jadalnia z ledowych podwieszanym sufitem
20
sty

Jadalnia w naszych wnętrzach

Jak sprawić, aby nasza jadalnia stała się pomieszczeniem, w którym będziemy czuć się dobrze? Po pierwsze powinno być to wnętrze urządzone według naszego gustu. Warto jednak pamiętać o kilku praktycznych zasadach, dzięki którym nasza jadalnia oprócz satysfakcjonującego wizualnego efektu będzie także funkcjonalna. Jak to zrobić i na co zwracać uwagę? Zapraszamy do lektury niniejszego artykułu. 

ładna jadalnia

Na co zwrócić uwagę? 

W najczęstszych przypadkach jadalnia jest częścią innego pomieszczenia, np. kuchni lub salonu. Jako osobne pomieszczenie jest swego rodzaju luksusem, na który niewiele osób może sobie pozwolić. Jest to spowodowane między innymi brakiem miejsca w mieszkaniu lub domu na zaaranżowanie osobnej jadalni. Poniżej przedstawiamy kilka zasad, które sprawi, że planowanie i urządzanie wnętrza jadalnego będzie proste oraz przyjemne. 

Wymiary 

Jeżeli Twoja jadalnia jest pomieszczeniem przestronnym, to idealnie sprawdzi się w niej duży stół wraz z kompletem krzeseł. W przypadku jadalni o mniejszym metrażu doskonałym wyborem będzie rozkładany stół z krzesłami, które w całości można pod nim schować. Co zrobić, gdy jesteśmy właścicielami niewielkiej jadalni? W tym wypadku trzeba będzie trochę pokombinować. Dobrym rozwiązaniem może być dopasowanie stołu nie tylko pod względem wielkości, ale również funkcjonalności oraz kształtu. Idealnie sprawdzi się tu mebel posiadający możliwość rozkładania blatu oraz regulowania jego wysokości. 

jadalnia

Miejsce 

Lokalizacja ma dość duże znaczenie w przypadku aranżacji naszego wnętrza. Jeżeli jadalnia będzie osobnym pomieszczeniem, to nasze aranżacyjne pole manewru jest naprawdę duże. Jeśli zaś jadalnia będzie częścią kuchni lub salonu, to wtedy jej styl musi zostać dopasowany do tego w jakim zaaranżowane jest pomieszczenie bazowe. 

Styl 

Jak już wyżej zostało wspomniane – jeżeli jadalnia jest częścią kuchni lub salonu to jedynym najlepszym rozwiązaniem będzie dopasowanie jej stylu pod styl tego pomieszczenia. W przeciwnym wypadku może powstać chaos aranżacyjny, który będzie tym bardziej widoczny, im mniejsza będzie przestrzeń. Jeśli zaś nasza jadalnia jest osobnym pomieszczeniem, to zyskujemy swobodę i większe możliwości. Warto jednak pamiętać o zachowaniu spójności wszystkich pomieszczeń w naszym domu pod względem stylu. 

mała jadalnia przy otwartej kuchni

Meble 

Podstawą, która musi znaleźć się w każdej jadalni bez względu na jej metraż jest wygodny stół oraz krzesła. Rozmiar stołu powinien zależeć od liczby osób, które na co dzień będą z niego korzystać. W przypadku małej jadalni warto jest postawić na minimalną ilość mebli, ale za to skupić się na ich funkcjonalności i wygodzie. 

Oświetlenie 

Kolejnym ważnym elementem jadalni, którego nie można pominąć jest oświetlenie. Nawet w najmniejszym rozmiarowo pomieszczeniu powinno znaleźć się przynajmniej jedno źródło światła. Najlepiej, aby było ono umieszczone nad stołem. Źródło światła powinno być dopasowane tak, aby nie raziło w oczy, a jednocześnie dokładnie oświetlało stół. Oświetlenie powinno być zamontowane również na odpowiedniej wysokości, tak aby nie przeszkadzało w siedzeniu przy stole i spożywaniu posiłków. 

Dodatki i akcesoria 

Równie ważne jak meble i oświetlenie są dodatki i akcesoria. Nadają one stylu i charakteru dla naszego pomieszczenia, a także wprowadzają przyjemną atmosferę. Wszystko to wpływa na zdecydowanie przyjemniejsze spożywanie posiłków i spędzanie czasu w jadalni Ciekawymi dodatkami do pomieszczenia jadalnego mogą być podkładki pod talerze, koszyczek na pieczywo, solniczki, pieprzniczki, cukierniczki czy pojemnik na sztućce. 

O tym nie możesz zapomnieć 

Jeżeli chcesz, by Twoja jadalnia była pomieszczeniem udanym, funkcjonalnym i estetycznym to musisz pamiętać o trzech najważniejszych aspektach: wielkość stołu, orientacja stołu oraz materiały. W przypadku pierwszej kwestii najbardziej uniwersalny, jest stół prostokątny. Aby wybrać stół idealny pamiętaj, że jego wielkość musi być uzależniona przede wszystkim od ilość osób, które będą przy nim zasiadać. Przykładowo, w przypadku dwóch osób, mebel o minimalnych wymiarach powinien posiadać 60 x 80 cm, dla 4 osób to 80 x 120 cm, zaś dla 6 osób, najlepszym stołem będzie ten o wymiarach 80 x 140 cm. 

Ustawienie stołu ma dość duże znaczenie podczas aranżacji jadalni. Jeżeli mebel ustawimy od strony północnej, to musimy się liczyć z doświetleniem go przez praktycznie cały dzień. Ustawienie stołu od strony południowej lub południowo-zachodniej zapewni nam doskonałe naturalne oświetlenie. Jak wiadomo, naturalne doświetlenie wpływa również na dobrą i korzystną atmosferę przy stole. 

Ostatnią kwestią, o której trzeba wspomnieć są materiały. Od doboru materiałów zależy nie tylko swoboda z korzystania z poszczególnych elementów, ale także atmosfera panująca w pomieszczeniu. I tak, gdy zdecydujesz się np. na płytki podłogowe lub panele, będziesz musiał / musiała liczyć się z tym, aby nie przesuwać stołem oraz krzesłami, gdyż może to zniszczyć warstwę podłogi. 

Jadalnia połączona z kuchnią 

Aranżacja jadalni w kuchni jest dość prostym zabiegiem. W pierwszej kolejności wystarczy wydzielić miejsce, w którym ustawiony zostanie stół z krzesłami lub ławą. Postaraj się osiągnąć harmonijny efekt poprzez dobór mebli i dodatków tak, aby pasowały stylistycznie do pozostałej części kuchni. Dzięki harmonii stylistycznej całość będzie wyglądała schludnie i naturalnie przez co korzystanie z kuchni połączonej z jadalnią będzie przyjemne. 

Jadalnia o niewielkim metrażu – o czym trzeba pamiętać 

Jeżeli jesteś właścicielem lub właścicielką małego pomieszczenia jadalnego w bloku, to oprócz małych mebli musisz wziąć pod uwagę jeszcze kilka innych kwestii. Stylistyka mebli do małych wnętrz powinna charakteryzować się prostotą i lekkością. Warto jest zrezygnować z ciężkich mebli ze zdobieniami, ponieważ zabiorą nam dodatkową przestrzeń. Kolejną kwestią jest liczba elementów w pomieszczeniu. Im mniejsze wnętrze, tym mniej rzeczy powinno się w nim znajdować. W jadalni najlepszym wyjściem jest ograniczenie się do funkcjonalnego stołu i krzeseł do kompletu. Do małych wnętrz warto jest wykorzystywać jasną paletę barw, ponieważ kolory w niej zawarte dodają pomieszczeniu świeżości oraz lekkości, a także optycznie je powiększają. Powinno się również skupić na neutralnych i delikatnych wzorach, tak aby nie przytłoczyć wnętrza. Dostosuj właściwie swoją przestrzeń. Zamiast rozglądania się tylko za małymi meblami spróbuj skupić swoją uwagę na tych większych, ale funkcjonalnych. Przykładem takiego mebla może być rozkładany stół. Kolejną ważną kwestią podczas aranżacji małej jadalni jest również oświetlenie. Ma ono wpływ na to jaka atmosfera będzie w niej panować oraz na to jak się będzie w niej spędzać czas. Ponadto doświetla stół, co jest niezmiernie ważne podczas spożywania posiłków. 

Ciesz się pięknem Twojego domu

Bez względu na wielkość pomieszczenia pamiętaj o tym, aby wszystkie meble i dodatki były przede wszystkim funkcjonalne i dopasowane pod względem stylu do pozostałych. Jeśli potrzebujesz pomocy, nie jesteś pewny, co najlepiej spełni Twoje oczekiwania – skontaktuj się z zespołem MAZZANI. Stworzymy indywidualny, oryginalny projekt Twoich wnętrz, który będzie przyjemną przestrzenią dla wszystkich domowników.