wyspa – kredens z wysuwanym stolikiem
13
kwi

Czym jest styl minimalistyczny?

Najważniejszą cechą stylu minimalistycznego jest prostota – próba ograniczenia zbędnych ozdobników i rozpraszających uwagę elementów. Nie znaczy to jednak, że jest to styl nieciekawy. Trzymanie się zasad minimalizmu stwarza szansę na stworzenie nowej jakości – przestrzeni jasnej, czystej, funkcjonalnej, ale przede wszystkim pięknej. Minimalistyczne wnętrze jest przemyślane i stwarza okazję do relaksu, co jest szczególnie istotne w kuchni, w której często jesteśmy rozproszeni i zabiegani. Minimalizm to styl dla osób poszukujących spokoju i harmonii we wnętrzu. Łączy się z ideą slow–life, czyli powolnego, uważnego życia, bycia tu i teraz.  

Jak wprowadzić minimalizm do kuchni? 

Minimalistyczny projekt wnętrza powinien opierać się przede wszystkim na odpowiednim użyciu materiałów i kolorów. Paleta barw powinna być prosta i spójna. Ściany kuchni w stylu minimalistycznym zazwyczaj malowane są na jasne kolory – odcienie bieli i beżu, nie jest to jednak niezbędna zasada. Najważniejsze, by nie przesadzić z kolorami – zbyt duża ich ilość może zniszczyć efekt. Malując ściany i fronty szafek, możemy zdecydować się na użycie tego samego koloru. Podłoga powinna być prosta i czysta. Jeśli chcemy położyć na niej kafle, warto zdecydować się na jednolite, duże płyty, ponieważ w minimalistycznej kuchni nie ma miejsca na wymyślne wzory.  

minimalistyczna, biała kuchnia

Proste formy 

Minimalistyczna kuchnia nie pozwala nam też na wprowadzanie zbyt wielu skomplikowanych form. Meble nie powinny być bogato zdobione. Możemy nawet zrezygnować z montowania uchwytów do szafek – w ten sposób zabudowa i ściana stworzą jedną, spójną całość. Jeśli mamy taką możliwość, całkowicie zrezygnujmy z górnej zabudowy. Dzięki takiemu zabiegowi cała aranżacja wyda się lżejsza. To rozwiązanie, szczególnie w połączeniu z jasną kolorystyką, powiększy optycznie pomieszczenie i sprawi, że będzie ono wyglądać na bardziej przestronne.  

Im mniej elementów rozpraszających uwagę, tym lepiej! Zlew, kran, piekarnik, mikrofalówka – wszystko powinno mieć jak najprostszą formę i być jednokolorowe, a najlepiej pasować do siebie nawzajem. W minimalistycznej kuchni świetnym rozwiązaniem będzie schowanie niektórych elementów w taki sposób, by były praktycznie niewidoczne. Możemy na przykład: 

  • ukryć mikrofalówkę w szafce, 
  • zabudować lodówkę, by wyglądała jak zwykła szafka kuchenna, 
  • zabudować zmywarki w podobny sposób, 
  • korzystać z szafek zamiast półek. 

Minimalistyczne materiały 

Efekt prostoty osiągniemy stosując nie tylko spójne kolory i odpowiednie formy. Równie istotne są materiały, z których wykonane są poszczególne elementy naszej kuchni. By kuchnia nie wyglądała tanio, powinniśmy zdecydować się na materiały dobrej jakości. To ważne, bo w prostej, jasnej przestrzeni nie znajdziemy zbyt wiele elementów dekoracyjnych, które odciągną uwagę od kiepsko wykonanych mebli. Ze stylem minimalistycznym świetnie grają wszelkie naturalne materiały o jednolitym kolorze, na przykład drewno. Popularnym rozwiązaniem jest także beton, szkło i cement. 

minimalistyczna kuchnia bez szafek

Dodatki 

W żadnym minimalistycznym wnętrzu nie powinno znaleźć się zbyt wiele dodatków, jednak kuchnia bez żadnych ozdób może sprawiać wrażenie niedokończonej. Chcąc nadać kuchni oryginalności, decydując się na styl minimalistyczny, powinniśmy zrezygnować z tradycyjnych dodatków, takich jak: 

  • zasłony,  
  • obrazy, 
  • szpargały na półkach.  

Spróbujmy za to operować nowoczesnymi formami mebli. Designerskie krzesła nie zaburzą harmonii pomieszczenia, ale sprawią, że projekt wnętrza wyda się bardziej interesujący. Podobnie z formą kranów i wyglądem zlewozmywaka – choć lepiej nie eksperymentować z kolorami, możemy nadać im ciekawą formę. Ważne, aby nowoczesne meble były interesujące, nie wyglądając przy tym dziwacznie. 

Aranżując minimalistyczne wnętrze, powinniśmy zrezygnować z ekstrawagancji. Zdecydujmy się na jeden lub dwa mocniejsze elementy, takie jak wspomniane krzesła albo oryginalny, szklany blat. W kuchni możemy powiesić w rzędzie schludne, kuchenne ściereczki albo postawić nowoczesny ekspres do kawy. Zwróćmy uwagę na to, że przedmioty codziennego użytku także mają konkretną formę i z powodzeniem mogą służyć za dekorację. Szukając dodatków do kuchni w stylu minimalistycznym, możemy kierować się podobnymi wytycznymi jak przy stylu skandynawskim. Powinno ich być jednak mniej, warto również zrezygnować z wieszania na ścianach obrazów. 

Oświetlenie 

Aby kuchnia wyglądała na skończoną i ciepłą – mimo swojej prostoty i pustych blatów, musimy zdecydować się na odpowiednie oświetlenie. W minimalistycznym projekcie każdy szczegół ma znaczenie, dlatego powinniśmy wybrać nie tylko odpowiedni kształt lampy, ale również rodzaj światła.  

Lampa w minimalistycznej kuchni będzie zwracać na siebie uwagę, więc tak jak wszystko inne powinna cechować się prostą formą i pasować kolorystycznie do wnętrza. Tutaj mamy dwie główne możliwości. Pierwszą z nich jest ukrycie źródła światła, podobnie jak czynimy to z innymi sprzętami kuchennymi. Drugą opcją jest wykorzystanie formy lampy jako elementu dekoracyjnego, decydując się na wybór efektownego klosza. 

Przy wyborze oświetlenia powinniśmy zwrócić uwagę na to, by światło w kuchni było rozproszone. Zbyt ostre światło może sprawić, że nasza minimalistyczna kompozycja wyda się zbyt zimna i ostra. By wnętrze wydawało się bardziej przytulne, zdecydujmy się na ciepłą barwę światła. 

ładne, kuchenne ściereczki

Projekty wnętrz, które zachwycą Twoich gości

Stworzenie minimalistycznego projektu to bardzo trudne zadanie. Ograniczenia, które narzuca nam ten styl, mogą pomóc nam stworzyć piękną, harmonijną przestrzeń. Przestrzeganie zasad minimalizmu nie tylko w wystroju, ale też przy zarządzaniu kuchnią może wnieść pozytywne zmiany do naszego życia. Jednakże trzymanie się tylu wytycznych bywa przytłaczające. Warto zaczerpnąć rady specjalisty – projektanci MAZZANI z radością pomogą ci zaaranżować wymarzone wnętrze. Skontaktuj się z nami i odmień swoje wnętrze. Serdecznie zapraszamy! 

Pytania naszych klientów:

Jaka barwa światła pasuje do minimalistycznej kuchni?

Jeśli chodzi o wybór oświetlenia do minimalistycznej kuchni, nie ma jednej zasady przy wyborze barwy i natężenia światła. Warto jednak zdecydować się na cieplejsze barwy – w innym wypadku kuchnia może wydać się zbyt zimna. Możemy też wybrać dwa różne odcienie – ciepłe światło górne i zimniejsze dodatkowe.

Jaką podłogę wybrać do minimalistycznej kuchni?

Jeśli w kuchni blat jest drewniany, świetnie prezentować się będzie pasująca, drewniana podłoga. Możemy też zdecydować się na prostsze w utrzymaniu kafelki – najlepiej duże, jednobarwne, w neutralnych kolorach.