ogród zimowy
21
sty

Kilka wskazówek

Jadalnia zaaranżowana w ogrodzie zimowym jest bez wątpienia doskonałym pomysłem. Jadalnia współcześnie nie pełni już tylko funkcji pomieszczenia, w którym spożywa się posiłki. Obecnie jest ona również przestrzenią towarzyską. Ogród zimowy doskonale sprawdzi się jako takie pomieszczenie. W jaki sposób urządzić jadalnię w ogrodzie zimowym? Zapraszamy do zapoznania się z krótkim poradnikiem, który przygotowaliśmy dla Was wraz z naszymi ekspertami. 

Zalety przestrzeni jadalnej w ogrodzie zimowym 

Ogród zimowy zaaranżowany na jadalnię jest świetnym sposobem urządzenia tejże przestrzeni. Dlaczego? Oto kilka najważniejszych powodów, dla których warto ten pomysł wykorzystać: 

  • Obcowanie z naturą – rośliny znajdujące się dookoła oraz te wewnątrz pomieszczenia wpływają korzystnie na wyciszenie i relaks, a dodatkowo poprawiają nastrój mieszkańców. Nawet jesienią oraz zimą możesz poczuć bliskość natury nie marznąc przy tym. 
  • Przyjemna atmosfera – jak już zostało wspomniane, obcowanie z roślinnością poprawia nastrój każdego. Tak samo jest w przypadku żywych kwiatów w domu oraz w ogrodzie zimowym. Warto jest więc zaaranżować jadalnie właśnie w tym miejscu. 
  • Oryginalność – pomieszczenie jadalne w ogrodzie zimowym jest niecodziennym pomysłem, który potrafi zaskoczyć wszystkich. W pomieszczeniu tym jest również jaśniej niż w innych, dlatego posiłki w nim spożywane będą lepiej smakować. 
jadalnia w ogrodzie zimowym

Najważniejsze zasady aranżacyjne 

Stworzenie przestrzeni jadalnej w ogrodzie zimowym jest swego rodzaju wyzwaniem. Mamy tu na myśli przede wszystkim odpowiednie uszczelnienie i ocieplenie konstrukcji oraz jej ogrzanie. Oprócz tego należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach, które wpłyną na komfortowe użytkowanie tej przestrzeni. 

  • Styl. Ogród zimowy należy traktować jako pełnoprawne pomieszczenie naszego domu. Warto jest więc zadbać o jego styl, który powinien być spójny z pozostałymi przestrzeniami domu. 
  • Funkcjonalność. Ogród zimowy nie jest jedynie ozdobą, ale także dodatkowym pomieszczeniem, dlatego powinno się zadbać o jego funkcjonalność. Urządzając jadalnię w tym pomieszczeniu należy kierować się takimi samymi zasadami, jak w przypadku urządzania jej we wnętrzu domu. Pamiętać trzeba o odpowiednio dużym stole, wygodnych krzesłach oraz o zachowaniu właściwej ilości miejsca pozwalającego na swobodne przesuwanie krzeseł i przemieszczanie się po pomieszczeniu. 
  • Materiały. Różne rodzaje roślin inaczej wpływają na wilgotność powietrza. Dlatego wybierając meble do swojej jadalni w ogrodzie zimowym musisz brać to ten aspekt pod uwagę. Jeżeli posiadasz rośliny wymagające sporej wilgotności, to wybierz meble i dodatki wykonane z takich materiałów, które będą na nią odporne. 
  • Dodatki. Tak jak w przypadku jadalni wewnątrz domu, tak i tej w ogrodzie zimowym, nie możemy zapomnieć o dodatkach. Różnego rodzaju ozdoby i akcesoria sprawiają, że aranżacja naszego wnętrza staje się kompletna. Dodatków nie musi być ich dużo, nie muszą być również okazałe, aby świetnie dopełniały całość. Postaw na wazoniki z kwiatami na stole, podkładki pod talerze oraz dekoracje ścian. 

Jakie meble sprawdzą się najlepiej w tym pomieszczeniu? 

Wybór mebli do jadalni urządzonej w ogrodzie zimowym zależy przede wszystkim od tego, w jakim stylu chcesz ją zaaranżować, a także od tego, czy będziesz z niej korzystać przez cały rok, czy tylko sezonowo. Doskonałym wyborem do takiego pomieszczenia są meble ogrodowe oraz klasyczne, domowe meble do jadalni. Najważniejszym elementem każdej jadalni jest stół. Dlatego też, podstawą jest wybór na tyle dużego stołu, by każdy z domowników mógł z niego swobodnie korzystać. Kolejnym ważnym elementem są krzesła, muszą być one przede wszystkim wygodne. Dodatkowe i okazałe dekoracje ścian czy sufitów nie są koniecznością, ponieważ rośliny znajdujące się w ogrodzie zimowym same w sobie są już ozdobą. 

O czym warto jeszcze pamiętać? 

Aranżacja jadalni w ogrodzie zimowym nie różni się wiele od urządzania wnętrz w pomieszczeniach. Należy pamiętać przede wszystkim o tym, aby konstrukcja ogrodu była szczelna i stabilna. Dzięki temu nawet w czasie zimy będzie można spożywać w nim posiłki, czy po prostu spędzać czas w miłym towarzystwie, nie marznąc przy tym. Ważne jest również, aby styl tak zaaranżowanej przestrzeni był spójny z pozostałymi częściami domu. Nie można zapomnieć również o nastrojowym oświetleniu. Odpowiednio dobrane źródło światła zadba o właściwą atmosferę w jadali urządzonej w ogrodzie zimowym. 

Stórz unikalne wnętrze razem z nami

Pomysłów dotyczących urządzenia jadalni w ogrodzie zimowym jest naprawdę bardzo dużo. Tak urządzone pomieszczenie jest z pewnością nietuzinkowym pomysłem, który wywoła zachwyt u wszystkich Twoich gości. Jeśli w dalszym ciągu masz wątpliwości, zapraszamy do kontaktu! MAZZANI to doświadczony zespół projektantów wnętrz realizujący stacjonarne projekty w Warszawie i okolicy, współpracujący także online na terenie całej Polski.