czerwone ściany w dużym pokoju
13
kwi

Czerwona barwa 

Czerwień to kolor miłości, pasji, energii i namiętności. Może kojarzyć się także z silną energią i agresją. Z tego powodu wiele osób boi się po nią sięgnąć, aranżując swoje mieszkanie. Jej jaskrawość może drażnić i wprowadzać mieszkańców w nerwowy nastrój. Czerwień wydaje się też trudna do połączenia z innymi kolorami. Choć umiejętne zaprojektowanie takiego wnętrza wymaga pewnych umiejętności, to wcale nie oznacza, że powinniśmy całkowicie z niej zrezygnować. Użyta prawidłowo wprowadzi do naszego domu powiew świeżości i elegancji. Jak żaden inny kolor potrafi ożywić nasze wnętrze! 

Psychologia kolorów 

Ze względu na swoje energetyzujące właściwości kolor czerwony nie sprawdzi się w pomieszczeniu przeznaczonym do odpoczynku. Czerwień pobudza i podnosi poziom adrenaliny, zachęca do działania. Kojarzy się z walką i silnymi emocjami, dlatego lepiej zrezygnować z malowania sypialni na czerwono. Doskonale sprawdzi się za to w przedpokoju, kuchni, gabinecie czy domowej siłowni – wspomoże nasze siły witalne i zaprosi do pracy oraz ruchu. 

szkarłatne szafki w kuchni

Odcienie czerwieni 

Zwróćmy uwagę, że nie istnieje jeden uniwersalny odcień czerwieni. Chcąc pomalować ściany na ten kolor, już na etapie projektowania wnętrza, powinniśmy zastanowić się, jaki efekt chcemy uzyskać. Następnie wybierzmy farbę, która najlepiej pasuje do naszej wizji: 

  • Szkarłat – jest to odcień czerwieni zbliżony do koloru bordowego, ale zdecydowanie jaśniejszy i mocniejszy. Jest jaskrawy, żywy i energetyzujący.  Może kojarzyć się z polską wsią, malowanymi płotkami czy czerwonymi dachami wiejskich domów. Świetnie łączy się z granatem i bielą. 
  • Chłodne odcienie czerwieni – czyli wszystkie wpadające w fiolet, na przykład kolor wiśniowy. Chłodna czerwień świetnie łączy się z odcieniami niebieskiego i fioletem. 
  • Ciemna czerwień – kolor, który możemy kojarzyć z wnętrzami wiktoriańskich salonów, w których często zdobił wzorzyste, eleganckie tapety. Jest to zdecydowanie najbardziej stonowany wariant tej barwy. Świetnie łączy się z odcieniami brązu i oliwkową zielenią. Pomoże także wydobyć głębię koloru z ciemnych drewnianych mebli.  
ciemna czerwień w salonie

Czerwień – główny bohater wystroju? 

Równie dużą wagę, co do wyboru odcienia czerwieni, powinniśmy przyłożyć do odpowiedniego umiejscowienia go we wnętrzu. Pomalowanie ścian na czerwono to decyzja wymagająca chwili zastanowienia i odwagi. Ściany w tak intensywnym kolorze wydadzą się oryginalne i na pewno zwrócą uwagę gości. Nie zapominajmy jednak, że ta barwa naprawdę potrafi przytłoczyć.  

Czerwone ściany będą wyglądać najlepiej w dużym, przestronnym pomieszczeniu. Przed malowaniem, warto zastanowić się, czy szkarłat jest najlepszym wyborem. Pamiętajmy, że to najbardziej jaskrawy odcień. Warto rozważyć inne opcje takie jak bordo lub masala. Kolory te wdzięcznie współgrają ze wszystkim, co drewniane. Czerwony pokój możemy więc dopełnić jasnymi panelami i dekoracjami z drewna sosnowego. 

Czerwone akcenty możemy wprowadzić dzięki odpowiednim meblom i dodatkom. Jeden lub dwa wyróżniające meble staną się kluczową dekoracją pokoju. Nie będą przy tym tak ekstrawaganckie, jak pomalowane na ten kolor ściany. Możemy je wyeksponować za pomocą roślin ozdobnych, drewnianych elementów czy dodatków w odcieniach szarości. 

Gdzie pasuje kolor czerwony? 

Kolor czerwony jest trudny do okiełznania, ale paradoksalnie pasuje do prawie każdej aranżacji. W nowoczesnych pomieszczeniach doskonale wygląda w połączeniu z bielą jako mocny akcent kolorystyczny. Czerwone drewniane szafki w kuchni nadadzą sielskiego charakteru w stylu rustykalnym. Szkarłatne stołki potrafią ożywić łazienkę, toaletę lub przedpokój.  

Czerwień pasuje także do stylu klasycznego. Sofa w tym kolorze na pewno zwróci uwagę i świetnie zgra się ze stonowaną paletą barw. Jeśli chcemy urządzić w mieszkaniu klasyczny salon lub zaprojektować bogatą łazienkę w złocie, ciemna, głęboka czerwień to odpowiedni wybór. Barwa ta pasuje również do stylu boho, szczególnie w połączeniu z żółcią. Z kolei szkarłat w zestawieniu z błękitem i bielą sprawdzi się w stylu marynistycznym. 

czerwone dodatki w łazience

Funkcjonalność i estetyka w jednym projekcie

Odrobina czerwieni w mieszkaniu nada wnętrzu efektownego wyglądu i stanie się przyciągającą wzrok ozdobą domu. Jeśli marzysz o żywym, energetyzującym wystroju, MAZZANI pomoże Ci w stworzeniu idealnego projektu mieszkania lub domu. Świadczymy usługi zdalne na terenie całej Polski. 

Pytania naszych klientów:

Co pasuje do czerwonych ścian?

Do czerwonych ścian pasują jasne i ciemne meble drewniane. Większość jej odcieni dobrze wygląda w połączeniu z bielą i szarością. Niektóre ciemniejsze warianty świetnie łączą się z oliwkową zielenią i odcieniami niebieskiego. Czerwony pokój można rozjaśnić za pomocą pudrowego różu i beżu.

Jakie kolory kontrastują z czerwienią?

Z czerwienią kontrastuje zieleń, granat, czerń i biel. Dzięki takiemu zestawieniu barwy wydadzą się bardziej intensywne i jaśniejsze, tworząc wyrazisty efekt. Jeśli zależy nam na bardziej stonowanym efekcie, lepiej zdecydujmy się na połączenie czerwieni z jednym z jej kolorów pokrewnych – pomarańczowym albo fioletowym.