05
sty

Barocco – ładnie brzmi i jeszcze lepiej wygląda

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak stworzyć oryginalne wnętrze, a przy tym lubisz nawiązywać do minionych epok, możesz zaprojektować pomieszczenie w stylu barokowym. Jeżeli obawiasz się, że będzie to wyglądało staroświecko – nic bardziej mylnego! By wyglądało naturalnie i jedynie nawiązywało do baroku, trzeba wykorzystać łączenie kolorów i zdobień charakterystycznych dla stylu barokowego z elementami nowoczesności.

niebieskie zdonione tapety

Cechy stylu barokowego

Styl barokowy to połączenie klimatu i elegancji. Jego początki to przełom XVI i XVII wieku. Zapoczątkowany we Włoszech, równie szybko pojawił się we Francji i całej Europie. Najważniejszymi zasadami było przełamanie harmonii i regularności. Odznaczał się przepychem zdobień. By zaprojektować wnętrze w tym stylu, warto pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym stanie się ono piękne i funkcjonalne:

  • Połączenie kontrastowych kolorów i ścian to jeden z wyróżników stylu barokowego.
  • Nie bój się przepychu i ozdobności.
  • Złoty kolor jest mile widziany w dodatkach i tekstyliach.
  • Nieregularne ściany i gra światłem, dzięki ich fakturze.
  • Brak harmonii i porządku.

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że barok to jeden wielki chaos, a samo pomieszczenie przytłacza. Jednak dobierając odpowiednio dodatki, na zasadzie przeciwieństw i różnorodności, można stworzyć spójną całość, która będzie złożona z rozmaitych elementów. Takie pokoje sprawiają wnętrze luksusowych i monumentalnych, ale jednocześnie surowych, w których chętnie się przebywa.

Efekt baroku a nowoczesność

Jak osiągnąć barokowy styl we współczesnym wnętrzu? Zanim stworzysz pomysł, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dysponujesz odpowiednim metrażem. To ważne, ponieważ w mniejszych pokojach styl nie prezentuje się tak okazale, jak na dużych przestrzeniach. Taka ilość zdobień i dodatków może przytłoczyć domowników i gości. Z tego powodu – jeśli masz małe mieszkanie – doradzamy zrezygnowanie z przepychu i postawienie jedynie na kilka barokowych dodatków. Z kolei właściciele dużych wnętrz mogą przystąpić do planowania aranżacji. Najlepiej będzie zasięgnąć rady projektanta, gdyż ogrom i kontrast dodatków musi znaleźć odzwierciedlenie w spójnym układzie. Nie wystarczy postawić na meble i ozdobić pomieszczenia tekstyliami z tamtej epoki, trzeba jeszcze zrobić to umiejętnie. W większości stylów najważniejsza jest baza, czyli ściany i podłogi, tutaj jednak ważniejsze jest to, co postawimy, czyli meble, rzeźby, obrazy, lustra. Wszystkie te rzeczy muszą mieć ducha baroku, być utrzymane w nieregularnych kształtach i wprowadzać dynamikę.

jadalnia w salonie

Baza, czyli ściany i podłogi

Barok jest na równi wymagający i efektowny. Dlatego też przygotowanie takiego wnętrza trzeba zacząć od przygotowania bazy. Sufit najkorzystniej ozdobić sztukaterią ze styropianu lub gipsu. Najlepiej, by nawiązywała do omawianej epoki i była pomalowana na biało. Jeśli sufit nie jest idealnie gładki, najlepiej wybrać taką farbę, która będzie odbijała światło i ukrywała wszelkie niedoróbki – czyli matową. Ściany z kolei będą wymagać udekorowania tapetą lub pomalowania. Trzeba je także ozdobić – licznymi obrazami, przedstawiającymi ruch i dynamikę, zdjęciami w złotych ramach. Dobrym pomysłem będzie także ustawienie kominka wyłożonego granitem lub marmurem, na którym można ustawić eleganckie lustro. Doda ono nie tylko szyku, ale i powiększy optycznie pomieszczenie. Jeśli chodzi o podłogę – najlepiej nadać jej połysk. Tworzywo, z jakiego zostanie zrobiona, też ma znaczenie. Barok lubi się z prawdziwym drewnem lub drogimi płytkami. Oczywiście, nieodzownym szczegółem, który dopełni taką bazę, jest czerwony dywan w totalnej, barokowej wersji lub nieco delikatniejszy – w skromniejszym projekcie.

Meble barokowe

Jeśli chcemy zaaranżować salon w stylu barokowym, warto postawić na sofę z asymetrycznymi krzywiznami. Koniecznie na nóżkach w postaci liści lub po prostu bogato zdobionych. Ciekawym pomysłem będą także sofy inspirowane meblami Ludwika XV. Struktura takich mebli to drewno, zazwyczaj buk, jodła czy dąb. Kształty oczywiście mogą być zróżnicowane, z kolei tapicerka powinna być z aksamitnego materiału, skóry lub bawełny. Barokowe szafki często wykonane są z płyt MDF i PAL. Oferują dużo przestrzeni do magazynowania. Półki mają geometryczne kształty, ostre wykończenia i są zwykle w matowych barwach. Jeśli chodzi o fotele – powinny być duże, bez ramion. Najlepiej z aluminiowymi nóżkami. Meble barokowe mają duże rozmiary, więc najlepiej prezentują się na otwartych, dużych przestrzeniach. Stoły, krzesła – wyglądają jak z pałacu, a ich barwy tworzą kontrasty. Ważną rolę odgrywają złocenia, które z dodatkiem drewna i okazałymi poduszkami tworzą imponujący efekt.

Ozdoby

Jeśli chodzi o dodatki – mamy ich wiele. Zaczynając od zdobionych mebli, przez gustowne oświetlenie, kończąc na ramkach. W barokowych wnętrzach panuje zasada – ozdób nigdy za wiele. Barokowe meble można uzupełnić rzeźbą, wazonem utrzymanym w klimacie epoki lub ozdobną szkatułką. Do ozdób należą także długie, białe firanki, koniecznie z dekoracją srebra lub złota, a także ciężkie, masywne zasłony. Świetnie sprawdzi się również bogato ozdobiony karnisz czy żyrandol z szerokimi ramionami. Barok to styl kontrastów, dlatego z powodzeniem można eksperymentować z dodatkami. Dobrze jest sięgać po ciemne, klimatyczne barwy: grafit, fiolet, burgund, w połączeniu ze złotem i srebrem.

salon glamour

Aranżacja wnętrza w stylu barokowym

Zanurz się w luksusie i elegancji dzięki naszej ekskluzywnej usłudze aranżacji wnętrz w stylu barokowym, przy wsparciu doświadczonego projektanta wnętrz MAZZANI. Nasz projektant, jako renomowany architekt wnętrz, ożywi Twoje pomieszczenia barokowym blaskiem, dbając o najdrobniejsze detale. Od wykwintnych mebli po subtelne dodatki, zapewnimy Ci pełną harmonię i przepych w każdym kawałku Twojego domu. Pozwól nam uczynić Twoje wnętrze barokowym arcydziełem, które zachwyci zmysły i stworzy niezapomniany klimat. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.