sztukateria, sypialnia
19
lut

Jak wybrać idealne łóżko? 

Wybierając odpowiednie łóżko do swojej sypialni, nie ograniczajmy się jedynie do dbania o jakość snu. Wybór łóżka to także ważny element wpływający na praktyczność, układ przestrzenny i ogólny komfort użytkowania całego pomieszczenia. Jak wybrać to idealne? Odpowiedź znajdziemy w artykule. 

Czynności przed wyborem łóżka 

Planując wybór łóżka do sypialni, warto rozpocząć od dokładnego pomiaru dostępnego miejsca. To ważny krok, który wpływa na wybór mebla w odpowiednim rozmiarze oraz na jego rozmieszczenie w pomieszczeniu. Ważne jest, aby wokół łóżka pozostało wystarczająco dużo przestrzeni, umożliwiającej swobodne poruszanie się po sypialni – warto zachować dostęp do łóżka z trzech stron.  Należy również zwrócić uwagę na umiejscowienie łóżka względem drzwi i okien. Zaleca się unikanie umieszczania łóżka bezpośrednio pod oknem, ze względu na przeciągi oraz nadmiar światła słonecznego.  Nie zaleca się również umiejscowienia łóżka w rogu pokoju. Specjaliści od feng shui sugerują, aby łóżko było ustawione tak, aby z miejsca odpoczynku widoczne było wejście do pomieszczenia – jest to kwestia psychologicznej potrzeby poczucia bezpieczeństwa i komfortu. Podczas planowania ustawienia łóżka w sypialni warto upewnić się, że nie koliduje ono z innymi meblami – drzwi szaf obok łóżka powinny całkowicie się otwierać, a szuflady w pełni wysuwać. Unikajmy też umieszczania łóżka zbyt blisko kaloryfera, aby nie zakłócać równomiernego rozprowadzania ciepła w pomieszczeniu. 

sztukateria, sypialnia glamour, błyszczące oświetlenie

Wybór idealnego rozmiaru łóżka  

Wybierając odpowiedni rozmiar łóżka do sypialni, często napotykamy na wyzwania, zwłaszcza w przypadku małych mieszkań – musimy szukać kompromisu pomiędzy stylem, komfortem a praktycznością. Niemniej jednak istnieją sposoby, aby temu sprostać. Aby zaoszczędzić miejsce w małej sypialni, warto rozważyć łóżko o mniejszych wymiarach. Standardowe łóżka dwuosobowe mają zazwyczaj 160 cm szerokości i 200 cm długości. Istnieją jednak modele o mniejszych wymiarach, takie jak 140×200 cm. Warto jednak pamiętać, że te wymiary dotyczą samego materaca, a nie całego łóżka. Jeśli dysponujemy większą sypialnią i chcemy zachować proporcje wnętrza oraz stworzyć wrażenie większej przytulności, możemy rozważyć łóżko o większych wymiarach, na przykład 180×200 cm. Podczas wyboru rozmiaru łóżka nie zapominajmy także o własnym komforcie i potrzebach. To ważne, aby dopasować rozmiar mebla do własnej postury.  

Łóżka ramowe i ich rodzaje 

Łóżka ramowe cieszą się ogromną popularnością, a ich wybór oferuje nie tylko szeroką gamę możliwości personalizacji, ale także wpływa na komfort snu i wygodę użytkowania sypialni.  Łóżka ramowe występują w następujących rodzajach: 

  • łóżka tapicerowane, 
  • łóżka drewniane, 
  • łóżka metalowe. 

Jedną z cech łóżek ramowych jest duża możliwość personalizacji, która pozwala na dostosowanie twardości, właściwości i konstrukcji materaca do swoich indywidualnych potrzeb. Ważna jest również rola zagłówka jako elementu dekoracyjnego – w łóżkach tapicerowanych może być on pikowany lub zdobiony. Kolejną cechą jest trwałość i łatwość utrzymania, która charakteryzuje łóżka drewniane. Natomiast łóżka metalowe zajmują mniej miejsca, co jest idealnym rozwiązaniem w małej sypialni. 

sypialnia eko, drewniane nowoczesne meble

Łóżka kontynentalne  

Łóżka kontynentalne są alternatywą dla tradycyjnych łóżek ramowych. W przeciwieństwie do nich, materac sprężynowy w łóżkach kontynentalnych umieszczony jest na drewnianej skrzyni wypełnionej sprężynami. To zapewnia niezwykłą wygodę snu i stabilność. Łóżka kontynentalne nie posiadają ramy po bokach, co sprawia, że są nieco węższe niż tradycyjne łóżka ramowe. To zwiększa ich ustawność i sprawia, że łatwiej dostosować je do różnych pomieszczeń. Większość łóżek kontynentalnych posiada duże, wygodne zagłówki, które nie tylko służą jako podparcie podczas czytania czy oglądania telewizji, ale także dodają sypialni elegancji. Niektóre modele łóżek kontynentalnych wyposażone są w miejsce na pościel, co ułatwia przechowywanie dodatkowych poduszek, kołder czy poszewek. 

Łóżka z dodatkowymi funkcjami 

W dzisiejszych czasach łóżka nie tylko służą do spania, ale także pełnią funkcję przechowywania. Coraz częściej możemy spotkać łóżka z dodatkową przestrzenią na różnego rodzaju akcesoria i przedmioty. Jednym z popularnych rozwiązań są zagłówki ze wbudowanymi lub wysuwanymi blatami stolików nocnych. Dzięki nim można wygodnie trzymać przy łóżku książkę czy telefon komórkowy. Dodatkowo niektóre łóżka wyposażone są w skrzynie z półkami na książki lub dodatkowymi szufladami. Warto także zwrócić uwagę na łóżka z zagłówkami wyposażonymi w lampy LED – dają one możliwość czytania w łóżku bez konieczności wstawania z łóżka, aby wyłączyć światło. Łóżka z dodatkowymi funkcjami to idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie wygodę i organizację przestrzeni w swoim domu. 

Łóżko do małej sypialni 

Wybierając łóżko do niewielkiej sypialni, musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Najważniejszą kwestią jest odpowiedni rozmiar łóżka, które musi być proporcjonalne do wielkości pomieszczenia. Równie istotne jest, aby rama łóżka wyglądała na lekką konstrukcję, która nie przytłoczy niewielkiego wnętrza.  Aby optycznie powiększyć sypialnię, rozważmy łóżka z dodatkowym podświetleniem zagłówka lub wbudowanymi lampami LED. Warto również wziąć pod uwagę zakup łóżka w jasnych barwach i wybór jasnych dodatków do jego dekoracji, co wizualnie powiększy i rozjaśni sypialnię. 

czarna ściana w sypialni, nowoczesne oświetlenie

Łóżko do dużej sypialni 

W dużej sypialni można śmiało zainwestować w większe i masywniejsze łóżko. Duża rama łóżka będzie proporcjonalna do większych rozmiarów pomieszczenia. Możemy wybrać większe zagłówki i zastosować różnorodne wzory na tekstyliach oraz dodatkowe akcenty, takie jak wygodny fotel czy obrazy lub rośliny, aby urozmaicić przestrzeń. Zadbajmy również o różnorodne źródła oświetlenia, takie jak lampy stołowe lub wiszące nad łóżkiem. 

Znajdź idealne łóżko z nami! 

Odnalezienie idealnego łóżka do sypialni to ważny element projektowania wnętrza. Nasz doświadczony architekt wnętrz z MAZZANI pomoże Ci wybrać łóżko, które nie tylko zapewni komfortowy sen, ale także doskonale wpisze się w aranżację przestrzeni. Dzięki naszemu projektowi zyskasz dostęp do najlepszych rozwiązań i materiałów. Skorzystaj z naszej pomocy, aby stworzyć sypialnię marzeń. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce. 

Pytania naszych klientów: 

Jakie są rodzaje łóżek ramowych?

Rodzaje łóżek ramowych to łóżka tapicerowane, drewniane i metalowe. 

Jakie są zalety łóżek kontynentalnych?

Zaletami łóżek kontynentalnych są wygoda i stabilność. Zapewnia je materac ułożony na drewnianej skrzyni ze sprężynami, duże zagłówki oraz miejsce na przechowywanie pościeli.