ceglana ściana, antresola
22
sty

Dlaczego warto mieć antresolę? 

Antresola, zwana również półpiętrem, stanowi znakomity sposób na maksymalne wykorzystanie przestrzeni w niewielkich pomieszczeniach. Choć nie tworzy ona osobnej kondygnacji, oferuje wiele funkcji. Może posłużyć jako sypialnia, praktyczny kącik do pracy lub funkcjonalna garderoba. Jednak to tylko kilka pomysłów, jeżeli chodzi o aranżację antresoli. Możliwości są naprawdę bardzo liczne, gdyż jest to rozwiązanie wszechstronne i atrakcyjne. Jeżeli mamy małe mieszkanie i ciągle brakuje nam przestrzeni lub zachwycił nas pomysł na mieszkanie z antresolą, warto rozważyć tę opcję. 

Zalety dodatkowej przestrzeni 

Mieszkanie z antresolą to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Pierwszym z jego wyraźnych atutów jest zwiększenie dostępnej przestrzeni, którą można wykorzystać na wiele różnych sposobów, na przykład poprzez stworzenie sypialni, bawialni dla dzieci, gabinetu, garderoby lub spiżarni.  Kolejną zaletą jest stosunkowo niski koszt budowy antresoli w porównaniu do zakupu większego mieszkania lub dokupienia sąsiedniego lokalu. To ekonomiczne rozwiązanie dla osób, które chcą zwiększyć przestrzeń życiową. Mieszkanie z antresolą niesie ze sobą także możliwość stworzenia unikalnego designu – dzięki niej wnętrze może zyskać modny, loftowy charakter. Antresola to również idealne miejsce na stworzenie zacisznego kąta, w którym można się zrelaksować. Może nim być przytulna biblioteka z wygodnymi fotelami do czytania lub małe kino domowe. Kolejnym plusem jest punkt obserwacyjny, jaki oferuje antresola. Znajdując się nad salonem, mamy doskonały widok na całe pomieszczenie, co może być przydatne, zwłaszcza gdy chcemy dopilnować dzieci bawiące się w salonie. Antresola może też pełnić funkcję miejsca, w którym można schować sypialnię lub bawialnię. W przypadku niespodziewanych gości i sytuacji, gdy nie zdążyliśmy posłać łóżka lub dzieci nie skończyły budować swojej budowli z klocków, antresola staje się zbawieniem. 

antresola, biała sofa, loft

Wady mieszkania z antresolą 

Niestety, pomimo licznych zalet, mieszkanie z antresolą nie jest pozbawione wad. Możemy do nich zaliczyć problemy z ogrzewaniem. Antresola zwykle ma tendencję do nagrzewania się, ponieważ ciepłe powietrze unosi się ku górze. Ten problem można jednak rozwiązać, zapewniając odpowiednią wentylację na antresoli. Kolejną wadą antresoli jest brak pełnej izolacji dźwiękowej. Chociaż antresola może stanowić ciekawe rozwiązanie wizualne, jest to otwarta przestrzeń, co oznacza, że nie zapewnia pełnej izolacji akustycznej. Odgrodzenie się od hałasu panującego w pozostałej części mieszkania może okazać się trudne. Istnieje również konieczność dodatkowego oświetlenia, ponieważ zazwyczaj główne źródło światła znajdujące się w pomieszczeniu, na którym umiejscowiono antresolę, może okazać się niewystarczające do oświetlenia całego jej obszaru. Ostatnią wadą jest wyższa cena za mieszkanie z antresolą, w porównaniu do ceny za zakup tradycyjnego mieszkania. 

Antresola w bloku – czy to możliwe? 

Kiedy mieszkamy w bloku i chcemy zaaranżować antresolę w swoim mieszkaniu, pojawiają się wątpliwości, czy to w ogóle jest możliwe. Odpowiedź brzmi – tak, antresola w bloku jest możliwa, ale istnieje kilka ważnych czynników, które warto wziąć pod uwagę podczas jej aranżacji. Nie każde mieszkanie w bloku nadaje się do umieszczenia antresoli. To rozwiązanie jest wykonalne tylko w pomieszczeniach z wysokim sufitem i odpowiednimi ścianami nośnymi. W przypadku starszych kamienic czy loftów zaaranżowanych we wnętrzach pofabrycznych istnieje większa szansa na znalezienie odpowiedniej przestrzeni do stworzenia antresoli. Natomiast w nowoczesnych blokach o niskich sufitach taka aranżacja może być utrudniona. Jeśli posiadamy wysokie mieszkanie w bloku i zastanawiamy się, jak zrobić antresolę, warto wziąć pod uwagę takie wskazówki jak: 

  • Jasne barwy – jasne ściany, podłogi i meble sprawią, że wnętrze będzie wydawać się większe i bardziej przestronne. 
  • Dobre oświetlenie – warto rozważyć zainstalowanie wielu źródeł światła, aby rozświetlić każdy zakątek antresoli. Należą do nich lampa sufitowa, kinkiety czy lampki nocne. 
  • Lekkie materiały – warto wybierać lekkie i przewiewne materiały, na przykład w postaci ażurowej balustrady z jasnego drewna. 
  • Optyczne powiększenie – warto umieścić lustra na antresoli, co optycznie powiększy jej przestrzeń. 
belki sufitowe, antresola, domowe biuro

Oryginalne miejsce na sypialnię 

Antresola to nie tylko sposób na zwiększenie przestrzeni w niewielkich mieszkaniach – nawet w dużym mieszkaniu lub domu może stanowić ciekawą i oryginalną aranżację wnętrza. Często pełni rolę sypialni dla gości, choć może także stać się też główną sypialnią lub pokojem dla dziecka. Przy odpowiednio dużym metrażu pomieszczenia, zarówno pod względem wysokości, jak i długości oraz szerokości, antresola daje ogromne pole do popisu w kwestii zaaranżowania przestrzeni do spania. Istnieją pewne wytyczne, które warto wziąć pod uwagę, jeśli decydujemy się na antresolę jako sypialnię. Należy do nich odpowiednia odległość między materacem a sufitem, która powinna wynosić minimum 120 cm. Jest to istotne dla komfortu użytkowników antresoli – sypialni. Sypialnia na antresoli to również doskonałe rozwiązanie w małych mieszkaniach typu studio, które daje możliwość oddzielenia przestrzeni dla snu od reszty wnętrza. Jest to wygodne, zwłaszcza jeśli nie chcemy, by odwiedzający nas goście przebywali w miejscu, gdzie śpimy. 

antresola, szara sofa, loft

Funkcjonalna aranżacja antresoli z nami! 

Zyskaj przestrzeń i wyjątkowy design dzięki aranżacji mieszkania z antresolą. Projektowanie wnętrz z pomocą doświadczonego architekta to gwarancja funkcjonalności i estetyki. Antresola jest miejscem do spania, pracy lub przechowywania, a także sposobem na wykorzystanie wysokości pomieszczenia. Odkryj jej zalety i skonsultuj swój projekt z ekspertem od aranżacji wnętrz z MAZZANI już dziś. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.  

Pytania naszych klientów: 

Czym jest antresola?

Antresola to rodzaj półpiętra, które znajduje się wewnątrz pomieszczenia i może pełnić różne funkcje, takie jak sypialnia, kącik do pracy lub garderoba. 

Czy antresola w bloku jest możliwa?

Tak, antresola w bloku jest możliwa, ale jej aranżacja zależy od odpowiedniej wysokości mieszkania, ścian nośnych i konstrukcji budynku.