fototapeta przedstawiająca las
27
wrz

Co sprawdzi się u ciebie w mieszkaniu?

Jeśli chcemy, aby ściany w naszym domu nie były monotonne i pomalowane jedynie farbą, na rynku istnieje wiele opcji, by temu zaradzić. Tapety są popularne od lat, natomiast od jakiegoś czasu wypierane są przez fototapety. Obie propozycje są ciekawym rozwiązaniem, ale czym one się od siebie różnią? Na pierwszy rzut oka różnice są niewielkie, lecz gdy je dokładniej porównamy, inne jest ich zastosowanie, jakość i często materiał, z jakiego są wykonane. Tapeta i fototapeta są często ze sobą mylone lub te dwie nazwy używane są wymiennie.

fototapeta przedstawiająca wzór kół

Podobieństwa

Tapety i fototapety są produktami wykorzystywanymi do dekoracji ścian w salonie, sypialni, pokoju dziecięcym lub młodzieżowym. Oba są do zastosowania na ściany. Wzory nadrukowywane są na brytach, które przyklejane są na ścianę. Tapety lub fototapety produkowane są z materiałów takich jak papier, winyl lub lateks. W zależności od rodzaju, klej nanoszony jest na ścianę lub bezpośrednio na materiał.

Różnice

Tapety ścienne mają powtarzalny wzór, natomiast fototapety przedstawiają pełny obraz. Dużym atutem fototapet jest to, że wzór można dostosować do potrzeb, np. wybierając wzór rombów, figura może mieć dowolną wielkość. W przypadku fototapet wszystkie wymiary są w pełni konfigurowane i dostosowywane do klienta. Odwrotnie jest w przepadku tapet. Wzory, kolory i rozmiary są z góry narzucone, choć wybór tapet ściennych jest ogromny. W ich przypadku, jeśli pomylimy się o jeden pas, jest duże prawdopodobieństwo, że nic wielkiego się nie stanie. W najgorszym wypadku będziemy musieli dokupić dodatkową rolkę. Jeśli mówimy o fototapetach, to taka pomyłka lub uszkodzenie jednego pasa będzie skutkowało wyrzuceniem całości. Tapetę i fototapetę można wykorzystać całkowicie w inny sposób do ozdobienia ściany.

Fototapeta – ciekawy sposób ozdobienia wnętrza

Fototapeta może przedstawić wszystko, co chcielibyśmy zobaczyć w naszych wnętrzach. Może być to nastrojowy krajobraz, ciekawa architektura, reprodukcja dzieła sztuki, nowoczesne miasto lub budowla. Możliwości są nieograniczone, na uwagę zasługuje fakt, że można zamówić fototapetę ze swoimi zdjęciami. To, co charakteryzuje fototapetę, to zamknięta całość. Jest to więc gotowa kompozycja, która musi znaleźć się w całości na ścianie. Taki wzór trzeba dopasować do miejsca, w którym ma się znajdować. Dlatego sklepy oferują fototapety na wymiar, gdzie pracownicy pomogą z wyliczeniem ilości potrzebnej do montażu, aby mieć pewność, że wybrany obraz zmieści się w całości na ścianie. Projektanci wnętrz, wybierając fototapetę, dostosowują również wzór do pomieszczenia, mebli i dekoracji, w taki sposób, aby nie zasłaniały one ważnego elementu, np. w przypadku zdjęcia, aby nie zasłoniły czyjejś twarzy.

tapeta w zygzaki

Tapety ścienne – powtarzający się motyw

Jeśli chcemy stworzyć na ścianie powtarzający się wzór, to idealne do tego będą tapety. To znaczy, że każdy bryt przedstawia dokładnie taki sam wzór, a przyklejając na ścianę pasy, tworzymy wybrany motyw. Dzięki temu powstaje wzór, który nie ma początku ani końca. Wzory tapet mogą mieć przeróżne akcenty od geometrycznych poprzez roślinne lub zwierzęce. Można je wykorzystać całkowicie inaczej niż fototapety. Tapety mogą na ścianie zajmować tylko wybrany fragment, dzięki czemu dekorujemy pomieszczenie tylko za pomocą akcentu. Ciekawą propozycją są również nowoczesne wzory ściennych tapet, umieszczone w kuchni między blatem a wiszącymi szafkami.

Co lepiej wybrać?

Każde z prezentowanych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Wszystko zależy od tego, czego potrzebujesz w swoim mieszkaniu. Aby wprowadzić do pokoju malowniczy widok, pejzaż lub panoramę miasta, najlepszą opcją będzie fototapeta. Jeśli zależy nam na powtarzającym się wzorze, wybierzmy tapety. Fototapeta sprawdzi się do niewielkich pokoi, sprawi, że przestrzeń optycznie się powiększy. Takim sposobem możemy zmienić zwykły pokój w prywatną oazę spokoju, czego doskonałym przykładem są wakacyjne wzory prezentujące dżungle z kolorowymi papugami lub panoramę dużego miasta. Tapety można wykorzystać w pokojach ze skosami lub wnękami, gdyż ich niekończący się wzór można dostosować do ściany.

 Wady Zalety 
Tapeta Monotonny wzór. Powtórzenia wzorów w równomiernych odstępach. Duży wybór wzorów i motywów. Możliwość samodzielnego montażu. Możliwość poprawy, poprzez wymianę na inną rolkę. Tańsze od fototapet. 
Fototapeta Często dostępna jedynie na zamówienie, ze względu na indywidualne potrzeby, np. wymiary lub wybrany przez nas obraz. Przy samodzielnym montażu brak możliwości poprawy. Droższe od tapet. Oryginalne wzory, jak krajobrazy, reprodukcje dzieł sztuki lub zdjęcia rodzinne.  Możliwość samodzielnego montażu. 
pokój z tapetą w kwieciste wzory

Tapeta lub fototapeta we wnętrzach

Tapety i fototapety to ciekawa propozycja na dekorację ścian. Za ich pomocą wnętrze może nabrać nowego charakteru. Dzięki nieograniczonym wzorom i możliwościom, jakie dają nam tapety i fototapety, każdy znajdzie coś ciekawego, aby ożywić swoje wnętrze. Jeśli masz problem z doborem odpowiedniego wzoru, nasi projektanci z MAZZANI chętnie Ci pomogą. Znajdziesz nas stacjonarnie w Warszawie lub online w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Co wybrać, tapetę ścienną czy fototapetę?

Nie da się odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Jedno i drugie ma swoje wady i zalety. Choć na pierwszy rzut oka różnice są niewielkie, to po dokładniejszym przeanalizowaniu, każde z nich może mieć inne zastosowanie i inną jakość wykonania.

Co to jest fototapeta?

To nowoczesna wersja tapety. Tapeta przedstawia jakiś wzór a fototapeta obraz. Dzięki fototapecie, możemy na ścianie umieścić wybrany przez siebie obraz, widok, architekturę a nawet zdjęcie.

Czy tapety są jeszcze modne?

Oczywiście. Tapety spopularyzowały się w XX wieku. Od tego czasu ilość wzorów i kolorów powiększyła się diametralnie. W dzisiejszych czasach tapetami można ozdobić każde wnętrze i cieszyć się niepowtarzalnym wzorem.

Jak przykleić fototapetę?

Fototapetę przykleja się w taki sam sposób, jak tapetę. W zależności od materiału, z którego została wykonana, nakłada się klej na bryty lub na ścianę. Następnie po kolei przykleja się odpowiednie pasy, tworząc obraz na ścianie.