loft ceglana ściana
12
kwi

Czym inspiruje się styl loft?  

Styl loft zagościł we wnętrzarstwie w drugiej połowie XX wieku i do dziś zachwyca zwolenników surowych i minimalistycznych aranżacji. Źródłem inspiracji dla loftowych wystrojów są lokale w budynkach poprzemysłowych – fabrykach, magazynach i halach produkcyjnych – przekształconych na obiekty mieszkalne, z zachowaniem pierwotnego układu i stylu wykończenia.  

Czym charakteryzuje się styl loft? 

Lofty to wysokie pomieszczenia o otwartej przestrzeni, z dużymi oknami oraz widocznymi elementami murowymi i instalacyjnymi. Czy w stylu loft aranżować można wyłącznie wysokie lokale o dużej powierzchni? Nie, ponieważ ten styl wciąż ewoluuje i dostosowuje się do współczesnych nieruchomości. Dzięki temu jego elementy zastosować można w każdym mieszkaniu, niezależnie od jego wielkości i wysokości. W tym celu należy jednak zastosować się do kilku zasad: 

  • zrezygnuj ze ścian działowych z płyty lub zastąp je szklanymi ściankami, 
  • wykorzystaj materiały o surowym wyglądzie: cegłę, kamień, beton,  
  • zadbaj o neutralną kolorystykę z czarnymi akcentami,  
  • ogranicz ilość mebli i dekoracji do minimum, 
  • dobierz minimalistyczne, pasujące do wnętrza oświetlenie, 
  • nie zasłaniaj okien firankami. 
projektowanie wnętrz loft

Surowe materiały – beton, kamień, cegła  

Wnętrza w stylu loft powinny być proste i naturalne. Efekt ten zapewniają materiały, takie jak beton, kamień i cegła, kojarzące się z surowym, niewykończonym pomieszczeniem. Jeśli w naszym lokalu nie ma dostępu do tego typu tworzyw, możemy zdecydować się na zastosowanie ich imitacji. Beton możemy zastąpić specjalnymi tynkami, którym za pomocą wałków nadamy odpowiednią teksturę lub szarymi płytkami gresowymi i ceramicznymi. Efekt ceglanej ściany uzyskamy dzięki płytkom z cegieł rozbiórkowych, które możemy zachować w naturalnym kolorze lub pobielić. W stylu loft bardzo ważne są również podłogi, dopełniające aranżację przestrzeni. Loftowy charakter pomieszczeń podkreśli podłoga z cementowej wylewki, żywicy lub ciemnych desek.  

Kolorystyka stylu loft  

Styl loft bazuje na neutralnych kolorach, które powodują, że pomieszczenia sprawiają wrażenie przestrzennych i uporządkowanych. W loftowych aranżacjach dominuje biel, czerń oraz wszelkie odcienie szarości. Współgrają z nimi beżowe oraz brązowe akcenty, w szczególności w postaci naturalnych odcieni drewna. Spokojną kolorystykę przełamać możemy unikalną czerwienią cegły, która współgra ze stonowanym tłem.  

salon styl loft

Loftowe meble 

Projektując wnętrza w stylu loft, należy postawić na solidne, wygodne i trwałe meble. Świetnie sprawdzi się umeblowanie z drewna i metalu, o minimalistycznym designie. Jednocześnie powinniśmy unikać mebli i dodatków z tworzyw sztucznych. Najważniejszym elementem wyposażenia w stylu loft jest stół, najlepiej z gładkim blatem, który ma spełniać swoją funkcję oraz przyciągać wzrok. W loftowych aranżacjach bardzo ważna jest także duża, miękka i wygodna kanapa oraz metalowe szafki i regały, przypominające wyposażenie magazynów. Ciekawym akcentem wystroju są również odnowione meble – drewniane komody i stoliki. 

Dekoracje w stylu loft 

Chociaż w stylu loft ceni się surowość i minimalizm, to dekoracje stanowią ważny element wystroju. Do najbardziej charakterystycznych dodatków należą czarne ramki ze zdjęciami i metalowe lampy stojące. W pomieszczeniach mogą znaleźć się proste grafiki i tapety, przedstawiające geometryczne wzory, a także miękkie tkaniny, które nadają wnętrzu przytulności. Do loftowego wystroju pasują także zielone rośliny doniczkowe, umieszczone w betonowych doniczkach lub metalowych kwietnikach. 

Oświetlenie w stylu loft 

Do mieszkania w stylu loft powinniśmy dobrać odpowiednie oświetlenie, przypominające lampy przemysłowe. Nad stołem sprawdzą się odsłonięte w całości, szklane żarówki, zwisające na długich kablach. W pozostałych częściach mieszkania zastosować można oprawy natynkowe oraz oświetlenie ścienne, a także metalowe lampy stojące w kolorze czarnym.  

loft szklane drzwi

Funkcjonalność stylu loft 

Styl loft jest niezwykle atrakcyjny ze względów wizualnych i przez długi czas będzie w modzie. Czy w parze z estetyką idzie funkcjonalność? Jak najbardziej. To podstawowa cecha tego stylu – wynika to z historii jego powstania. Loftowy wystrój wiąże się z niewielką liczbą mebli i dekoracji, co ułatwia sprzątanie. Wyposażenie mieszkania jest trwałe i solidne, a co za tym idzie – niepodatne na uszkodzenia. Funkcjonalność mieszkań w stylu loft sprawia, że są one odpowiednie zarówno dla jednej osoby, jak i całej rodziny. Odnajdą się w nich zarówno kobiety, jak i mężczyźni w każdym wieku. 

Nasze projekty to połączenie klasycznej elegancji i nowoczesności

Chcesz dowiedzieć się więcej o panujących trendach? MAZZANI to zespół profesjonalistów, których połączyła wspólna pasja do aranżacji wnętrz. Pragniemy podzielić się z Tobą naszą wiedzą i doświadczeniem, aby razem tworzyć wymarzone aranżacje! Zapraszamy do kontaktu! 

Pytania naszych klientów:

Czy małe mieszkanie można urządzić w stylu loft?

Styl loft wciąż ewoluuje i dostosowuje się do współczesnych nieruchomości. Dzięki temu jego elementy zastosować można w każdym mieszkaniu, niezależnie od jego wielkości i wysokości. W tym celu należy jednak zastosować się do kilku zasad:  

– zrezygnuj ze ścian działowych z płyty lub zastąp je szklanymi ściankami, 

– wykorzystaj materiały o surowym wyglądzie: cegłę, kamień, beton,  

– zadbaj o neutralną kolorystykę z czarnymi akcentami, 

– ogranicz ilość mebli i dekoracji do minimum, 

– dobierz minimalistyczne, pasujące do wnętrza oświetlenie, 

– nie zasłaniaj okien firankami. 

Jakie materiały w stylu loft?

Wnętrza w stylu loft powinny być proste i naturalne. Efekt ten zapewniają materiały, takie jak beton, kamień i cegła, kojarzące się z surowym, niewykończonym pomieszczeniem. 

Jakie kolory w stylu loft?

W loftowych aranżacjach dominuje biel, czerń oraz wszelkie odcienie szarości. Współgrają z nimi beżowe oraz brązowe akcenty, w szczególności w postaci naturalnych odcieni drewna.

Czy styl loft jest funkcjonalny?

Funkcjonalność to podstawowa cecha tego stylu. Loftowy wystrój wiąże się z niewielką liczbą mebli i dekoracji, co ułatwia sprzątanie. Wyposażenie mieszkania jest trwałe i solidne, a co za tym idzie – niepodatne na uszkodzenia.