wzór cegieł w pomieszczeniu
14
kwi

Przenieś się do przeszłości

Lata 50. i 60. XX wieku powracają do mody w nowoczesnym wydaniu! Nie musisz już wstydzić się starych szaf ani kredensu, który stoi nieruszony jeszcze od czasów pradziadka. Odrestauruj je, a następnie uwydatnij ich piękno dobierając odpowiednie dodatki. Jednak, jeśli nie posiadasz tego typu mebli ani pamiątek z tamtego okresu, to nic straconego. Możesz kupić współczesne zamienniki, które godnie odwzorowują styl z poprzednich lat.   

Kolory ścian, mebli oraz wzory 

Nie bój się zaszaleć przy wybieraniu kolorów do swojego mieszkania. Kiedyś projektanci woleli inspirować się tęczą i bez ograniczeń używać barw w niej zawartych. Teraz odcienie są zróżnicowane. Architekci decydują się na żywsze kolory mebli lub dodatków, np.: czerwony żyrandol, niebieska szafa, zielone pufy i kanapa, ale do ścian dobierają pastelowe odcienie lub zostawiają je po prostu białe, zachowując balans we wnętrzu. Można też postawić na tapety z delikatnym, kwiecistym lub geometrycznym wzorem. Popularny jest też wzór cegły, a w łazience lub kuchni idealnym rozwiązaniem na pustą ścianę będą małe kafelki. Ostatnio powraca również do mody często używana kiedyś do wnętrz terakota, którą śmiało można wykorzystać. 

Niepowtarzalne meble i tkaniny   

Meble stylu retro muszą przyciągać wzrok, ponieważ to one są głównym elementem pomieszczenia. Idealne wpasują się do niego dobrze zachowane meble po pradziadku, które można odrestaurować, dzięki czemu będą idealnie pasować do przypisanego im miejsca we wnętrzu. Jeśli nie posiadasz tego typu rzeczy, możesz kupić przedmioty, które zostały stworzone pod wzór mebli z lat 50. oraz 60. Ich charakterystycznym elementem są specjalne nóżki z mosiądzu lub metalu. Nie możemy też zapomnieć o obłych kształtach, kolorowych tapicerkach, elementach chromowanych lub pozłacanych.   

fotele z nóżkami na zewnątrz w stylu retro

Do najczęstszych materiałów, z których produkowane są meble należą: 

  • skóra,  
  • drewno,  
  • szkło,  
  • mosiądz,  

  W pomieszczeniach retro zwykle spotykamy ciężkie tkaniny takie jak: 

  • welur,  
  • muślin,  
  • tkaniny kotarowe,  
  • skóra w kolorze ciepłego brązu.  

Na nich znajdują się niepowtarzalne kwieciste lub geometryczne wzory, wykonywane nie zważając na symetrie.   

Dodatki dające ponadczasowy klimat   

W stylu retro łatwo o przesadę przez zbyt dużą ilość dekoracji. Jeżeli wyjdziemy poza skalę, pomieszczenie może wydać się chaotyczne. Jednak bez obaw, zawsze da się stworzyć spójna całość. Najlepiej kierować się zasadą – „mniej znaczy więcej”. Elementami, które będą pasować do stylu retro są czarno białe gazety, stare zdjęcia w kolorze sepii lub czarno białe. Istnieje również opcja plakatów czy grafik z tamtych lat, które ociekają żywymi kolorami i idealnie odzwierciedlają charakter wnętrza. Uroku pomieszczeniu dodadzą stylowe, stojące lampy o ciekawych kształtach oraz stojaki na kwiaty, gazetniki i porcelana. Miłośnicy kwiatów powinni wiedzieć, że popularne w tamtym czasie były także makramy naścienne oraz makramowe kwietniki.   

czarno białe gazety jako tapeta na ścianie

Wnętrza, które sprawią, że poczujesz się lepiej

Styl retro kocha przesadę w swoich projektach jednak, aby cała aranżacja prezentowała się zachwycająco, trzeba się sporo nagłowić. Jeżeli potrzebujesz pomocy, doświadczony zespół MAZZANI przygotuje projekt całego domu lub mieszkania, który będzie dostosowany do Twoich oczekiwań. Działamy online na terenie całego kraju. Najważniejsze dla nas jest, abyś czuł się komfortowo we własnym mieszkaniu, dlatego dołożymy wszelkich starań by powstały projekt został wykonany z należytą starannością. 

Pytania naszych klientów:

Czym się różni styl vintage od stylu retro?

Styl vintage w swojej kompozycji wykorzystuje głównie przedmioty z przeszłości. W stylu retro tez możemy je wykorzystać, jednak nie jest to koniecznością. Możemy stworzyć klimat lat 50. i 60. XX wieku stosując nowoczesne meble inspirowane klimatem tamtych lat. 

Jakie kolory pasują do stylu retro?

W dzisiejszych czasach projektanci stonowali ten styl i dodali mu elegancji pokrywając zazwyczaj ściany białą farbą, tym samym zastawiając miejsce na żywe kolory dla mebli i dodatków.