wnętrze urządzone w stylu boho
19
paź

Boho na topie

Boho, któremu postanowiliśmy poświęcić ten wpis, jest aktualnie jednym z najpopularniejszych aranżacyjnych nurtów. Skąd pochodzi jego nazwa, czemu zawdzięcza takie uznanie i o czym warto pamiętać, decydując się na urządzenie w ten sposób wnętrza? Zachęcamy do poświęcenia chwili naszemu poradnikowi, w którym zawarliśmy odpowiedzi na te pytania.

Pochodzenie nazwy

Na początku XIX wieku we Francji zjawili się artyści, którzy cenili sobie szeroko pojętą niezależność, również tę dotyczącą ubioru czy aranżowania pomieszczeń. Ich środowisko artystyczne nazywane było cyganerią bądź bohemą, od której wywodzi się nazwa omawianej dziś przez nas estetyki.

Warto wspomnieć, że bohemistów często reprezentowały osoby, których dzieła jeszcze nie zasłynęły w świecie. Niedobór środków wywierał wpływ na sposób, w jaki urządzali swoje wnętrza – używali tego, co w danym momencie mieli pod ręką, na przykład różniących się od siebie mebli czy rozmaitych surowców.

Oryginalność ówczesnego boho zainteresowała hippisów, którzy zapewnili mu drugą młodość w latach 60. XX wieku. Niedługo po tym okresie przytulność i niezobowiązujący charakter nurtu zyskał popularność w innych sferach życia codziennego. Obecnie należy on do grupy stylów, które cieszą się największą sympatią i uznaniem.

wnętrze urządzone w stylu boho

Garść aranżacyjnych porad

Przez wnętrza urządzone w stylu boho przemawia wcześniej wspomniana swoboda i sympatyczna atmosfera. Ponadto, można w nich spotkać wiele nieszablonowych, a zarazem ciekawych rozwiązań. Szykowność czy praktyczność nie grają w tym przypadku dużej roli – liczy się przede wszystkim pomysłowość, coś w rodzaju artystycznego szaleństwa.

Czy przyjęcie takiej techniki może spowodować, że pomieszczenie będzie sprawiać wrażenie zaaranżowanego w pośpiechu, bez jakiegokolwiek planu? Istnieje prawdopodobieństwo, że komuś zacznie doskwierać takie odczucie – sztuka stosowania stylu boho polega jednak na tym, aby zaraz potem pojawiła się myśl, że wszystkie elementy układanki łączą się ze sobą w niepowtarzalną całość.

Co warto zrobić, aby osiągnąć taki efekt? Poniżej zawarliśmy kilka praktycznych wskazówek, które ułatwią pracę nad takim wystrojem. Na początek udzielimy odpowiedzi na pytanie, jaka kolorystyka sprawdzi się najlepiej.

Paleta barw

Niegdyś ten nurt nie stronił od wyrazistych tonacji, jednak z biegiem czasu preferowana paleta barw uległa zmianie. Spośród kolorów, które znajdziemy w dzisiejszych wnętrzach boho, możemy wyróżnić między innymi:

  • biel,
  • beż,
  • brąz,
  • zieleń.

W takiej aranżacji odnajdą się ciepłe biele, a także wiele odmian beżu i brązu, zarówno te mniej, jak i bardziej nasycone. Zieleń będzie równie dobrym wyborem – trawiasty czy butelkowy odcień idealnie pasuje do tej, nawiązującej do natury estetyki.

Nadmieniliśmy, że styl boho oddalił się od krzykliwych barw, ale to nie oznacza, że nie można się na nie zdecydować. Rudo–pomarańczowe czy ciemnoczerwone ozdoby uatrakcyjnią wystrój, jeśli zostaną wykorzystane z umiarem. Kontrastowe akcenty nie powinny odciągnąć wzroku od delikatniejszej bazy kolorystycznej.

zieleń w sypialni boho

Materiały i dekoracje

Jasne i surowe drewno poradzi sobie w roli umeblowania, natomiast rattan lub wiklina świetnie zaprezentują się pod postacią frontów czy wiszącego fotela. W tego rodzaju aranżacji bardzo często znajdziemy też wiklinowe kosze i donice oraz bawełniane, wełniane bądź lniane koce, zasłony i narzuty, które wprowadzą do wnętrza ciepło i przyjemny nastrój.

Przystrojone tkaniną lub piórami lustra o różnej wielkości ciekawie urozmaicą ściany. Do sypialni nadadzą się drewniane lub gliniane świeczniki, jak również baldachim, który z powodzeniem ozdobi łóżko. Z kolei krzesła w salonie przyciągną do siebie spojrzenia dzięki miłym w dotyku poduszkom czy lnianym pokrowcom.

Dla stylu boho charakterystyczne są także etniczne wzory, często przywodzące na myśl kulturę afrykańską, latynoamerykańską, indiańską czy arabską. Mogą się one pojawić na poszewkach i dywanach, a także przyjąć formę łapaczy snów lub makram.

We wnętrzach boho nie brakuje też suszonych czy ciętych kwiatów oraz roślin doniczkowych. Warto wprowadzić je do aranżacji, aby dodać jej przytulności i świeżości. Dodatkową zaletą tych dodatków jest to, że wpływają pozytywnie na samopoczucie człowieka.

Oświetlenie

O klimat zatroszczą się plecione klosze czy drewniane lampy inspirowane stylem vintage. W przypadku oświetlenia wiszącego możemy zaproponować nieosłonięte żarówki na sznurze jutowym lub konopnym, których zastosowanie niewątpliwie przyniesie interesujący efekt. Warto również zastanowić się nad wyborem nastrojowych kinkietów.

Sugerujemy zrezygnować z jednego punktu oświetleniowego, stosując zamiast niego kilka mniejszych, aby podkreślić właściwą dla boho atmosferę. Barwa światła to również istotny aspekt – doskonale sprawdzą się żółte lub pomarańczowe żarówki.

Kilka słów podsumowania

Styl boho możemy rozpoznać między innymi dzięki wykorzystaniu:

  • delikatnej kolorystyki jako bazy dla wyrazistszych akcentów,
  • materiałów przywodzących na myśl naturę,
  • wzorów i ozdób nawiązujących do odległych kultur,
  • wszelkiego rodzaju dodatków roślinnych,
  • ciepłego światła w kilku punktach pomieszczenia.

Decydując się na urządzenie swoich wnętrz w duchu tego nurtu, pamiętaj o wartości, jaką ma dla niego swobodne działanie. Jeśli chcesz, aby aranżacja odzwierciedlała Twój charakter, styl boho na pewno Ci na to pozwoli.

rattanowy, podwieszany fotel

Projekty wnętrz z charakterem

Odkryj magię stylu boho w swoim wnętrzu! Nasz doświadczony projektant wnętrz MAZZANI zapewni profesjonalne projektowanie i aranżację wnętrz w stylu boho. Przywróć harmonię i unikatowy charakter swojemu mieszkaniu dzięki naszemu ekspertowi – Twój projekt boho stanie się rzeczywistością. Skorzystaj z naszych usług projektowania i przekształć swoje mieszkanie w prawdziwe dzieło sztuki boho. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Czym charakteryzuje się styl boho?

Styl boho stawia na przytulność oraz aranżacyjną wolność, dzięki której wnętrze nabiera niezobowiązującego charakteru. Ponadto ten nurt sympatyzuje z naturalnymi materiałami, nieszablonowymi rozwiązaniami, a także nawiązaniami do innych kultur. Eklektyzm tej estetyki nie oznacza jednak, że w tak urządzonych wnętrzach panuje chaos – wręcz przeciwnie, wszystkie elementy aranżacji powinny komponować się ze sobą w spójną całość. 

Czy zieleń nada się do aranżacji w stylu boho?

Jeżeli odpowiednio dobierzesz jej odcień, ta barwa sprawdzi się doskonale w tego rodzaju wnętrzu. Do stylu boho najbardziej pasuje butelkowa oraz trawiasta zieleń, którą możesz zastosować na ścianach. Przywiązanie do natury uwydatnią również rośliny. 

Nurt boho a materiały – co wybrać?

Proponujemy zdecydować się na naturalne surowce – drewno, wiklinę, rattan, len czy bawełnę. Jasne odcienie drewna spotyka się na meblach, natomiast pozostałe wymienione materiały bardzo często przyjmują postać dodatków. Elementy gliniane również należą do ich grona.

Jakie dekoracje pasują do wnętrza w stylu boho?

Na wyróżnienie zasługują między innymi lustra, wiklinowe kosze czy dodające przytulności poduszki, narzuty i koce. Warto pamiętać także o dodatkach właściwych dla innych kultur – jako przykład możemy podać makramy i łapacze snów. Nieodzowną częścią takiej aranżacji, są też rośliny, zarówno zielone, jak i cięte czy suszone.