domowe biuro pod schodami
10
paź

Aranżacja wolnej przestrzeni

Projektując wnętrze, ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego, że wnęka pod schodami może być zagospodarowana na wiele różnych sposobów. Pomysłów na wykorzystanie wolnego miejsca jest wiele. Biblioteczka, spiżarnia czy szafa – to tylko kilka inspiracji na zaaranżowanie miejsca pod skosem. Zanim zaczniecie planować zabudowanie przestrzeni pod schodami, pomyślcie najpierw, na co możecie sobie pozwolić. Każde schody są inne, więc możliwości na zagospodarowanie przestrzeni pod nimi jest mnóstwo.

szuflady pod schodkami

Schody z zabudową

Jest to najpopularniejszy sposób na zagospodarowanie takie przestrzeni. W takim wydaniu wnęka jest zamykana (na drzwi lub przesuwne panele) albo jest zagospodarowana poprzez zawieszenie półek i haczyków. Świetnym pomysłem jest wykorzystanie takiego miejsca na spiżarnię, gdzie na pewno będzie ciemniej i chłodniej, co będzie dobre dla przechowywanych produktów spożywczych czy trunków.

Schody z wysuwanymi schowkami

Jest to hit prosto z Internetu. Szuflady, które mogą się wysuwać spod każdego schodka, pozwolą Wam na zaoszczędzenie miejsca. Warto pomyśleć też nad otwieranymi półkami, w których będzie można trzymać złożone krzesła czy deskę do prasowania

Pralnia pod schodami

Tak samo jak w szafach, we wnęce pod schodami można umieścić pralnię. Prawie zawsze jest problem, gdzie umieścić pralkę i suszarkę. Są to sprzęty dość dużego gabarytu, więc potrzeba naprawdę dużej wyobraźni przy planowaniu na nie miejsca. Opłaca się też zawiesić półkę, na której będziecie przechowywać chemię i artykuły gospodarcze.

Domowy magazynek

Są takie przedmioty, które nie wiadomo, gdzie przetrzymać do czasu aż znowu będą potrzebne, np. odkurzacz, mop, miotła czy drabina. Dlatego świetnym pomysłem jest umieszczenie takich rzeczy w stworzonym magazynku we wnęce. Zaoszczędzi Wam to nerwów i miejsca.

Wolna przestrzeń

Jeżeli schody znajdują się pod ścianą, dobrym pomysłem będzie kupienie jakiegoś designerskiego siedziska, szafki na buty i szafki, które zagospodarują tę przestrzeń, ale jej nie zagracą. Jest to rozwiązanie dla miłośników zachowania jak największej przestrzeni.

szafki i szuflady

Kącik dla bibliofila

Jeżeli zależy Wam na wykorzystaniu każdego milimetra i lubicie czytać książki, zaprojektowanie takiego kącika jest jak najbardziej wskazane. W takiej aranżacji każda półka będzie dopasowana do każdego skosu, więc miejsce będzie wykorzystane w 100%. Nie zapomnijcie jednak o oświetleniu i wygodnej pufie.

Mały pokój

Małe, otwarte pomieszczenie, w którym znajduje się toaletka to tzw. przedpokój. Często we wnękach pod schodami jest zabudowane i znajduje się w nim mała łazienka czy sypialnia dla gości. Warto nad tym pomyśleć, jeżeli nadal nie wiecie, co zrobić z wolną przestrzenią.

Kącik dla dzieci

Będąc dzieckiem, chyba każdy bawił się w robienie bazy lub chciał mieć taki kącik tylko dla siebie. Jeżeli macie dzieci, warto stworzyć go w swoim domu. W połowie zamknięta przestrzeń, którą można doświetlić przez świecące girlandy czy małe lampki, będzie idealna dla malucha. Drugim pomysłem jest zostawienie otwartej przestrzeni. Ze skosu pod schodami mogą zwisać różne zawieszki, a na podłodze mogą być rozłożone maty sensoryczne i zabawki Waszej pociechy.

Miejsce dla zwierzaka

Zwierzaki lubią widzieć otoczenie, w którym odpoczywają. Jeżeli schody znajdują się na pograniczu dwóch lub trzech pomieszczeń, będzie dobrym pomysłem to, aby właśnie pod schodami urządzić pupilowi jego “lokum”. Dzięki temu zwierzak będzie miał swoje miejsce, a wy wykorzystaną przestrzeń.

Jak widzicie, przestrzeń pod schodami można zagospodarować na wiele różnych sposobów. Pamiętajcie jednak, aby przy aranżacji takiego miejsca wybrać osoby, która Wam najlepiej doradzą. Odpowiedni stolarz, który zrobi półki lub szafę na wymiar czy projektant wnętrz, który zaopiekuje się całym wyglądem tego miejsca, da wam poczucie bezpieczeństwa i gwarancji dobrze wydanych pieniędzy.

Zagospodarowanie miejsca pod schodami

Odkryj potencjał niewykorzystanej przestrzeni

Udostępnij niewykorzystaną przestrzeń pod schodami i odkryj nowe możliwości! Nasz doświadczony projektant wnętrz MAZZANI pomoże Ci w profesjonalnym projektowaniu i aranżacji tego miejsca. Maksymalizacja przestrzeni pod schodami to nie tylko praktyczne wykorzystanie miejsca, ale także szansa na stworzenie unikalnej części Twojego domu. Z nami każdy metr kwadratowy stanie się funkcjonalny i stylowy. Wyobraź sobie, co możemy zrobić z Twoimi schodami. Przekształć przestrzeń pod schodami w coś wyjątkowego! Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Czy można zrobić pod schodami spiżarnię?

Oczywiście. Jest to świetne rozwiązanie, gdy nie posiadamy piwnicy. Zagospodarowana przestrzeń pozwoli na stworzenie suchego i chłodnego miejsca, które idealne sprawdzi się na przechowywanie przetworów.

Co, jeżeli mam schody, które znajdują się na wolnej przestrzeni?

W takim przypadku możliwe jest zagospodarowanie schodów, jako schowek, ale też i dodatkowa ściana. Istnieje też sposób, aby wkomponować je w pomieszczenie, w którym się znajdują.

Jakie drzwi wybrać do zamykania wnęki pod schodami?

W takiej sytuacji świetnie sprawdzają się drzwi przesuwne. Z otwieranymi drzwiczkami na zewnątrz jest później kłopot, ponieważ można o coś zahaczyć lub je zastawić.