szałwiowa ściana, fotel, stolik, książki
11
kwi

Szałwiowy w Twoim domu 

Jednym z chętniej wybieranych kolorów do wnętrz mieszkań czy domów, jest szałwia – odcień zieleni. Wynika to przede wszystkim z jego uspokajającego działania, przyjemnej dla oczu barwy i neutralności, która pozwala mu łączyć się z wieloma kolorami oraz wpasować się do wnętrz. Zastanawiasz się, w jaki sposób ożywić i ocieplić mieszkanie? Jak zaaranżować wnętrze, by przebywało się w nim przyjemnie? Szałwia może pomóc osiągnąć oczekiwane efekty! 

Znaczenie koloru szałwiowego 

W psychologii kolor szałwii uznawany jest za pozytywnie wpływający na zachowanie człowieka.  

Z racji swojej delikatności i neutralności działa kojąco, uspokajająco, a także wyciszająco. Pozwala się zrelaksować, sprzyja dobremu samopoczuciu oraz odpoczynkowi. Ze względu na swoje właściwości, jest to kolor polecany do aranżacji wnętrz, w szczególności sypialni. Niemniej dobrze sprawdzi się również w innych pomieszczeniach. 

łóżko z szałwiowym nakryciem

Z czym warto łączyć szałwię? 

Kolor szałwiowy cieszy się sporą popularnością przede wszystkim wśród miłośników zieleni. Stanowi on doskonałą wręcz alternatywę dla butelkowego odcienia tej barwy, mięty czy szmaragdu.  

Jest kolorem neutralnym, do którego idealnie pasują zarówno barwy chłodne, jak i ciepłe. To, z jakimi odcieniami się ją zestawi, zależy oczywiście od projektanta wnętrz i osoby, do której pomieszczenie należy. Jednak w wielu połączeniach odnajdzie się świetnie. Chociaż mogłoby się wydawać inaczej, jest to kolor bardzo uniwersalny. Szałwia to swego rodzaju połączenie zieleni z kolorem srebra, co pozwala osiągnąć efekt pasteli. W związku z tym, bardzo korzystne byłoby dobranie do szałwii innych pastelowych barw. Przede wszystkim warto postawić na pudrowy róż, z którym kolor ten mógłby stworzyć wyśmienite wnętrze w stylu glamour. 

Należy również pamiętać, że kolor szałwiowy harmonizuje się z naturą, toteż wszelkie kolory ziemi, w tym brązy i beże, idealnie sprawdzą się w zestawieniu z nim. Style boho, rustykalny czy skandynawski, mogą jedynie skorzystać na zastosowaniu szałwii. 

W połączeniu z intensywniejszymi kolorami, w tym pomarańczą, bordo, czernią, delikatna szałwia również będzie się prezentować efektownie. Wnętrze zyska dzięki temu charakteru i nabierze wyrazu. Styl eklektyczny, w którym każdy według własnych upodobań dobiera barwy do wnętrz, może pozwolić szałwii zabłysnąć wśród innych kolorów. W końcu może ona służyć zarówno jako baza, jak i urozmaicenie, dopełnienie całości. 

szałwiowa kanapa, fotel, stolik, książki

Salon w kolorze szałwii 

Szałwia, podobnie jak kolor biały, z którym swoją drogą doskonale współgra, może stanowić doskonałą bazę pod wystrój całego salonu. Dzięki swojej uniwersalności wpasuje się do wielu stylów aranżacyjnych i będzie stanowić świetne tło dla mebli. Może jednak pojawić się w formie samego wyposażenia: mebli i dodatków, w tym: 

  • wazonów, 
  • donic z kwiatami, 
  • sztukaterii, 
  • ram na obrazy/zdjęcia, 
  • zegarów, 
  • obrusów, 
  • zasłon, 
  • kloszy lamp. 

Wcale nie trzeba od razu wprowadzać szałwii w większych elementach, w dużej ilości. Aby osiągnąć oczekiwane efekty, ożywić wnętrze, dodać mu charakteru, wystarczy również wprowadzenie tego koloru poprzez same dodatki, które mogą dopełnić aranżację. 

Kuchnia w kolorze szałwii 

Szałwia to kolor, który może wpłynąć na poczucie przestronności i dodać lekkości. Zastosowanie tego koloru w kuchni z pewnością będzie niebanalne i pozwoli osiągnąć wyjątkowy i niespotykany efekt. Ciekawe mogą okazać się płytki na ścianach w kolorze szałwii, fronty szafek, blat lub same obicia dla krzeseł. Szałwia nawet w większej ilości nie będzie przytłaczać i nie zdominuje wnętrza, za to pięknie się w nie wpasuje. Dodatki również będą dobrym rozwiązaniem: misy, zasłony, wazony, naczynia. Nawet zastawa stołowa w kolorze szałwiowym może zrobić niemałe wrażenie. 

kuchnia w kolorze szałwii

Sypialnia w kolorze szałwii 

Mało który kolor tak świetnie nadaje się do sypialni, jak właśnie szałwiowy. Ze względu na swoje uspokajające działanie, jest to wręcz idealny wybór. Ociepli i ożywi wnętrze, doda mu lekkości, optycznie powiększy przestrzeń, a jednocześnie stworzy przyjemną, doskonałą dla relaksu i snu atmosferę. Tu również można zastosować szałwię jako kolor bazowy dla ścian czy dodatków. W obu formach sprawdzi się świetnie i spełni swoją rolę. Wystrój mieszkania jest bardzo ważny. Spędzamy w tym miejscu ogrom czasu, musimy czuć się w nim dobrze. Wnętrze mieszkania czy domu, powinno oddawać to kim jesteśmy i co lubimy.  

Twój dom, Twoja oaza spokoju, nasza specjalność

Przed aranżacją pomieszczeń, warto jest skonsultować się ze specjalistami, którzy dzięki swojemu doświadczeniu będą w stanie odpowiednio doradzić. Takie usługi świadczy firma MAZZANI, nasi architekci chętnie pomogą w projektowaniu pojedynczych pomieszczeń, jak i całego mieszkania. 

Pytania naszych klientów:

Jak wygląda kolor szałwiowy?

Kolor szałwiowy zalicza się do pasteli. Jest to odcień zieleni wymieszany z szarością i błękitem. Oscyluje on na granicy pomiędzy tonami ciepłymi i chłodnymi, zatem jest to kolor neutralny i uniwersalny. 

Co oznacza kolor szałwiowy?

Każdy kolor ma swoje znaczenie. Szałwia zalicza się do barw ziemi, z tego względu powiązana jest z naturalnością, oznacza życie i nadzieję. Można to świetnie przełożyć na jej zastosowanie. Kolor szałwiowy potrafi ożywić wnętrza i dodać im wyrazu.