salon w stylu minimalistycznym
13
kwi

Styl minimalistyczny wciąż na topie

Styl minimalistyczny jest trendy! Dobrze zaprojektowany pokój w stylu minimalistycznym pozwala na osiągnięcie efektu harmonii i pozwala nam odpocząć. Posiadanie zbyt dużej ilości rzeczy odwraca naszą uwagę od tego co ważne, a ograniczenie przedmiotów do niezbędnego minimum pomoże skupić się na tym, co naprawdę ważne oraz da poczucie bycia tu i teraz. Nic więc dziwnego, że minimalizm stał się tak popularny. Dowiedz się, jak wprowadzić minimalizm do swojego salonu! 

Czego powinniśmy się pozbyć? 

Istotą stylu minimalistycznego jest zredukowanie ilości posiadanych przez nas rzeczy. W związku z tym, przy tworzeniu minimalistycznego salonu, powinniśmy pozbyć się niepotrzebnych elementów wystroju, a zostawić tylko to, czego naprawdę potrzebujemy. Nie znaczy to jednak, że styl minimalistyczny nie pozwala nam na urządzenie przytulnego, ciepłego domu. 

Najważniejszą zasadą przy wprowadzaniu minimalizmu do salonu jest ograniczenie ilości kolorów, wzorów i form. Paleta barw powinna być prosta – najlepiej operować przede wszystkim odcieniami bieli i beżu. Powinniśmy unikać również zbyt dużej ilości faktur. Mimo tych ogólnych zasad, warto zdecydować się na kilka charakterystycznych elementów, które nadadzą aranżacji charakteru i ocieplą surowe wnętrze. Mogą to być na przykład puchate poduszki albo dywan. Dobrym pomysłem będzie także zdecydowanie się na jeden akcent kolorystyczny. 

Ważne jest, aby ograniczyć ilość ozdób takich jak obrazy, rzeźby czy różne przedmioty stojące na półkach. Minimalistyczny salon będzie wyglądał lepiej, jeśli nie znajdziemy w nim zbyt wielu przedmiotów.  

Jak ozdobić minimalistyczny salon? 

Co w takim razie powinno znaleźć się w naszym salonie, by przestrzeń nie wydawała się pusta? Do minimalistycznej przestrzeni świetnie pasować będą wysublimowane, designerskie elementy. Możemy zdecydować się również na: 

  • nowoczesne grafiki, 
  • poduszki ozdobne, 
  • misy lub kosze z wystawionymi na nich owocami.  

Świetną ozdobą będą także ciekawe w formie elementy wyposażenia. 

minimalistyczna sofa w salonie

Jak dobrać odpowiednie meble? 

W minimalistycznych salonach królują meble drewniane lub te wykonane ze sztucznych materiałów. W pokoju dziennym koniecznie powinna znaleźć się kanapa. Tuż obok niej postawmy stolik na kawę. Możemy zdecydować się także na jeden lub dwa fotele. Telewizor świetnie będzie prezentował się zawieszony bezpośrednio na ścianie – pozwoli nam to również ograniczyć ilość mebli w pokoju. Jeśli nie mamy możliwości podwieszenia telewizora, postawmy go na prostej komodzie. Zamiast koncentrować się na ilości mebli, skupmy się raczej na ich jakości. Wybierzmy modele modernistyczne i proste. Zadbajmy też o ich staranne wykonanie, ponieważ w salonie nie powinno znaleźć się nic, co mogłoby odwrócić od nich uwagę. 

Meble powinny być jednolite i gładkie. Jeśli chodzi o ich kolor, najprościej będzie wybrać meble białe lub beżowe, jeśli jednak chcemy, by salon wydawał się nieco bardziej przytulny, możemy zdecydować się także na odcienie brązu. Do stylu minimalistycznego świetnie pasują metalowe elementy, które nadają wystrojowi pewnej zadziorności. Zarówno stoliki, fotele, jak wszelkie dodatki, na przykład stojące lampy – często posiadają właśnie takie elementy. Możemy wziąć je pod uwagę, wybierając w sklepie idealny komplet do naszego salonu. 

minimalistyczne obrazy na ścianie

Co z podłogą i sufitem? 

Najlepiej utrzymać wszystko w tradycyjnym, prostym stylu. Nie kombinujmy za dużo – zdecydowanie najlepszym wyborem będzie pomalowanie sufitu na biało. Jeśli zaś chodzi o podłogę, w minimalistycznych wnętrzach dominuje zazwyczaj drewno lub ceramiczne kafle. Najważniejsze jest, aby dobrać kolor mebli i ścian w taki sposób, by nie gryzły się ze sobą. Nie warto stawiać na kontrastowe połączenia kolorów, zdecydowanie lepiej wybrać klasyczne, ponadczasowe barwy. 

Jakie oświetlenie wybrać do minimalistycznego salonu? 

Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na to, aby lampy nie były zbyt ozdobne. Powinny być proste i jednokolorowe. Lepiej porzucić skomplikowane abażury i rzucające dziwne cienie klosze. Zależy nam na tym, by światło padało prosto. Prostota jest bowiem kluczem do osiągnięcia harmonii.  Warto jednak zwrócić uwagę na to, żeby pokój nie wydawał się zbyt zimny. Salon na pewno ocieplimy, dobierając odpowiednią, ciepłą barwę światła.  

W stylu minimalistycznym świetnie odnajdą się geometryczne formy, takie jak trójkąty i kwadraty. Warto o tym pamiętać, wybierając lampę do salonu. Dobrym pomysłem będzie także zrezygnowanie z tradycyjnego żyrandola na suficie, na rzecz innych źródeł światła. 

minimalistyczny salon z kominkiem

Jak ocieplić minimalistyczne pomieszczenia? 

Jeśli zaprojektowany przez nas pokój wyda nam się zbyt chłodny, możemy spróbować nieco go ocieplić, przy pomocy kilku prostych trików. Przytulne wnętrze możemy uzyskać: 

  • wprowadzając do wnętrza miękkie tkaniny, na przykład w postaci dywanów, poduszek dekoracyjnych lub zasłon, 
  • wybierając naturalne materiały, takie jak drewno, futro lub bawełnę, 
  • zmieniając barwę światła na cieplejszą, 
  • wprowadzając kilka barwnych akcentów, najlepiej w tym samym kolorze, 
  • stawiając w salonie kominek, jeśli mamy na to miejsce. 

Daj nam szansę, a Twój dom zachwyci

Możesz także skorzystać z usług profesjonalnych projektantów wnętrz. Pracownicy MAZZANI z chęcią zaprojektują dla Ciebie funkcjonalne, minimalistyczne wnętrze na terenie Warszawy i okolic. Zapraszamy również na naszego bloga, po więcej poradników dotyczących samodzielnego urządzania wnętrz.