sypialnia z dużym wezgłowiem
13
kwi

Praktyczne wskazówki

Wybór odpowiedniego łóżka przy projektowaniu sypialni, jest bardzo ważny dla późniejszego komfortu snu. Przy szukaniu najbardziej odpowiadającego nam łóżka i jego komponentów, zazwyczaj zwracamy uwagę na materac i stelaż. Słusznie, bo oba te elementy mają duży wpływ na to, jak będziemy się wysypiać. Szukając posłania, które spełnia wszystkie nasze wymogi, powinniśmy również zwrócić uwagę na ramę łóżka. Rzeczy, które są istotne w wyborze, to: 

  • materiał, 
  • forma, 
  • wielkość ramy. 

Zwłaszcza ten ostatni jest szczególnie ważny dla naszego komfortu i funkcjonalności sypialni. 

Zabawa materiałami 

Najbardziej klasycznym wyborem będzie rama drewniana, która pasuje do większości wnętrz. Warto zwrócić uwagę na rodzaj drewna, z którego jest wykonana – te najtwardsze robione są z mahoniu i dębu. Osoby lubiące styl vintage powinny zdecydować się na ramę wykonaną z metalu. Jest ona prostsza w impregnacji niż rama drewniana i bardzo wytrzymała. Będzie służyć rodzinie przez całe pokolenia. Jej dużą zaletą jest fakt, że ze względu na swoją formę, nie zdominuje ona wnętrza. Projekt nadal będzie wyglądał lekko, a pokój nie będzie sprawiał wrażenia mniejszego, dlatego rama metalowa sprawdzi się dobrze także w niewielkich pomieszczeniach. Jeśli chcemy dodać do naszej sypialni nieco koloru, możemy zdecydować się na ramę tapicerowaną. Ramy tapicerowane mogą mieć dowolny kolor i fakturę. W sklepach znajdziemy takie wykonane ze skóry, zamszu, bawełny, poliestru, ramy pikowane… ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia!  

Przed zakupem ramy z tapicerką warto upewnić się, że jej kolor i faktura rzeczywiście pasują do stylu pomieszczenia. Zwróćmy też uwagę na sposób impregnacji materiału. Niektóre materiały mogą okazać się trudne do utrzymania w czystości. Oprócz wyglądu, niewątpliwą zaletą obitej materiałem ramy jest faktura, która chroni przed urazami. Tapicerowane ramy polecane są więc także do sypialni dziecięcych. Dobrze dobrana rama potrafi odmienić wygląd pomieszczenia, stając się jego centralnym elementem. Szczególnie będzie wyróżniać się rama w połączeniu z dużym lub kolorowym wezgłowiem.  

łóżko w drewnianej ramie

Piękna sypialnia 

Rama jest najbardziej widoczną częścią łóżka, musi więc pasować do reszty pomieszczenia. Szukając ramy, warto kierować się estetyką i naszym gustem. Po wybraniu odpowiedniego materiału, powinniśmy zdecydować się na formę ramy. Z wezgłowiem, bez, prosta, rzeźbiona, niska, wysoka… Możliwości są prawie nieskończone.  

Do pomieszczeń w klasycznym stylu polecamy wybranie ramy z wezgłowiem, rzeźbionej lub tapicerowanej. Jeśli jednak zależy nam na nowoczesnym efekcie, najlepszym wyborem będzie prosta drewniana rama, prawie niewidoczna, inspirowana stylem japońskim. Projektując łóżko do industrialnej sypialni, powinniśmy sięgnąć po prostą, metalową ramę o nowoczesnej formie. Z kolei metalowa rama rzeźbiona sprawdzi się przy stylu vintage lub rustykalnym. Styl rustykalny świetnie komponuje się też z tradycyjnymi łóżkami z jasnego drewna. Podobny typ łóżka wspaniale ozdobi również sypialnię w stylu skandynawskim. 

Duże wezgłowie polecane jest do większych pomieszczeń, ponieważ może przyciągać uwagę i optycznie zmniejszać pokój. Tapicerowane wezgłowie – kwadratowe albo o bardziej finezyjnym kształcie – stworzy w pokoju przytulną atmosferę. Pięknie prezentować się będzie zwłaszcza w połączeniu z miękkimi dywanami, poduszkami i firanami. Jeśli nie chcemy, by zagłówek zdominował kompozycję, udekorujmy pokój dodatkami o podobnych kolorach i wzorach. W bardziej minimalistycznej przestrzeni, możemy postawić wezgłowie wykonane z drewna, na przykład z paneli. 

przytulna sypialnia

Wielkość ramy 

Wielkość ramy ma najmniejsze znaczenie dla wyglądu pomieszczenia, ale największe dla jego funkcjonalności. Niepasująca do materaca rama może utrudnić nam życie, burząc komfort snu. Materac powinien idealnie mieścić się w ramie. Wybór zbyt dużej ramy spowoduje, że materac będzie się przemieszczał. Nie powinien też wystawać poza łóżko. Niezwykle ważne jest, żeby podczas snu całe ciało podpierało się na stabilnym podłożu, inaczej, po pewnym czasie, możemy nabawić się bólu i pogorszyć kondycję kręgosłupa. Rama nie powinna być zbyt mała dla materaca. Nawet jeśli uda nam się wepchnąć go do środka, materac wygnie się, tworząc niewielkie wzniesienie, które spowoduje u nas bóle pleców. 

Projekty wnętrz z dbałością o każdy detal

Wybór odpowiedniej ramy łóżka jest ważny z punktu widzenia estetyki i zdrowia. Dobrze dobrana rama, może pomóc nam stworzyć w sypialni odpowiedni klimat, udekorować ją i ochronić nasz kręgosłup przed późniejszymi nieprzyjemnościami. Jeśli chcesz, by twoja sypialnia (oraz reszta mieszkania) prezentowała się zjawiskowo, zapraszamy do skorzystania z usług projektantów MAZZANI

Pytania naszych klientów:

Jak duża powinna być rama do łóżka?

To zależy od wzrostu użytkownika. Przy łóżku jednoosobowym zazwyczaj używane są ramy o szerokości 90 lub 100 centymetrów. Łóżka dwuosobowe mogą mieć szerokość od 140 do 200 centymetrów

Jak dobrać łóżko do wzrostu?

Łóżko dobrane do wzrostu powinno mieć około 20 centymetrów więcej od jego użytkownika. Taka wysokość powinna wystarczyć na swobodne wyciągnięcie się i komfortowy sen.