urokliwie urządzona mała sypialnia
25
kwi

Jakie meble do małej sypialni? 

Dla wielu osób sypialnia to bezdyskusyjnie najintymniejsza część całego domu. Odpowiednie zaaranżowanie wnętrza tego pomieszczenia stanowi więc jeszcze większe wyzwanie niż zazwyczaj. Tym razem podpowiadamy, jakie meble wybrać do sypialni o niewielkich rozmiarach. Doradzamy także, na jakie czynniki warto zwrócić uwagę, aby stworzyć wymarzone miejsce do odpoczynku i relaksu. 

Czy najważniejsze w sypialni jest łóżko? 

W teorii zakup najlepszego łóżka powinien zagwarantować wypoczynek na najwyższym poziomie. Możesz się zastanawiać, iż skoro materac jest wygodny, a jego rozmiar idealny, to co może przeszkodzić w komfortowym relaksie. Jak się okazuje – sporo innych czynników, ponieważ w praktyce wygodne łóżko jest niewystarczające. 

Niemożliwe jest skuteczne wypoczywanie w łóżku, które otacza źle zorganizowana przestrzeń. Uczucie ciasnoty i przytłoczenia bardzo szybko wyzwala negatywne emocje. To szczególnie ważne w przypadku małej sypialni. Ciekawym pomysłem jest zakup rozkładanej sofy. To jednak niejedyne rozwiązanie, ponieważ zaoszczędzić miejsce możesz również poprzez inne patenty, które przedstawimy w dalszej części naszego poradnika. 

Jakie wybrać pozostałe meble? 

Zanim jednak przejdziemy do praktycznych rad w kontekście planowania przestrzeni, dobierz meble, w które warto wyposażyć sypialnię o niewielkich rozmiarach. Oczywiście pomieszczenie to nie może istnieć bez łóżka, więc przedstawimy teraz inne – warte uwagi elementy: 

  • półki ścienne – są nie tylko modne, ale również niezwykle praktyczne. Służą do umieszczania na nich książek, roślin doniczkowych, obrazów oraz wszystkich innych rzeczy, które chcemy przechowywać w sypialni. Dzięki temu, że półki umiejscowione są na ścianie, nie zabierają wolnej przestrzeni; 
  • szafka nocna – bez niej trudno wyobrazić sobie sypialnię. Szafki nocne (zwane też stolikami) dostępne są w wersji z nóżkami lub bez. Ich przeznaczenie jest proste – umieszcza się na nich najpotrzebniejsze przedmioty. To świetne miejsce choćby dla lampki, którą można włączać i wyłączać bez konieczności opuszczania łóżka; 
  • puf – sprytny mebel ze względu na jego wielofunkcyjność. Wykorzystywany do wielu celów – jako siedzisko, skrytka dla różnych przedmiotów, a nawet stolik nocny. 
półki ścienne nad łóżkiem w sypialni

Szafa w małej sypialni – czy warto? 

Problematyczną kwestię w kontekście małych sypialni stanowią szafy. To zazwyczaj meble cechujące się sporymi rozmiarami, a co za tym idzie – zabierające wiele przestrzeni. Jeśli posiadasz osobne pomieszczenie do przechowywania garderoby, lepiej zrezygnuj z posiadania szafy w małej sypialni. Jeżeli jednak nie możesz pozwolić sobie na takie udogodnienie, mebel ten okazuje się często niezbędny, więc poszukajmy skutecznego rozwiązania. 

Szczególnie polecane są szafy przesuwane. Podczas ich otwierania nie potrzebujesz dodatkowego miejsca, które dzięki temu staje się dostępne do zagospodarowania w inny sposób. Aranżując sypialnie o niewielkich rozmiarach, należy też wziąć pod uwagę, iż efektywniejszy okazuje się dobór mebli na wymiar. Pozwala on idealnie dopasować je do naszej sypialni. 

Lustro w sypialni – modne i praktyczne 

W najpopularniejszych stylach aranżacji wnętrz, lustro pełni istotne funkcje. Możesz zamontować je na wiele sposobów. Wyjątkowo praktycznym pomysłem jest zakup lustrzanej szafy. To niesamowity mebel, ponieważ służy on do przechowywania garderoby, a jednocześnie z zewnątrz wygląda fenomenalnie i perfekcyjnie komponuje się z pozostałymi elementami. Lustra często zamieszcza się także na ścianach. 

Niezależnie, na jaki sposób montażu się zdecydujesz, jedno jest pewne – mała sypialnia stanie się znacznie przestronniejsza, ponieważ lustro wywołuje specjalny efekt wizualny polegający na wrażeniu zwiększenia obszaru danego pomieszczenia. Pomimo, że pokój będzie wydawał się większy niż w rzeczywistości, nie straci on swojej wrażliwości. 

niewielka szafa ustawiona pod ścianą

Cechy mebli do małej sypialni 

Przygotowaliśmy zestaw charakterystycznych cech, którymi powinny wyróżniać się meble znajdujące się w sypialniach o niewielkich rozmiarach. 

Cecha mebli Opis 
 Funkcjonalność Im większa funkcjonalność, tym lepiej, gdyż pozwala wydajniej zagospodarować przestrzeń. Przykłady podaliśmy już wyżej – lustrzana szafa albo puf przekształcany w nocny stolik. 
 Lekkość konstrukcji Wpływa ona nie tylko na wagę przedmiotów, ale również na optyczny odbiór. Szczególnie polecane są meble wykonane z naturalnych materiałów. 
 Optyka zwiększająca przestrzeń W aranżacji wnętrz małych sypialni wybór mebli optycznie zwiększających przestrzeń pomieszczeń to podstawa. 
  Niewielkie rozmiary Aby efektywnie zagospodarować przestrzeń, należy wyposażyć sypialnię w meble o niewielkich rozmiarach. Przykładowo, postawienie gigantycznej szafy całkowicie mija się z celem. 

Jak rozplanować przestrzeń? 

Konkretne ustawienie determinuje wybrany styl aranżacji wnętrz. Najczęściej jednak łóżko ustawia się przy ścianie, pod oknem, a niektórzy decydują się nawet na środkową część pomieszczenia. Najważniejsza zasada dotyczy zachowania możliwości swobodnego poruszania się po pokoju. Pamiętaj, iż meble nie powinny ograniczać ruchów. Jednocześnie zadbaj o zachowanie jak największego obszaru wolnej przestrzeni. 

lustrzany element w sypialni

Zaprojektujemy wnętrza, które odzwierciedlą Twoją osobowość

Istnieje mnóstwo sposobów na efektywne ustawienie mebli. Profesjonaliści w aranżacji wnętrz doskonale wiedzą, jak rozplanować przestrzeń, aby wydobyć wszystko, co najlepsze z każdego pomieszczenia – w tym także małej sypialni. Zespół MAZZANI udowodni Ci, że nawet z małego lokum można stworzyć coś fantastycznego i urokliwego. Projektowanie wnętrz realizujemy w Warszawie, ale projekty online wykonujemy na terenie całego kraju. 

Pytania naszych klientów:

Czy łózko jest najważniejsze w sypialni?

Jest niezbędne, ale jednocześnie nie najważniejsze. Do komfortowego wypoczynku potrzeba też innych czynników takich jak poczucie przestrzeni, które można osiągnąć poprzez sprytne zaaranżowanie wnętrza.

Jakie meble powinny znaleźć się w sypialni?

Oprócz łóżka warto zakupić stolik nocny. Dobrym pomysłem jest także dobór szafy o niewielkich rozmiarach oraz pufu. Do urozmaicenia wnętrza świetnie nadają się też różnego typu dodatki.

Czym powinny cechować się meble?

Do małej sypialni optymalne są niewielkie meble optycznie zwiększające przestrzeń. Ważne również, aby były wykonane z materiałów zapewniających lekką konstrukcję. Nie bez znaczenia jest także ich funkcjonalność.

Jakie powinno być ustawienie mebli?

Przede wszystkim takie, aby zapewnić pełen komfort mieszkańcom. Zazwyczaj im więcej wolnej przestrzeni uda się zachować, tym lepiej.