jadalnia w stylu art déco
20
sty

Aktualne trendy wnętrzarskie i stylowe inspiracje

W roku 2023 przeważały style takie jak japandi – czyli styl charakteryzujący się minimalizmem oraz połączeniem trendów skandynawskich i japońskich, boho – styl, w którym przeważają naturalne materiały i łagodne kolory, a także art deco, cechujący się większą ekspresją, elegancją i dużą ilością luster. Jakie trendy panują aktualnie? Co jest teraz w modzie?

minimalistyczna kuchnia z salonem

Najpopularniejsze style wnętrzarskie 2024

Trendy dotyczące aktualnie panujących stylów wnętrzarskich, są w dużej mierze przedłużeniem tego, co było na topie w poprzednim sezonie. Na wstępie warto zaznaczyć, że sezon 2024 stawia przede wszystkim na funkcjonalność oraz komfort, dlatego też dużą rolę odgrywa tu minimalizm. Dodatkowo szczególne zainteresowanie naturą, materiałami z recyklingu oraz dążenie do atmosfery przyjemności połączonej z już wspomnianym komfortem, przybiorą na sile. Śmiało można więc stwierdzić, że w obecnym sezonie dużo się dzieje.

Minimalizm ocieplony

Pierwszym stylem, który aktualnie jest jednym z najpopularniejszych, jest minimalizm. W tym sezonie jednak mówimy o minimalizmie ocieplonym. Dlaczego? Ponieważ surowe wnętrza zaprojektowane i urządzone w chłodnej kolorystyce, zostały wyparte przez ich przeciwieństwo. Główną cechą charakterystyczną tak zaaranżowanych pomieszczeń będzie pozbycie się zbędnych sprzętów i pozostawienie tylko tych, które będą funkcjonalne i modne. Wpasuje się tu również styl japandi, który jest w modzie już od 2021 roku. Łączy on skandynawską skromność i prostotę oraz japońską filozofię, która przyjmuje, że nie wszystko musi być doskonałe. Ponadto dominują w nim naturalne materiały, delikatne oświetlenie oraz ciepła kolorystyka. Projekty wnętrz w tym stylu dążą do stworzenia pomieszczeń pełnych harmonii, ciepła oraz funkcjonalności.

Lata 60., 70. i 80. – czyli vintage i retro

Nieustannie trwa fascynacja latami 60. oraz 70., a przekonują nas o tym nie tylko właściciele antykwariatów, sprzedawcy na targach, artyści, projektanci mody, ale także architekci. Meble pochodzące z tamtych lat nadają specyficzny charakter oraz klimat naszym wnętrzom, dlatego też tak bardzo weszły do naszych serc, sprawiając, że darzymy je niemałym sentymentem. W tym sezonie do trendów dołączą również inspiracje rodem z lat 80., a w szczególności fascynacje grupą Memphis, która charakteryzowała się nietypowymi formami i deseniami oraz krzykliwymi formami. We wnętrzach retro i vintage królują geometryczne wzory, lastryko, plastik, rodzinne pamiątki, dekoracje, po których widać ich wiek oraz stare meble. Jeżeli jesteś osobą, która nie boi się odważnych rozwiązań, to te style pasują do Ciebie.

salon w stylu vintage

Styl wolnych dusz

Kolejnym nurtem popularnym w ubiegłym sezonie, który nie znika i zyskuje na popularności, jest boho. Sympatia do tego stylu wynika przede wszystkim z tego, że cechuje się on wykorzystywaniem naturalnych materiałów, do których należą m.in. drewno, len, terakota, juta czy bambus. Dodatkowo, świetnie współgra z łagodnymi kolorami, takimi jak biel, paskowe brązy oraz beże. Cechą charakterystyczną boho są również plecione dekoracje i meble, a także duża ilość zielonych roślin. Wszystko to sprawia, że wnętrza zaprojektowane i urządzone w tym stylu, są przytulne i bezpretensjonalne.

Elementy stylu art déco

Warto wspomnieć, że w 2023 roku do wnętrz powróciły również elementy stylu art déco. Stały się one na tyle modne i popularne, że utrzymały się do teraz i nic nie wskazuje, że w najbliższym czasie zostaną wyparte. Obecnie ze stylu art déco najbardziej popularne są dekoracje pełne przepychu, posiadające metaliczne zdobienie, intensywne kolory oraz zabawne wzornictwo. Współczesne trendy, oprócz dekoracji zapożyczają ze stylu art déco również tapety, które charakteryzują się:

  • geometrycznymi wzorami,
  • intensywnymi odcieniami,
  • zabawnymi motywami.
sypialnia w stylu boho

Odkrywamy najnowsze trendy

Rok 2024 jest przedłużeniem tego, co było modne w poprzednim sezonie. Sam także przyniósł wiele ciekawych i zaskakujących trendów, dzięki czemu każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Inspiracje napływają z zainteresowania naturą i tym, co naturalne (tkaniny, materiały, popularność zieleni i brązu), z drugiej zaś strony modne wnętrza czerpać będą z trendów poprzednich dekad. Jeżeli poszukujesz wielu ciekawych inspiracji, koniecznie zapoznaj się z naszymi pozostałymi artykułami. Zapraszamy także do kontaktu z zespołem profesjonalnych projektantów wnętrz MAZZANI, którzy tworzą jedynie oryginalne koncepcje zgodne z najnowszymi trendami. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.