salon w stylu nowoczesnym
03
paź

Styl nowoczesny – ogólna charakterystyka

Styl nowoczesny cieszy się dużą popularnością. Jego najbardziej charakterystyczne cechy to minimalizm, prostota i funkcjonalność. Nurt ten zapewnia harmonię przestrzeni oraz stwarza warunki do odpoczynku. Na pierwszy plan wysuwają się walory użytkowe i praktyczne. Pomieszczenia urządzone w tym stylu są pozbawione zbędnych dekoracji i bibelotów, a zarazem cechuje je wyrafinowana elegancja. Kształtowanie stylu nowoczesnego trwało przez kilka dekad. Stanowił on swego rodzaju sprzeciw wobec przepychu, jaki panował w XIX w.

nowoczesne meble w salonie

Najważniejsze wyznaczniki nowoczesnej estetyki

Wśród najistotniejszych cech projektów w nowoczesnym nurcie trzeba wymienić:

 • funkcjonalność,
 • minimalizm,
 • potęgowanie wrażenia większej przestronności pomieszczenia,
 • zachowanie odpowiednich proporcji pomiędzy elementami stylu,
 • stosowanie zdobień w sposób wyważony – styl nowoczesny nie lubi zbytniego przepychu,
 • wzorowanie się na tych samych motywach przy aranżacji różnych pomieszczeń, stosowanie tych samych faktur czy barw w różnych pokojach,
 • zastosowanie prostych form mebli czy dodatków,
 • optyczne powiększanie pomieszczeń na zasadzie stosowania jasnych barw, luster, odpowiedniego oświetlenia czy rozmieszczania okien,
 • wykorzystywanie odpowiednich materiałów, jak np. płytek ceglanych i ceramicznych, stali nierdzewnej, żywicy epoksydowej czy betonu dekoracyjnego – stosowanego też w stylu industrialnym,
 • stosowanie wąskiej palety barw, 3-4 główne kolory,
 • ład panujący we wszystkich elementach stylu, brak miejsca na chaos i przypadkowe ustawienia,
 • stosowanie wygodnych mebli, dających poczucie komfortu.
podświetlana ściana za telewizorem

 Nowoczesna kolorystyka pomieszczeń

W mieszkaniach urządzonych w nowoczesnym charakterze królują kolory stonowane i klasyczne, jak biel, beże, szarości, popiele, antracyt i czerń. Zwykle występują one jako barwy bazowe, a do nich można dołożyć inne, bardziej wyraziste czy soczyste, np. turkus. Wnętrze powinno być raczej stonowane. Unika się stosowania barw wyrazistych jako elementów bazowych. Liczy się tutaj elegancja, a wnętrza nawiązują do minimalizmu. Wszystkie elementy składają się w spójną całość, tworząc ład i harmonię. Wnętrza sprawiają wrażenie uporządkowanych i zarazem eleganckich. Ważne jest, że nie trzeba całkowicie rezygnować ze zdobień i dekoracji, ale stosować je z umiarem i nie przesadzać.

Funkcjonalność w nowoczesnym wydaniu

Meble charakteryzują się prostotą form i bazują na geometrycznych kształtach. Ponadto powinny być funkcjonalne. Meble kolorystycznie powinny pasować do podłogi, dobrze jest wybrać taki sam gatunek drewna – w przypadku drewnianej podłogi. Istotnym elementem jest miejsce do przechowywania, np. w kuchni. Dlatego styl ten charakteryzuje duża liczba schowków, co ułatwia codzienne funkcjonowanie. Ciekawym aspektem nurtu nowoczesnego jest też łączenie kuchni z salonem w formie tzw. aneksu kuchennego.

sypialnia w stylu nowoczesnym

Podstawa wnętrza – podłoga w nurcie nowoczesnym

Warto postawić na naturalne drewno lub jego imitację. Sprawi to, że mieszkanie stanie się bardziej przytulne. Drewno jest materiałem uniwersalnym i znajduje zastosowanie także w stylu nowoczesnym. Dobrze jest zacząć od podłogi i wybrać odpowiedni parkiet, najlepiej dębowy. Jest on materiałem wysokiej jakości, bardzo wytrzymałym, a jednocześnie posiada naturalny ciepły kolor. Można zdecydować się na wersję bieloną – jaśniejszą, lub przyciemnianą, która sprawi, że wnętrze nabierze charakteru.

Wymarzony, nowoczesny projekt

Pragniesz nowoczesnego wnętrza, które podbije Twoją osobowość i styl życia? Nasz doświadczony architekt wnętrz z firmy MAZZANI może spełnić Twoje marzenia o nowoczesnym mieszkaniu. Dzięki naszemu projektowaniu wnętrz, stworzysz harmonijną i funkcjonalną przestrzeń, łączącą minimalistyczny design z komfortem. Pozwól nam pomóc Ci w urządzeniu mieszkania, które odzwierciedli najnowsze trendy i sprawi, że poczujesz się jak w swoim wymarzonym nowoczesnym oazie. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Czym charakteryzuje się styl nowoczesny?

Nowoczesne projekty wyróżnia głównie minimalizm, proste formy, bazowanie na kilku podstawowych kolorach, takich jak beż, biel, popiel, czerń. 

Jak urządzić salon w stylu nowoczesnym?

Najlepiej wprowadzić do salonu małą ilość mebli i dodatków, które stworzą ze sobą oraz z wnętrzem spójną całość, a do tego ułatwią codzienne życie. Trzeba pamiętać, że styl nowoczesny bazuje na prostych kształtach i geometrycznych bryłach utrzymanych w odpowiednich proporcjach. 

Jakie materiały pasują do stylu nowoczesnego?

Dobrze sprawdzą się tutaj: drewno lub jego imitacje, jak np. dąb sonoma oraz takie materiały jak beton , żywica epoksydowa, płytki ceramiczne lub ceglane.