Wykończenia z surowego drewna
16
paź

Połączenie wiejskiego uroku z nowoczesnym stylem

Adaptacja tego stylu powstała dzięki poszukiwaniom estetyki oddającej przyjemny oraz urokliwy klimat wiejskich chatek, który w połączeniu z modernistycznymi dodatkami może być usytuowany w dzisiejszych trendach. Wydawać się może, że ze spojenie tych dwóch elementów jest ciężkie, lecz to tylko pozory. Surowe wykończenia w towarzystwie naturalnych materiałów oraz ziemistej kolorystyki oddają estetykę minimalistyczną i przy doborze takich składników uzyskujemy wnętrze, które idealnie odpowiada współczesnej stylistyce. Modern rustic to otwarte przestrzenie z dodatkami nowoczesnego wyposażenia, akcenty skupione na detalach architektonicznych oraz płynne przejścia z zewnątrz do wewnątrz. Stylistyka przypadnie do gustu miłośnikom elegancji i ponadczasowej aranżacji z najwyższej jakości materiałami we wnętrzach. A co więcej charakteryzuje tej styl?

Marmurowe posadzki w salonie

Materiały, materiały…

Głównym elementem stylu modern rustic jest odpowiedni dobór surowców. Powinny być one wyselekcjonowane w sposób surowy oraz zgrabnie dopasowany do siebie. Stylistyka rustykalna wykorzystuje zestawienie przeróżnych tekstur. Takimi przykładami mogą być wykończenia surowego drewna z widocznymi na nim pęknięciami oraz usłojeniem, kamienne powierzchnie w przeważającej dominacji ceglanej ściany. Wymienione elementy stanowią podstawę do aranżacji wnętrz w tej estetyce oraz są doskonałym tłem dla innych dodatków wyposażenia. Zachowując tradycje rustykalną uzupełnioną o nowoczesne wstawki, ważne jest, żeby wybrać materiały najwyższej jakości, które będą mogły towarzyszyć nam w mieszkaniu przez długie lata i nie zmienią swojego wyglądu przez upływający czas. Alternatywną kwestią dla kamienia, który nie jest żadną ujmą w wystroju domu, są płyty wielkoformatowe. Ich wzorce doskonale nawiązują do piaskowców, granitów czy marmuru. Innym rozwiązaniem, bardziej praktycznym, w pomieszczeniach takich jak łazienka czy podłoga w kuchni jest zamiana naturalnego drewna na gresy lub spieki. Dzięki najnowszym technologiom odniesiemy wrażenie, że płytki nie tylko wyglądają jak deski, ale również ich tekstura jest na najwyższym poziomie i w odczuciu są niemalże takie same.

Recepta na naturalność

Modern rustic to styl, który skupia się na pięknie w niedoskonałości. W szczególności do czynienia mamy z takim zjawiskiem w sytuacjach, kiedy starym budynkom nadaje się drugie życie i są przekształcane z duchem nowoczesności. Chodzi o elementy architektoniczne takie jak:

 • drewniane belki,
 • ceglane ściany,
 • nadproża,
 • sklepienia.

Podkreśla się, aby uwypuklić ich tradycyjne przeznaczenie i skupić się na rustykalnych korzeniach tworzenia wnętrz. Odwracając historię i przenosząc się do nowoczesnych pomieszczeń, tutaj korzysta się z materiałów pochodzących z recyklingu, na przykład stare drewno lub cegła pochodząca z rozbioru innego budynku. Taki zabieg stosuje się nie tylko po to, żeby podążać za ekologią, ale też po to, aby nie tracić zbędnych materiałów do wytworzenia pięknych pomieszczeń. Takie surowce, które mają już zapisaną swoją przeszłość, nadają wnętrzom dodatkowej elegancji oraz szlachetności.

Innym ważnym elementem w stylu rustykalnym jest zacieranie granicy w tym, co na zewnątrz i tym, co w środku. Polega to na tym, że jeśli decydujemy się na aranżacje wnętrz w takim stylu, powinniśmy skupić się na wyposażeniu domu w duże okna oraz przeszklenia, które spowodują, że nie tylko uzyskamy jasność pomieszczeń, ale też będziemy mogli swobodnie delektować się tym, co daje nam natura, czyli pięknymi widokami i krajobrazami. Zwiększony dostęp do światła znacznie polepszy nasze samopoczucie, gdy będziemy przebywać w domu oraz pozwoli na wytworzenie swojego rodzaju symbiozy naszego mieszkania z otaczającym go środowiskiem.

Dodatki w pastelowych barwach

Spokojne kolory

Kolorystyka, jaka panuje w modern rustic, to przede wszystkim barwy skupione na naturalnej i ciepłej tonacji tak, aby oddać przytulność wszystkich możliwych pomieszczeń. Łagodność oraz subtelność aranżacji są definiowane poprzez stonowaną kolorystykę. Tłem dla takich kolorów jest wykorzystanie naturalnych materiałów, które zostały wspomniane wcześniej: odcienie drewna, kamienia lub podkreślenie cegły. Uzupełnieniem palety barw w tej estetyce są:

 • złamane biele,
 • beż,
 • brązy,
 • błękity,
 • pudrowe róże.

Mocniejszym i przełamującym akcentem wpasowującym się w rustykalne wnętrza będą dodatki w wyrazistym i mocnym kolorze:

 • terakoty,
 • pomarańczowej ochry,
 • butelkowej zieleni,
 • zgaszonej żółci.

Minimalistyczne dodatki

Ostatnim zaś kluczowym elementem w aranżacji wnętrz w stylistyce nowoczesnego rustykalizmu są detale. Tutaj musimy skupić się przede wszystkim na tym, jak można połączyć starsze elementy dekoracyjne z tymi nowymi. Zadbajmy o wyposażanie, które będzie minimalistyczne w swoich wymogach oraz pamiętajmy, że mnogość elementów w tej estetyce nie należy do szanowanej kwestii. A więc jakie dodatki możemy wykorzystać, aby upiększyć nasze wnętrza? Rustykalny stół drewniany z pasującymi do niego krzesłami to świetny wybór na przykład do części jadalnej naszego mieszkania. Żeby wypełnić samotną i surową ścianę, możemy ustawić koło niej designerską lampę, która spowoduje wypełnienie przestrzeni. Jeśli chodzi o meble, na których będziemy spędzać każdą wolną chwilę skupiając się na odpoczynku w domu, powinniśmy wybrać takie, które mają naturalne kolory oraz tkaniny. Podłogi możemy udekorować wszelkiego typu dywanami. Od tych miękkich do jutowych. Idealnym dodatkiem będą również lniane zasłony i elementy ceramiczne wypełniające zgrabnie przestrzeń naszego domu. Jakie wykończenia wybrać, aby spełnić zachcianki modern rustic? Postawmy na metalowe szlify oraz armaturę najlepiej w kolorach miedzi, brązu czy postarzanego złota.

salon w jasnych kolorach

Odkryj potencjał swoich wnętrz z nami

Jeśli Twoje wyobrażenia o wnętrzu to wygoda, przytulność i nowoczesność w połączeniu z dyskretnym luksusem – stylistyka modern rustic jest odpowiednia dla Ciebie! Nasza firma MAZZANI to profesjonalni architekci, którzy pomogą Ci zaaranżować wnętrza w tej stylistyce z zachowaniem wszystkich detali, które nam przedstawisz. Stwórzmy razem nowe, komfortowe i funkcjonalne miejsce, z którego nigdy nie będziesz chciał wyjść! Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jakie kolory wybrać w modern rustic?

Ta stylistyka stawia na kolory ziemi. Stonowane barwy takie jak: brąz, beż, złamana biel, ale także błękit, butelkowa zieleń czy akcenty pomarańczowe, ochry lub terakoty. 

Jakie dodatki do modern rustic?

Przede wszystkim nie można przesadzić z detalami. Drewniany stół z krzesłami, designerskie lampy ustawione pod ścianami, dywany czy elementy ceramiczne to wszystkie rzeczy, które mogą znaleźć się w pomieszczeniach.

Które materiały wybrać przy modern rustic?

Postaw na naturalność. Surowce takie jak drewno czy kamień idealnie komponują się z dodatkami w rustykalnej stylistyce.