tapeta, motyw roślinny
12
kwi

Czym jest urban jungle? 

Urban jungle jest jednym z najmłodszych, a zarazem najpopularniejszych stylów wnętrzarskich. Sprawdza się w domach i mieszkaniach o różnych metrażach. Tropikalne rośliny doniczkowe, na których bazują projekty nawiązujące do miejskiej dżungli, ocieplają wnętrza i nadają im naturalnego charakteru. Wystrój w stylu urban jungle sprzyja również fotogeniczności lokali, których zdjęcia od kilku lat królują w mediach społecznościowych.  

Styl urban jungle zachwyci miłośników natury – wielbicieli roślin i drewna, a także zieleni oraz brązów. Łączy w sobie naturalność i nowoczesność, przytulność i egzotyczność. Może stanowić motyw przewodni w projektowaniu wnętrz całych nieruchomości lub dopełniać minimalistyczne aranżacje.  

Cechy stylu urban jungle 

Podstawowym wyznacznikiem stylu urban jungle są żywe rośliny oraz obiekty nimi inspirowane. Egzotyczne pomieszczenia powinny wypełniać zielone rośliny ozdobne oraz różnorodne dekoracje i dodatki przedstawiające przyrodę – tapety, plakaty, poduszki czy girlandy. Poza roślinnymi motywami, do istotnych elementów stylu zaliczamy: 

  • wykończenie lokalu przy użyciu naturalnych materiałów, 
  • wybór mebli i dekoracji z organicznych tworzyw, 
  • dobór delikatnych kolorów bazowych, wyrazistych barw przełamujących oraz uniwersalnych odcieni uzupełniających, 
  • połączenie żywiołowości dżungli z harmonią natury. 
rośliny w mieszkaniu

Roślinność  

W styl urban jungle wpisują się różnorodne rośliny – również te dostępne w dużych sklepach i marketach. Najczęstszym wyborem są gatunki tropikalne, zachwycające nietypowymi liśćmi, takie jak monstery, bananowce czy palmy. Doskonałym uzupełnieniem dla egzotycznych kwiatów będą kaktusy i sukulenty, które nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Dla urozmaicenia domowej roślinności można zdecydować się również na oczyszczające powietrze paprocie i bluszcze. Możliwości jest wiele, jednak należy pamiętać, że podstawowym kryterium doboru roślin do pomieszczeń powinny być panujące w nich warunki oraz możliwości właściciela związane z codzienną pielęgnacją.  

Kolory i materiały 

W stylu urban jungle dominują kolory ziemi oraz delikatne barwy, występujące w naturze. Z uwagi na przewijające się motywy roślinne, charakterystyczne dla wnętrz stylizowanych na miejską dżunglę są różne odcienie zieleni – zarówno intensywna, butelkowa, jak i delikatniejszy, rozbielony kolor szałwiowy. Idealne tło dla zieleni stanowią beże, brązy oraz złamana biel, zapobiegające nadmiernemu chaosowi we wnętrzach. Częstym wyborem jest również czerń oraz barwy metaliczne, takie jak złoto, srebro czy miedź, w postaci typowych dla tego stylu akcentów, dopełniających aranżacje.  

Najpopularniejszym i niezwykle ważnym materiałem dla wnętrz w stylu miejskiej dżungli jest drewno. Sprawdzi się zarówno na podłodze, jak i na ścianach. Naturalnego charakteru lokalowi dodadzą także meble z drewna, wikliny lub rattanu. W roślinny wystrój doskonale wpasują się kamienne akcenty, w postaci blatów kuchennych czy stolików kawowych. Zwolennicy nowoczesnych wnętrz mogą dodatkowo postawić na dodatki ze szkła i stali, nawiązujące do stylu loft.  

kwiaty w salonie

Meble i dodatki 

Styl urban jungle może mieć różne oblicza, a finalnego charakteru nadają w tym przypadku meble oraz dekoracje. Wielbiciele surowych i minimalistycznych wnętrz mogą postawić na proste, czarne lub białe wyposażenie oraz szklane i metalowe dodatki, które zrównoważą egzotyczny wystrój. Pasjonaci przytulnego stylu glamour uzyskają zadowalający efekt dzięki złotym detalom, pozostającym w harmonii z bogatymi w roślinność wnętrzami. Niezależnie od preferencji, meble w stylu urban jungle powinny mieć lekką konstrukcję, która nada lokalowi naturalność, nie zaburzając przy tym jego praktyczności i funkcjonalności. Przyroda kojarzy się z odpoczynkiem – warto więc zwrócić uwagę na wygodne kanapy i krzesła z naturalnych tkanin, takich jak wełna czy len.  

Dodatki nawiązujące do miejskiej dżungli to przede wszystkim plakaty, tapety i tekstylia z roślinnym motywem. Świetnie sprawdzą się zielone, kwieciste zasłony, dywany, koce czy pościele. Ciekawym rozwiązaniem są także ozdoby o nietypowych kształtach – lustra przypominające słońce, podstawki wzorowane na plastrach drewna, a nawet plecione lampy wyglądające jak liście. Całości dopełnią różnorodne donice, kwietniki i wazony, eksponujące – tak ważne dla stylu urban jungle – rośliny. 

urban jungle, dodatki

Projektowanie wnętrz to dla nas sztuka  

Jeśli marzysz o harmonijnym wnętrzu pełnym natury, w którym połączysz aktualne trendy oraz Twoje ulubione rośliny, to styl urban jungle jest strzałem w dziesiątkę. Zespół MAZZANI to nie tylko kompetentni projektanci, ale także pasjonaci wnętrz! To wszystko sprawia, że pomożemy Ci stworzyć i zrealizować projekt Twoich wnętrz tak, aby wyrażały Ciebie! 

Pytania naszych klientów:

Jak urządzić mieszkanie w stylu urban jungle?

Podstawowym wyznacznikiem stylu urban jungle są żywe rośliny oraz obiekty nimi inspirowane. Poza roślinnymi motywami, do istotnych elementów stylu zaliczamy: 

– wykończenie lokalu przy użyciu naturalnych materiałów, 

– wybór mebli i dekoracji z organicznych tworzyw, 

– dobór delikatnych kolorów bazowych, wyrazistych barw przełamujących oraz uniwersalnych odcieni uzupełniających, 

– połączenie żywiołowości dżungli z harmonią natury. 

Jakie kwiaty do wnętrza w stylu urban jungle?

Najczęstszym wyborem są gatunki tropikalne, zachwycające nietypowymi liśćmi, takie jak monstery, bananowce czy palmy. Doskonałym uzupełnieniem dla egzotycznych kwiatów są kaktusy i sukulenty, które nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji.

Jakie kolory do wnętrza w stylu urban jungle?

W stylu urban jungle dominują kolory ziemi oraz delikatne barwy, występujące w naturze. Z uwagi na przewijające się motywy roślinne, charakterystyczne dla wnętrz stylizowanych na miejską dżunglę są różne odcienie zieleni – zarówno intensywna, butelkowa, jak i delikatniejszy, rozbielony kolor szałwiowy.

Jakie dodatki do mieszkania w stylu urban jungle?

Dodatki nawiązujące do miejskiej dżungli to przede wszystkim plakaty, tapety i tekstylia z roślinnym motywem. Świetnie sprawdzą się zielone, kwieciste zasłony, dywany, koce czy pościele. Ciekawym rozwiązaniem są także ozdoby o nietypowych kształtach – lustra przypominające słońce, podstawki wzorowane na plastrach drewna, a nawet plecione lampy wyglądające jak liście.