jadalnia z białymi krzesłami
05
sty

Czyli trochę na ludowo

Styl folkowy we wnętrzach jest niezwykle ozdobny. Stanowi więc inspiracje dla wielu projektantów. Świetnie sprawdza się zarówno w pokoju dziennym, jak i kuchni czy salonie. Styl folk to wszelkiego rodzaju wycinanki, plecionki, gliniane naczynia. Styl ten jest także połączeniem naturalnych materiałów z tymi eklektycznymi. Jeśli masz dość klasycznych wnętrz – z artykułu dowiesz się, jak wprowadzić ludową oryginalność do swojego mieszkania. 

stara skrzynia, kolorowe poduszki

Góralski styl 

Styl folkowy zachwyca ilością kolorów i wzorów. Mimo ogromu są one jednak bardzo dobrze zestawione. Niektóre z dodatków i tekstyliów nadają przytulności – inne sprawiają, że wnętrze jest harmonijne i dobrze się w nim odpoczywa. Motyw przewodni w folku to natura. Sprawdzają się więc wszystkie kwiatowe wzory, zarówno na ozdobach, jak i na meblach czy ścianach. Kwiecista tapeta to idealny wyróżnik folku. Dodatkiem do tego jest drewno. Począwszy nawet od drewnianych domów, przez drewniane meble i dekoracje. Styl folkowy można ugryźć jednak i na bardziej nowoczesny sposób.  Dzisiejsze jego wykonanie nie ma nic wspólnego ze starodawnością. To także brak przaśności i przerysowania. Obecny styl folkowy wpisuje się w ramy lekkości i wszystkiego tego, za co kocha się tradycyjne regiony. 

Baza, czyli folkowe kolory 

Styl folkowy kojarzy się oczywiście z kontrastowymi kolorami. Najczęściej wykorzystywane są czerwień, żółć i różowy. Jako baza do stworzenia folkowego stylu najlepiej sprawdzą się naturalne barwy, takie jak beże, biele i brązy. Można je wykorzystać zarówno jako bazę do ścian, jak i podłogę oraz mebli. Jeśli postawimy na naturalne materiały, czyli drewno, kamień i cegłę ich odcień wpisze się w stylistykę folku. Charakteru z kolei dodadzą takie kolory, które można spotkać na kwietnej łące. Będą to więc: 

  • pomarańcze,  
  • żółcie,  
  • fiolety, 
  • błękity.  

W różnych kombinacjach powinny się znaleźć w dodatkach mieszkania. 

drewniany blat, kwiaty doniczkowe

Dom na ludowo 

Inspiracją, jeśli chodzi o meble, powinien być sprzęt z wiejskich domów. Wykonane z drewna, posiadające brązową barwę i pomalowane na biało będą uosobieniem wszystkiego, co skupia wokół siebie folk.  W salonie z powodzeniem może stanąć komoda z przeszklonymi drzwiczkami lub skrzynia, która służy jednocześnie do siadania i przechowywania przedmiotów. Drewniana dwudrzwiowa szafa w rustykalne wzory będzie z kolei dobrym pomysłem w sypialni z garderobą lub w przedpokoju. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli decydujemy się na folk już na wejściu – reszta domu musi być spójna z wiatrołapem. Ciekawym rozwiązaniem mogą być również wzory na tapicerce meblowej. To dość odważna aranżacja, ale na pewno przykuje wzrok gości. Można ozdobić obicie fotela albo zdecydować się na takie wzory na kanapie. Warto pamiętać jednak o tym, by zachować umiar. Nie wybierać zbyt krzykliwych kolorów, by pokój, który służy relaksowi, nie przytłoczył jaskrawością. Dobre będą zielenie, brązy i beże. 

Dekoracje folkowe  

By dopełnić wnętrze, konieczne są dekoracje. Jednymi z bardziej popularnych w stylu rustykalnym są oczywiście tekstylia w barwne wzory. Folk czerpie z kultury łowickiej, kaszubskiej czy góralskiej. Co więc będzie odpowiednie? Barwne kwiaty i nawiązania do roślin oraz zwierząt. Doskonale sprawdzą się na takich dekoracjach jak poduszki, zasłonki, narzuty, a w większych pomieszczeniach także na dywanach i roślinach. Mogą to być maki, chabry lub słoneczniki. W zdobnictwie pojawiają się także geometryczne kształty. Dobrze wyglądać będą pasy i szlaczki. Mogą stanowić doskonałą bazę do klimatycznego salonu. Mile widziane są także wzorzyste abażury, które dodadzą pomieszczeniu przytulności i swojskiego klimatu. 

Wzory i materiały 

To, co wyróżnia styl folkowy, to także łączenie wielu różnych faktur. To samo dotyczy także materiałów. Jak wiadomo, folk czerpie z wiejskich domostw, a tam zużyte przedmioty przerabiano na coś innego. W ten sposób powstawały inne dekoracje. Nie inaczej jest dziś. Takie ozdoby są pożądane i modne. Jednym z bardziej efektownych połączeń jest szachownica – składa się z kwadratów o tych samych rozmiarach, ale każdy z nich ma inny kolor, wzór lub fakturę. Jeśli chodzi o wykorzystanie wzorów – na stoliku można śmiało położyć bieżnik z łączonych materiałów. Narzuta, uszyta z niedopasowanych elementów, będzie świetnie podkreślać ludowy styl. Oczywiście, należy zachować umiar. Jeśli wszystkie dekoracje będą wykonane jednakowo, może to wprowadzić chaos. Dom z kolei nie będzie sprawiał wrażenia oryginalnego, a stanie się czymś w rodzaju skansenu. Kwieciste, kontrastowe wzory można łączyć z kolorami ziemi. Te są z kolei neutralne i nieco ochłodzą kontrastowość folku. 

Kuchnia w folkowym stylu  

Jak wyróżnić dodatkami kuchnię? Odpowiednią zastawą stołową, bieżnikami i obrusami. Jednym z bardziej popularnych motywów na naczyniach są oczywiście intensywne, geometryczne wzory w jaskrawych barwach. To zdecydowany wyróżnik  folku. Warto ustawić taką zastawę w przeszklonej witrynie, by cieszyła oko domowników, a oprócz funkcji użytecznej spełniała też rolę dekoracji. Dobrym pomysłem będą także słomiane koszyki, drewniane tace do serwowania potraw i misy na owoce. Nie może zabraknąć także plecionych podkładek, które kojarzą się z tradycją i wsią. Świetnym dodatkiem będą żywe kwiaty doniczkowe i wazony z kwiatami, które można znaleźć na łące. 

kolorowe poduszki w sypialni

Indywidualny projekt dla Ciebie

Styl folkowy z powodzeniem można zastosować w nowoczesnym wnętrzu, ożywić nim surowe, minimalistyczne pomieszczenie czy uwzględnić w pokoju o stylu eklektycznym. Tak naprawdę folklor pasuje wszędzie. Zdecydowanie dobrze będzie łączyć się z boho. Jeśli więc lubisz projekty, w których bliskość natury i tradycja jest na pierwszym miejscu – zdecyduj się na styl folkowy. Zapraszamy do współpracy z projektantem wnętrz z MAZZANI. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.