lub na suficie.  

Stwórz miejsce, w którym będziesz się cieszył życiem

Specjaliści w MAZZANI zaaranżują każdą przestrzeń w dowolnym stylu. Skontaktuj się z nami i ciesz się idealnym projektem domu.

Pytania naszych klientów:

Jak zaplanować oświetlenie w mieszkaniu?

Musimy przeanalizować wszystkie dostępne opcje i powoli je wykluczać. Ważne, aby zadbać o to, żeby w każdym pomieszczeniu było chociaż po dwie opcje oświetlenia.  

Co to jest luks?

Jest to jednostka natężenia oświetlenia, czyli miara ilości światła padającego na powierzchnię.