kwiaty doniczkowe w salonie
29
wrz

Magia roślin we wnętrzach

Bardzo dużą rolę w mieszkaniu odgrywają żywe rośliny. Projektując pomieszczenia należy pamiętać o kwiatach. To one produkują tlen, oczyszczają i nawilżają powietrze, a przede wszystkim są dekoracją. Kwiaty doniczkowe pasują do nowoczesnych i tradycyjnych wnętrz. Ustawione w odpowiednim miejscu i stylowej osłonce dodadzą uroku w pomieszczeniu.  Posiadając rośliny w domu cieszy nas, gdy dobrze się rozwijają, wypuszczają nowe liście lub kwiaty. Rośliny są też piękną pamiątką, którą otrzymujemy od najbliższych lub obdarowujemy przyjaciół albo rodzinę. Aby kwiaty dodawały uroku naszym wnętrzom, należy ustawić je w odpowiednim miejscu i dbać o nie w zależności od ich potrzeb.  Dzięki temu rośliny odwdzięczą się swoim pięknem.

kwiaty w ceramicznych doniczkach

Czego potrzebują rośliny?

Rośliny do życia potrzebują światła, dzięki niemu wytwarzają chlorofil potrzebny w procesie fotosyntezy. Najlepsze stanowisko dla uprawy kwiatów jest od strony północnej oraz wschodniej. Jest tutaj łagodne i rozproszone światło, bardzo dobre dla uprawy, nawet bardzo wrażliwych gatunków. Rośliny docenią również brak przeciągów. Dobrym miejscem na uprawę kwiatów będzie również zachodni parapet, należy jednak uważać podczas lata, gdy słońce grzeje wtedy wyjątkowo mocno. Rośliny nie lubią zmiany miejsc, jeśli już musimy je przestawić należy pilnować, aby zachowały tą samą pozycję względem światła. Im bardziej roślina jest zielona, tym lepiej może rosnąc z dala od światła. Rośliny, które mają jaskrawo ubarwione liście potrzebują dobrze naświetlonego miejsca.

Kilka zasad przy wyborze kwiatów doniczkowych

W pierwszej kolejności to rośliny dobieramy do stanowiska. Jeśli w mieszkaniu mamy miejsce w rogu, to szukamy roślin, które wolą ciemne stanowiska, mniej oświetlone np. wężownica lub zamiokulkas. Natomiast jeżeli wybieramy miejsce na parapecie od strony południowej, należy pamiętać, aby wybierać takie kwiaty, które potrzebują dużo promieni słonecznych np. aloes, kaktusy lub wilczomlecz. Dla poczatkujących w uprawie roślin doniczkowych polecamy mało wymagające tj.:

  • wężownica gwinejska,
  • skrzydłokwiat,
  • zamiokulkas,
  • kaktusy,
  • sukulenty.

Kwitnące kwiaty potrafią być kłopotliwe przez swoje spadające przekwitłe kwiaty. Należy pamiętać wówczas o regularnym usuwaniu przekwitłych kwiatostanów. Decydując się na osłonki należy pamiętać, że to kwiaty mają być główną dekoracją. Dzięki pojemnikom możemy podkreślić wystrój wnętrz. Projektując pomieszczenie dopasowuje się je do całokształtu pomieszczenia. Lepiej posiadać mniejszą liczbę kwiatów, ale pozwolić jej osiągnąć większe rozmiary. Okazałe gatunki roślin sprawdzą się w przestronnych pomieszczeniach np. w salonach, dużych korytarzach, pokojach gościnnych. Duże okazy będą w takich sytuacjach lepiej wyglądać niż kilkanaście mniejszych. Warto jeszcze wspomnieć, że kwiaty nie powinny rosnąć w dużym zagęszczeniu. Kwiaty w zależności od gatunku ustawia się w różnych miejscach – na parapecie, w wiszących pojemnikach, na regale, podłodze lub kwietniku. Ważne, aby nie utrudniały dostępu do kluczowych elementów pomieszczenia, np. do okna. Rośliny pokojowe najlepiej prezentują się na tle jednolitych ścian. W pomieszczeniach, gdzie dużo czasu spędzają dzieci, należy unikać kwiatów doniczkowych trujących. Szczególnie takich, które podczas kwitnienia wytwarzają trujące owoce jak np. psianka. Inne trujące gatunki to m.in.:

  • diffenbachie,
  • krotony,
  • alokazje,
  • oleandry,
  • wilczomlecze.

Dla dzieci ciekawymi, a zarazem bezpiecznymi będą takie gatunki, które wzbudzą w nich ciekawość i chęć poznawania świata roślin.

salon z dużą liczba kwiatów

Jakie kwiaty najlepiej pasują do poszczególnych pomieszczeń?

Pomieszczenie Roślina 
Kuchnia Lubiące wysokie temperatury i wilgotność: 
► alokazja, 
► skrzydłokwiat, 
► lub zioła (tymianek, szczypiorek, pietruszka, bazylia). 
Salon Okazałe i dekoracyjne:
► storczyki, 
► monstera, 
► palmy, 
► anturium, 
► skrzydłokwiat. 
Łazienka Lubiące wilgoć: 
► storczyki, 
► peperomia, 
► filodendron (do ciemnej łazienki). 
Pokój dziecięcy Bezpieczne i budzące ciekawość u dzieci: 
► rośliny owadożerne – rosiczka,
► muchołówka,
► dzbanecznik, 
► lucky bamboo, 
► żywe kamienie, 
► róża jerychońska. 
Sypialnia Produkujące tlen w nocy: 
► skrzydłokwiat, 
► areka, 
► aglaonema, 
► wężownica, 
► grudniki. 
grupa różnego rodzaju kwiatów

Kwiaty do małego mieszkania

Jakie gatunki kwiatów sprawdzą się w małych mieszkaniach? Przy wprowadzaniu kwiatów do małych mieszkań należy wybierać takie gatunki, które rosną wzdłuż, a nie wszerz np. sansewieria(wężownica). Dobrymi roślinami będą też: aloes, sukulenty i kaktusy. Nie sprawdzą się tutaj takie gatunki, które zajmują dużo miejsca np. palmy, fikusy itp. W małych mieszkaniach można wykorzystać również sufit oraz ściany. Zwisające rośliny oraz pnącza są efektowne i pięknie ozdabiają wnętrza. Taką rośliną może być bluszcz, oprócz swojego wyglądu dodatkowo skutecznie nawilża oraz oczyszcza powietrze ze szkodliwych substancji i toksyn. Dobrym rozwiązaniem będzie również wykorzystanie wysokich regałów lub wiszących kwietników. Do tego nadadzą się takie gatunki jak: starzec rowleya lub epipremnum złociste. 

Projekt na miarę Twoich potrzeb

Projektowanie wnętrz z roślinami doniczkowymi to doskonały sposób na stworzenie harmonijnego i zdrowego środowiska w swoim mieszkaniu. Nasz doświadczony projektant wnętrz z MAZZANI specjalizuje się w aranżacji mieszkań z wykorzystaniem zieleni. Dzięki jego wiedzy i kreatywności, każde pomieszczenie staje się oazą spokoju i estetyki. Skorzystaj z naszych usług, aby przekształcić swoje mieszkanie w miejsce pełne życia i piękna. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów: 

Po co nam rośliny w mieszkaniu?

Otaczanie się roślinami niesie za sobą wiele korzyści. Kwiaty dostarczają tlen, pochłaniając przy tym dwutlenek węgla oraz pełnią funkcję dekoracyjną w mieszkaniu.

Jakie kwiaty do sypialni?

W sypialni sprawdzą się takie kwiaty, które nocą produkują tlen i oczyszczają powietrze. Takimi gatunkami są np. areka, wężownica (sansewieria) lub grudniki.

Jakie kwiaty pasują do pokoju dziecięcego?

Przede wszystkim wybierając kwiaty do pokoju dziecięcego należy wyeliminować kwiaty trujące. Z pewnością sprawdzą się takie rośliny, które wzbudzą ciekawość u dzieci jak np. żywe kamienie lub gatunki owadożerne.

Jakie kwiaty pasują do małego mieszkania?

W małym mieszkaniu sprawdzą się takie gatunki, które rosną wzdłuż a nie wszerz np. wężownica (sansawieria). Dobrym wyborem będą również zwisające kwiaty jak np. paprocie lub bluszcz.