zdjęcie kuchni z wyspą
18
paź

Zasady ergonomicznej kuchni

Często zadajemy sobie pytanie, jak urządzić kuchnię, by w jak najlepszy sposób wykorzystać potencjał dostępnego wnętrza. W tym wyjątkowym pomieszczeniu spędzamy znaczną część naszego dnia, przygotowujemy posiłki dla siebie, rodziny i przyjmujemy gości. Co zrobić, by praca w kuchni była jeszcze przyjemniejsza, szybsza i bardziej wydajna? W tym wypadku ergonomia to podstawa.

zdjęcie przedstawiające pięć stref w kuchni

Podział na strefy

Podział ten polega na umieszczeniu wszelkich przedmiotów i sprzętów w jednym obszarze związanym z konkretną czynnością kuchenną. Ważne jest, aby planując strefy, zachować ich ciągłość w poniższej kolejności: strefa zapasów, strefa przechowywania, strefa zmywania, strefa przygotowywania, strefa gotowania. Na celu mamy ograniczenie do minimum niepotrzebnych ruchów w kuchni, przechodzenia z miejsca do miejsca, obracania się i schylania. Pomieszczenie urządzamy zgodnie z kolejnością wykonywania czynności związanych z przygotowaniem posiłku.

Zasada trójkąta roboczego

Jeśli kuchnia ma być wyposażona funkcjonalnie, powinna być w niej zastosowana zasada trójkąta roboczego. Określa ona rozstawienie lodówki, kuchenki i zlewozmywaka. Te trzy najważniejsze sprzęty powinny znajdować się blisko siebie tak, aby w rozstawieniu przypominały trójkąt. Należy pamiętać przy tym, że łączna długość jego ramion nie powinna przekraczać 7 m. Rozwiązanie to umożliwia szybkie przemieszczanie się pomiędzy nimi i pozwala zachować ciągłość pracy.

Minimalne odległości między sprzętami

Projektując kuchnię należy pamiętać o odpowiednich odległościach. Jeśli planujesz instalację zmywarki, powinna ona znajdować się bezpośrednio pod zlewem. Odległość między lodówką a zlewozmywakiem powinna wynosić od 120 do 210 cm; od zlewu do kuchenki od 90 do 210 cm; od lodówki do kuchenki od 120 do 270 cm. Dodatkowo w kuchni powinien znajdować się jeden główny blat o długości co najmniej 80 cm.

Kuchnia z wyspą

Jest to jedno z najbardziej ergonomicznych rozwiązań. Umieszczając w wyspie jeden z kluczowych sprzętów, np. płytę kuchenną, łatwo stworzymy komfortowy trójkąt roboczy. Dodatkowo jest to jedno z najbardziej nowoczesnych i modnych rozwiązań aranżacyjnych.

Kuchnia z wyspą kuchenną i barkiem

Kuchnia w kształcie litery U

Ten układ umeblowania charakteryzuje się tym, że szafki i sprzęty zajmują trzy sąsiadujące ze sobą ściany. Jest on świetnym rozwiązaniem dla kuchni zamkniętych, ale sprawdza się również w kuchniach otwartych. Korzystając z tego rozwiązania, kuchenkę i lodówkę najlepiej umieścić między zlewozmywakiem a kuchenką. W przypadku kuchni zamkniętej, warto pomyśleć o stole, który może znajdować się w środku pomieszczenia lub pod oknem.

Meble dopasowane do potrzeb

Funkcjonalna kuchnia wyposażona jest w odpowiednią ilość mebli kuchennych, które zapewniają wystarczającą przestrzeń do przechowywania. Niemniej ważne są wymiary szafek i blatów. Odpowiednie zaplanowanie ich wielkości powinno ograniczyć schylanie się, garbienie i zbyt częste wyciąganie rąk. Wysokość szafek powinniśmy dopasować do wzrostu i potrzeb użytkownika. Szafki kuchenne o wysokości 85-90 cm uważane są za najbardziej optymalne dla osób o średnim wzroście. Blaty kuchenne znajdujące się na wysokości 85-95 cm zapewniają największy komfort użytkowania, natomiast odległość między szafkami stojącymi powinna wynosić około 60 cm.

Oświetlenie i gniazdka

W ergonomicznej kuchni bardzo ważne jest właściwe oświetlenie. Dla komfortu pracy powinniśmy zastosować kilka jego źródeł. Taśmy LED umieszczone bezpośrednio pod wiszącymi szafkami, świetnie doświetlą blat. Możemy też wybrać okap z dodatkową lampą. Jeden żyrandol oświetlający całe pomieszczenie nie wystarczy, warto zakupić taki z ruchomymi reflektorami, który lepiej doświetli zakamarki kuchni.

czarna kuchnia w kształcie U

Stwórz wymarzone wnętrze

W funkcjonalnej kuchni nie obędziemy się również bez dużej ilości gniazdek elektrycznych. Przy wyborze sprzętów pod zabudowę pamiętaj o konieczności dojścia do prądu na ich tyłach. Przed powstaniem projektu przemyśl, czy będziesz korzystał z ekspresu, wyciskarki czy miksera, ponieważ każde z nich potrzebuje podpięcia do prądu. W takim wypadku świetnie sprawdzają się gniazdka chowane w blatach. O ergonomię w kuchni warto zatroszczyć się na etapie budowy domu czy zakupu mieszkania. Dzięki zespołowi profesjonalistów MAZZANI otrzymasz projekt wnętrz szytych na miarę twoich potrzeb! Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię?

Wystarczy, że zastosujesz kilka podstawowych zasad ergonomicznej kuchni. Wprowadzisz zasadę trójkąta roboczego, wydzielisz 5 stref ułatwiających pracę w kuchni I zadbasz o odpowiednie odległości pomiędzy sprzętami. 

Na czym polega zasada trójkąta roboczego?

Zasada ta określa rozmieszczenie najważniejszych sprzętów w kuchni. Lodówka kuchenka i zlewozmywak powinny znajdować się blisko siebie, tak aby w rozstawieniu przypominały trójkąt. Rozwiązanie to umożliwia płynne przemieszczanie się pomiędzy nimi. 

Jak wydzielić 5 stref w kuchni?

Wydzielamy kolejno: strefę zapasów, strefę przechowywania, strefę zmywania, strefę przygotowywania oraz strefę gotowania. Ważne jest, aby zachować powyższą kolejność. Zasada 5 stref w kuchni polega bowiem, na rozmieszczeniu sprzętów zgodnie z kolejnymi czynnościami wykonywanymi w kuchni. 

Jak zaprojektować oświetlenie w kuchni?

W funkcjonalnej kuchni nie może zabraknąć dobrze zaplanowanego oświetlenia. Jedno źródło światła nie wystarczy. Warto zainwestować w kilka jego źródeł, np. w LED–y umieszczone bezpośrednio pod wiszącymi szafkami, które doświetlają blat roboczy.