żywe rośliny w łazience
11
kwi

Roślinne dekoracje

Jedną z najpopularniejszych dekoracji wnętrz naszych domów czy mieszkań, bez wątpienia są rośliny doniczkowe. Często nie wyobrażamy sobie naszej przestrzeni osobistej pozbawionej choćby jednego, najmniejszego kwiatka. Jednak nawet rośliny powinny zostać odpowiednio dobrane i zaaranżowane dla wnętrza naszego salonu, kuchni czy sypialni. 

Czym jest Urban Jungle? 

Urban Jungle w wolnym tłumaczeniu oznacza „miejską dżunglę”. Jest to utrzymujący się na fali popularności trend w aranżacji mieszkań przy stosowaniu zarówno roślin żywych, jak i motywów roślinnych czy też innych nawiązań do dzikiej natury. Kolorem przewodnim jest oczywiście zieleń, obecna we wszystkich swoich odcieniach. Symbolizuje ona życie w harmonii i w zgodzie z przyrodą, koi umysły i uspokaja. 

Rośliny idealne dla początkujących 

Nie trzeba od razu inwestować w ogromne, rzadkie rośliny, które najczęściej są bardzo wymagające. Już zwykłe kaktusy i sukulenty wyśmienicie sprawdzą się we wnętrzach, dodadzą im charakteru. Choć mogłoby się wydawać inaczej, wśród tychże roślin nie brakuje różnorodności i barw. Wymagają bardzo niewielkiego zaangażowania i opieki, dlatego też poleca się je osobom zaczynającym swoją przygodę z roślinami. Poza nimi, mało doświadczonym w uprawie i hodowli zaleca się zakup epipremnum lub skrzydłokwiatów. Te drugie mogą kwitnąć nawet cały rok, oczywiście pod warunkiem, że zapewni się im do tego odpowiednie warunki, takie jak wilgotność powietrza i regularny dostęp do wody. 

Pozytywy posiadania roślin w domu 

We wnętrzach naszych domów i mieszkań występują lotne związki organiczne oraz zawieszone pyły, wydzieliny czy też inne zanieczyszczenia, takie jak: roztocza, bakterie, wirusy i grzyby. Pochodzą z zewnątrz, są to na przykład smog i spaliny. Swoje źródło mogą mieć jednak również w farbach, tapetach, środkach higienicznych, a nawet w urządzeniach AGD. Rola roślin w ich neutralizowaniu i oczyszczaniu powietrza jest ogromna. Pobierają one nieczystości poprzez korzenie i liście, a następnie rozkładają do postaci związków nieszkodliwych. Poza tym rośliny w procesie fotosyntezy wytwarzają tlen, a w suchych i ciepłych pokojach – parę wodną, co przekłada się na zwiększanie wilgotności. Pełnią również funkcję ozdobną, ocieplają wnętrze i sprawiają, że wydaje się ono być przytulniejsze. Ponadto rośliny mogą wpływać korzystnie na nasze samopoczucie. 

paproć w wiszącej doniczce

Minusy posiadania roślin w domu 

Wszystko ma swoje plusy i minusy, nawet posiadanie roślin. Jest to jednak dosyć względne. Sam wymóg dbania o nie, dla niektórych ludzi może być zaletą, dla innych zaś wadą. Do największych negatywów, płynących z aranżacji roślin w naszych wnętrzach należą: 

  • możliwość wytwarzania alergenów (np. fikus, chryzantema, hiacynt, begonia), 
  • szkodliwy wpływ na zdrowie i życie zwierząt domowych (np. kalanchoe, epipremnum, anturium), 
  • wymaganie dbałości (mniejszej lub większej, w zależności od rośliny), 
  • zapewnienie odpowiednich warunków (np. rozproszone światło, stanowisko typowo słoneczne, częste podlewanie, częste przesadzanie), 
  • łatwość osiadania kurzu na blaszkach liści. 

Barwy i wzrost roślin 

Rośliny sprawdzą się w każdym miejscu w domu. Oczywiście dużo zależy od gatunku i jego wymagań. Urozmaicają one jednak wnętrze żywą zielenią liści oraz rozmaitymi barwami kwiatów. W aranżacji wnętrza dużą rolę pełnią dodatki. Dla roślin są to doniczki, osłonki i wazony, które powinno się odpowiednio dobrać. Dopasujmy je do całości wystroju. Poza parapetem, który kojarzy nam się jedynie z roślinami, powinny one znajdować się również w rogu pokoju, wypełniając przestrzeń, a także na meblach. Wazony z ciętymi kwiatami, w tym z goździkami, różami czy tulipanami, najczęściej ustawiamy na stołach. W ten sposób prezentują się wyśmienicie, zwłaszcza jeżeli ułożymy z nich kompozycję w wysokim wazonie. Na komodach, szafach i regałach idealnie sprawdzą się rośliny cieniolubne lub te potrzebującego rozproszonego światła. W każdym wnętrzu mogą budować pożądany klimat. Dosyć częstym zabiegiem ostatnich lat jest tworzenie tak zwanych „zielonych ścian”, jest to efektowna kompozycja żywych roślin, pnących się lub zwisających, usadowionych wertykalnie na ścianie.  

Kupując roślinę powinno się zwrócić uwagę na ewentualne kwitnienie. Kwiat powinien być stonowany i pasować stylistycznie do pomieszczenia, a nie gryźć się z jego kolorami. Gatunków i odmian roślin jest niezliczenie wiele, każdy z nich cechuje się innymi wymaganiami, tempem wzrostu i barwami.  

Rośliny rosną we własnym, indywidualnym tempie uwarunkowanym między innymi przez otoczenie. Nie zawsze malutka roślina, którą zakupimy w sklepie, taka pozostanie. W ciągu kilku miesięcy lub lat może niewiele wzrosnąć lub znacząco powiększyć swoje rozmiary. Nie powinno to nikogo dziwić. Przed wybraniem danego gatunku należy choć trochę się z nim zapoznać i dowiedzieć się o jego cechach. 

nowoczesny salon z roślinami”

Style i odpowiednie rośliny 

Urban Jungle jako trend wpasowuje się w wiele stylów aranżacji wnętrz. W pomieszczeniach urządzonych klasycznie, tradycyjnie, zarówno rośliny, jak i donice tudzież wazony, powinny być odpowiednio przemyślane, ustawiane w rogach pokoju lub na kredensach, stole czy regałach. W stylu glamour zaś królować będą rośliny o dużych liściach, nie tylko storczyki, ale i palmy czy monstery. Dobierane do nich doniczki powinny kojarzyć się z luksusem, sprawdzą się zatem te połyskujące w kolorach złota, czerni bądź srebra. W przypadku stylu skandynawskiego, idealne będą paprocie, bluszcze, aloesy.

Nie należy jednak bać się dużych roślin, dla których nie powinno zabraknąć miejsca. W końcu ten nurt czerpie bardzo dużo z natury. Podobnie zresztą jak rustykalnie urządzone wnętrza, w których zaleca się dekoracje z lawendy, agawy, aloesu, bluszczy czy chociażby skrzydłokwiatów. Boho charakteryzuje się z kolei orientalizmem. We wnętrzach aranżowanych w ten sposób nie powinno zabraknąć roślin egzotycznych, przykładowo monster, alokazji i palm. W stylach nowoczesnych, takich jak industrializm, idealnie pasować będą duże okazy roślin – bananowce, figowce. Wystarczy tu jedna, za to bardzo wyraźnie wyeksponowana i okazała roślina, kontrastująca z betonem czy cegłą. 

Rośliny a rodzaj pomieszczenia 

Przy doborze roślin powinno się również zwrócić uwagę na to, jaką funkcję pełni aranżowane przy ich użyciu pomieszczenie. Wbrew pozorom może to zmieniać bardzo dużo. 

Do pomieszczeń sypialnianych polecane są rośliny, w których produkcja tlenu zachodzi zarówno dniem, jak i nocą. Są to między innymi sukulenty, aloesy oraz grubosze. Dzięki nieustannie otwartym aparatom szparkowym, a co za tym idzie ciągłemu przeprowadzaniu procesu fotosyntezy, mają one korzystny wpływ na nasz sen. 

W kuchni wręcz idealnie pasować będą rośliny znoszące wyższe temperatury i wilgotność powietrza. Zaleca się więc alokazję, zamiokulkasy oraz skrzydłokwiaty. Nie można jednak zapomnieć o aromatycznych ziołach, które poza uprawą w celach kulinarnych, wytwarzają zapachy i ozdabiają kuchenną przestrzeń. 

Z kolei przy projektowaniu salonu, najpopularniejszymi wyborami są rośliny lubujące się w rozproszonym świetle, umiarkowanej wilgotności powietrza i temperaturze pokojowej. Będą nimi figowce, monstery, fikusy i palmy. 

palma w kącie pokoju”

Wnętrza, które zachwycają elegancją i stylowym wykończeniem

Chcesz dowiedzieć się również o innych trendach i być z nimi na bieżąco? Z zespołem MAZZANI jest to w pełni możliwe. Pragniemy podzielić się z tobą nie tylko naszą pasją, ale i przede wszystkich wiedzą i zdobytym doświadczeniem. Zapraszamy do kontaktu! 

Pytania naszych klientów:

Jakie rośliny doniczkowe powodują reakcje alergiczne?

Alergia na rośliny domowe może objawiać się chociażby pokrzywką, łzawieniem oczu, nieżytem nosa i innymi dolegliwościami. Najczęściej uczulenia są powodowane przez fikusy, hiacynty, szeflery i draceny. Chociaż rzadko się to zdarza, również skrzydłokwiaty mogą wywoływać objawy alergiczne. 

Jakie kwiaty wybrać do łazienki?

Rośliny w łazience nie są częstym widokiem, jednak ich popularność w tym miejscu stale rośnie. Jest to trudne miejsce ze względu na wysoką temperaturę, wilgotność oraz zerowy lub niewielki dostęp do stałego źródła światła naturalnego. Nie zmienia to jednak faktu, że niektóre rośliny nadają się do hodowli w łazience. Zaliczają się do nich zielistki Sternberga, którą są jednymi z najprostszych i niewątpliwie najłatwiejszych w utrzymaniu roślin. Poza nimi są to również skrzydłokwiat wallisa, monstera oraz dracena.

Jakimi roślinami dekorować pokoje chłodniejsze?

Zimniejsze pomieszczenia, w których rzadziej przebywamy zazwyczaj nie muszą być w znaczący sposób ogrzewane, przeważnie panuje w nich temperatura około 10-15 stopni. Jest to idealne miejsce dla zimowania niektórych roślin doniczkowych, w tym pelargonii oraz cytrusów. W takich pomieszczeniach sprawdzą się również anturium i begonie.