przykładowa kuchnia w dowolnym stylu pod wstępem
14
kwi

Jaka powinna być kuchnia?

Kuchnia jest pomieszczeniem służącym do samodzielnego przygotowania posiłków, powinna być funkcjonalna i intuicyjna. Nie będzie to możliwe, jeśli wnętrze nie będzie przystosowane do naszych potrzeb. Możesz oddać cały projekt w ręce profesjonalisty w tej dziedzinie lub samemu zaplanować plan remontu. Może to być trudne, jednak nie niemożliwe. Na początek przejdź przez kilka małych kroków, a remont kuchni przyjdzie Ci łatwo i szybko. 

Wybierz swój styl 

Wolisz ciepłe kolory, a może zimne? Lepiej się czujesz tam, gdzie wszystkiego pełno, a może odpowiadają Ci bardziej minimalistyczne wnętrza? Co jest dla Ciebie najważniejsze podczas gotowania? 

Te pytania, choć na pierwszy rzut oka proste, wcale takie nie są. Od nich zależy późniejsze ułożenie mebli i nasz nastrój podczas przyrządzania potraw. Dobrym pomysłem jest, aby poszukać zdjęcia ze wzorami pomieszczeń, które odpowiadają Twoim upodobaniom. Taka fotografia będzie dużą pomocą dla Ciebie, jak i dla architekta, jeśli się na niego zdecydujesz.  

Zrób listę 

Jeśli wiesz, w jakim stylu mniej więcej będzie nasze pomieszczenie, zrób listę rzeczy potrzebnych do kuchni i ustal koszty. Aby nie marnować za wiele czasu, można skorzystać z darmowego, internetowego kalkulatora kosztów remontu. Zacznij od najpotrzebniejszych przedmiotów takich jak lodówka, zlewozmywak, kuchenka. Na końcu umieść artykuły, których brak nie sprawi Ci wielkich kłopotów. Zależnie od budżetu będziesz musiał wykluczyć pewne akcesoria lub je dodać, jeśli będzie taka potrzeba. Dlatego przy wyznaczaniu potencjalnych kosztów warto je podnieść, aby nie zabrakło pieniędzy na niespodzianki, które mogą się pojawić w czasie trwania remontu.   

przykładowy trójkąt roboczy

Zadbaj, aby do dyspozycji było pięć stref:

 • strefa zapasów (lodówka, zamrażarka, szafka na produkty niewymagające chłodzenia),
 • strefa przechowywania (szafki na garnki, naczynia oraz rzeczy AGD),
 • strefa zmywania (zlewozmywak, zmywarka, kosze na śmieci),
 • strefa przygotowywania posiłków (blat kuchenny lub wyspa), 
 • strefa gotowania (kuchenka, piekarnik, mikrofalówka).

Zbierz wymiary pomieszczenia 

Do tego zadania trzeba podejść precyzyjnie. Jeden błędny centymetr może sprawić, że szafka nie zmieści się lub będzie za bardzo odstawać. Nie będzie to korzystnie wyglądało, a do tego będzie niepraktyczne. Meble powinny być dopasowane do metrażu pomieszczenia, ale także pod Ciebie. Nasza wysokość odgrywa tu najważniejszą rolę. Jest przypisane, że blaty powinny znajdować się ok. 15–10 cm poniżej łokcia osoby stojącej, a wysokość szafek wiszących w kuchni najlepiej zamontować patrząc na wzrost członków rodziny. Statystyczna odległość między górnymi a dolnymi szafkami wynosi 60 cm. Blat roboczy powinien zajmować od 90 do 120 cm, a jego maksymalna wysokość powinna być do 85 cm. Jeśli chodzi o inne wymiary, to zlewozmywak musi mieć wysokość 90–100 cm, zaś kuchenka ok. 80–90 cm. Podane wymiary są uniwersalne i możemy je zmieniać według naszych potrzeb.  

Pamiętaj o trójkącie roboczym  

Ta zasada opiera się na tym, że podstawowe urządzenia AGD powinny znajdować się w wierzchołkach trójkąta w pewnych odległościach od siebie.  Ważne jest, aby pomiędzy nimi znajdował się blat roboczy lub większy odstęp. Lodówka nie może być przy ciepłym miejscu, a jeśli postawimy zlew przy kuchence będzie nam przeszkadzał ciągły bałagan.  

zdjęcie do każdego układu mebli

 
Wybierz układ mebli 

 • Kuchnia jednorzędowa  

W tym układzie meble są ustawione w jednej linii.  Plusem jest, że w ten sposób gromadzimy sporo wolnego miejsca. Niestety kuchnia jest wtedy najmniej funkcjonalna przez to, że mamy zbyt mało blatu roboczego.  

 • Kuchnia dwurzędowa  

W tym projekcie szafki są umieszczone w dwóch równoległych liniach w odstępie 90–120 cm. Taka odległość między meblami pozwala na swobodne otwieranie szafek i wymijanie się osób. 

 • Kuchnia w kształcie litery L 

W takiej kuchni meble ułożone są do siebie prostopadle, przez co tworzą literę L. Zaleca się, aby zlew i lodówka znajdowały się na dłuższej części, a kuchenka na krótszej. Przy takim położeniu szafek zyskujemy dużo blatu roboczego, który powinien znaleźć się między zlewem i blatem grzewczym oraz narożnik, który jest dobrym miejscem do przechowywania.  

 • Kuchnia w kształcie litery U 

W takie zabudowie meble są ustawione na trzech ścianach, dając nam półkwadrat lub literę U. Najlepiej, aby zlew i lodówka były naprzeciwko siebie, jednocześnie zlew warto umieścić w narożniku. 

 • Kuchnia z wyspą 

Kuchnia z wyspą pojawia się coraz częściej w polskich domach, ponieważ jest bardzo wygodna. Może nam służyć jako przestrzeń do pracy, a także jako dodatkowy stół, a to nie wszystko. Pozwala również na dowolne rozmieszczenie trójkąta roboczego.  

 • Kuchnia w kształcie litery G 

Kształt kuchni typu G przypomina kształt U z dołączoną do niego wyspą. Taki układ daje nam najwięcej blatu roboczego oraz wolnych miejsc do przechowywania. Przypisuje się do niego pomieszczenia przestronne ze względu na to, że zajmuje dużo miejsca.  

podwieszane żarówki nad wyspą

Ustal, jak będzie wyglądało oświetlenie 

Oświetlenie to bardzo ważny punkt. Jeśli źle umiejscowisz żarówkę, trudno będzie zmienić jej lokalizacje.  Kuchnia jest wnętrzem, gdzie na całej powierzchni pracujemy, więc potrzeba wiele źródeł światła. Mogą się one znaleźć pod górnymi szafkami w formie żarówek lub pasków LED. Jeśli wybraliśmy układ mebli dwurzędowy, typu G lub z wyspą, pasować do nich będą podwieszane żarówki lub żyrandol z ruchomymi reflektorami.   

Wnętrza, które zachwycą Twoich gości

Po przeczytaniu artykułu sam możesz zauważyć, że punktów, które musisz zapamiętać jest sporo, dlatego przyda Ci się na pewno pomoc specjalisty. MAZZANI chętnie doradzi Ci w sprawie aranżacji projektu Twoich idealnych wnętrz.  

Pytania naszych klientów:

Z jakiego materiału najlepiej wykonać meble kuchenne?

Meble kuchenne powinny być wykonane z trwałych i odpornych materiałów, jednak wszystko zależy od naszego budżetu. Dla osób chcących jak najbardziej ograniczyć koszty, poleca się użycie laminowanej płyty wiórowej lub foliowanej płyty. Polecanym materiałem jest także drewno.  

Jakie kolory wybrać do kuchni?

To zależy od stylu, jaki został wybrany do pomieszczenia. Dobrym pomysłem jest wplecenie do kolorystyki odcieni żółtego lub czerwonego, ponieważ one najbardziej pobudzają apetyt.