mała sypialnia z białą zabudową
20
sty

Kilka podpowiedzi

Jeżeli jesteś posiadaczem/posiadaczką sypialni o niewielkim metrażu to pamiętaj, że nie musisz rezygnować z wygodnego spania. Jak oszczędzić trochę miejsca, a jednocześnie nie stracić na komforcie podczas spania? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Jaki model łóżka będzie najlepszy i spełni wszystkie Twoje oczekiwania? Odpowiedzi na powyższe pytania oraz ciekawe inspiracje znajdują się w niniejszym tekście, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy. 

O tym trzeba pamiętać! 

Łóżko przede wszystkim powinno być wygodne, dzięki czemu każdy jego użytkownik będzie mógł dobrze się wyspać oraz wypocząć. Czy tylko duże gabarytowo łóżka mogą być wygodne? Oczywiście, że nie. Jeżeli Twoja sypialnia nie jest dużym pomieszczeniem to wciąż nie masz powodów do niepokoju. Poniżej przedstawimy kilka prostych zasad, których trzymanie się podczas zakupów wymarzonego łóżka, pomoże Ci wybrać te właściwe. 
 

Pierwszym ważnym aspektem, który należy brać pod uwagę podczas zakupu łóżko do niewielkiej sypialni są oczywiście wymiary. Warto już na samym początku zaznaczyć, że wygodne łóżko wcale nie musi być duże. To wygodny materac jest podstawą komfortowego snu, a nie jego rozmiar. Jeżeli w Twoim pomieszczeniu sypialnym nie ma zbyt wiele miejsca to warto abyś zrezygnował/a z masywnej i dużej ramy łóżka. Swoją uwagę skieruj w stronę łóżek z minimalistyczną ramą posiadającą wymiary pasujące do materaca (jedno- lub dwuosobowego).  

Zwracaj uwagę również na materiały wykonania mebli oraz dodatków, które umieszczasz w swoim pomieszczeniu. Niektóre materiały potrafią nadać pomieszczeniu lekkości, a inne mogą je przytłoczyć. W niedużym pomieszczeniu sypialnym sprawdzą się idealnie łóżka wykonane z materiałów kojarzących się z lekkością i przewiewnością. To dodatkowo powiększy wizualnie wnętrze. Podobnie sprawa ma się z kolorami. Jasne dodają pomieszczeniu lekkości i powiększają je optycznie, ciemne zaś potrafią je przytłoczyć. Warto więc wybrać niewielkie łóżko wykonane z lekkich materiałów, które jest dodatkowo w jasnym kolorze. 

Ponadto warto, aby łóżko pasowało do wnętrza i pozostałych zawartych w nim elementów pod względem stylu. Spójność stylistyczna jest bardzo ważna, ponieważ wpływa korzystnie na harmonię panującą w pomieszczeniu – a szczególnie gdy jest to pomieszczenie o niewielkim metrażu. Do niewielkich sypialni świetnym rozwiązaniem będzie łóżko posiadające dodatkowe funkcje. Mowa tu przede wszystkim o możliwości przechowywania w nim pościeli. Pozwoli to na otrzymanie dodatkowego wolnego miejsca. Warto również mieć na uwadze, aby niekoniecznie inwestować w małe meble. Praktyczniejszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w większe, wielofunkcyjne meble posiadające lekką bryłę. 

mała sypialnia za szklanymi drzwiami

Łoże małżeńskie i mała sypialnia 

Masz obawy, że dwuosobowe łóżko nie zmieści się do Twojej niewielkiej sypialni? Jeżeli to tak, to chcemy Cię uspokoić! Modele dwuosobowe nie muszą zabierać o wiele więcej miejsca niż jest to konieczne. Wybierając odpowiedni warto jest mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. 

Po pierwsze są to wymiary. Dla dwóch osób minimalnymi rekomendowanymi wymiarami jest 140 x 200 cm. Najpopularniejsze łóżka dwuosobowe posiadają szerokości od 160 do 180 cm. Różnica niby nie jest duża, jednak te kilkadziesiąt cm może znacząco wpłynąć – w negatywny sposób – na zagospodarowanie miejsca w Twojej sypialni. Zaś modele mniejsze niż minimalny wymiar rekomendowany nie zagwarantują komfortowego spania dwóm osobom. Warto jest więc przed wyjściem do sklepu wymierzyć swoje pomieszczenia i zaplanować zakupy. 

Kolejną kwestią jest, tak jak w przypadku łóżka dla jednej osoby – styl. Niewielkie pomieszczenia najczęściej urządzane są w stylu minimalistycznym, dlatego meble i dodatki powinny również być w tym stylu. Odnośnie kolorów sytuacja również wygląda tak samo jak w przypadku łóżek jednoosobowych. Jasne barwy nadają wnętrzom lekkości i optycznie je powiększają. Najlepszym połączeniem do małych sypialni będzie więc łóżko w prostym stylu oraz jasnych kolorach. Ponadto jasne kolory takie jak biel, beż czy jasne i subtelne odcienie żółci pasują praktycznie do każdego stylu aranżacji i doskonale komponują się z każdą inną barwą. 

mała sypialnia z tv

Niewielkie wnętrze i duży mebel 

Czy duże łóżko w małej sypialni ma sens? Kiedy taki model się sprawdzi? Oczywiście, duże łóżko umieszczone w pokoju sypialnym o niewielkim metrażu ma sens i warto taki wybór rozważyć. Zainwestowanie w duże gabarytowo łóżko poleca się szczególnie, gdy: 

  • Będzie na nim spać wysoka osoba – większy model w tym przypadku będzie niezbędny do komfortowego snu i regeneracji tej osoby. Warto jest nawet zrezygnować z innych mebli (jeżeli nie da się w żaden sposób tego połączyć) na rzecz większego łóżka. 
  • Łóżko przeznaczone jest dla kilku osób – jeżeli w łóżko będzie przeznaczone dla rodziców i dziecka lub dzieci, to zdecydowanie musi być ono większe. Chodzi tu przede wszystkim o bezpieczeństw oraz komfort podczas spania. 
  • Łóżko będzie jedynym meblem – jeżeli w Twojej sypialni planujesz postawić jedynie łóżko, to zainwestuj w większy, wielofunkcyjny model, który pozwoli Ci nie tylko na odpoczynek i sen, ale także umożliwi przechowywanie w nim różnych rzeczy. 

Inspiracje i pomysły 

Małe wymiary. Jesteś właścicielem małej sypialni w mieszkaniu w bloku? Idealnym rozwiązaniem dla Ciebie będzie dopasowane pod względem stylu oraz gabarytów łóżko o niewielkich wymiarach. Minimalnymi rekomendowanymi wymiarami dla jednej osoby jest 90 x 200 cm, a dla dwóch osób, jak już wcześniej zostało wspomniane 140 x 200 cm. Są to wymiary,  które nie powinny sprawiać problemów z dopasowaniem mebla nawet w bardzo małych sypialniach. 

Możliwość rozkładania. Ciekawym wyborem będzie również kanapa z możliwością rozkładania. Współcześnie spanie na kanapie nie jest już tak niewygodne jak dawniej. Meble te są nie tylko stylowe i estetyczne, ale także wygodne. Jeżeli masz naprawdę małą sypialnię to śmiało możesz zdecydować się na rozkładaną kanapę. W razie potrzeby będziesz mógł ją złożyć jednym ruchem, a nie stracisz przy tym komfortu podczas snu. 

Pojemnik. Łóżko wyposażone w pojemnik jest bez wątpienia doskonałym wyborem nie tylko do małych sypialni, ale także do tych o większym metrażu. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta, pojemnik pod materacem umożliwia Ci przechowywanie różnego rodzaju rzeczy, np. pościeli, ciuchów czy różnego rodzaju drobiazgów. Funkcja ta pozwala również na zrezygnowanie z szafy, a przy tym zaoszczędzenie dodatkowego wolnego miejsca, dzięki czemu możesz zdecydować się na większe łóżko. Współcześnie najmodniejsze modele łóżek to te stworzone w stylu minimalistycznym. Charakteryzują się one posiadaniem sporej powierzchni umożliwiającej przechowywanie rzeczy. 

Projekt zgodny z Twoimi potrzebami

Zdecydowanie warto jest stawiać na rozwiązania wielofunkcyjne, bez względu na wielkość Twojego pokoju. Łóżko z pojemnikiem czy szufladami będzie zawsze dobrym wyborem, pozwalającym nie tylko zredukować ilość mebli w sypialni, ale również robiącym miejsce na większe modele. Pamiętaj, że do małej sypialni zmieścisz nawet większy mebel, lecz wszystko musi być dobrze przemyślane i wymierzone. Jeśli nie jesteś pewny, jak zaaranżować swoje wnętrza – zapraszamy do kontaktu z zespołem MAZZANI, który tworzy indywidualne i oryginalne projekty oparte na oczekiwaniach swoich klientów.